...

Ar galima su ind. veiklos pažyma dirbti Vokietijoje, jei dirbčiau per Lietuvos firmą?

Žinių bazė

2016.12.02

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Laurynas Juozapaitis

Vyresnysis teisės patarėjas / EPSO - G

Publikavimo data: 2016-12-02 13:01

Pirmiausia norėčiau pastebėti, kad veiklos vykdymas pagal individualios veiklos pažymą bei darbas įmonėje (pagal darbo sutartį) yra du skirtingi būdai...

Publikavimo data: 2016-12-02 13:01

Pirmiausia norėčiau pastebėti, kad veiklos vykdymas pagal individualios veiklos pažymą bei darbas įmonėje (pagal darbo sutartį) yra du skirtingi būdai vykdyti veiklą (dirbti) ir už tai gauti pajamas, todėl būtina juos atskirti. Praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet darbdaviai vietoje darbo sutarties potencialius darbuotojus verčia įregistruoti individualią veiklą ir tokiu būdu bando neteisėtai išvengti dalies pagal darbo sutartį privalomų mokėti mokesčių. Darbuotojas tokiose situacijose praranda dalį socialinių garantijų (pavyzdžiui, teisę į motinystės/tėvystės atostogas ir kt.) ir Darbo kodekso užtikrinamų darbuotojo teisių (pavyzdžiui, teisę gauti apmokamas atostogas, teisę į minimalų mėnesinį atlyginimą ir kt.).
Neturint daugiau informacijos apie planuojamos vykdyti veiklos pobūdį sunku įvertinti, ar Jūsų atveju reikėtų sudaryti darbo sutartį ar veiklą būtų galima vykdyti pagal individualios veiklos pažymą. Tačiau, jei individuali veikla būtų susijusi su paslaugų teikimu Lietuvos bendrovės filialui Vokietijoje, tokiu atveju būtina atkreipti dėmesį į du aspektus. Pirma, vykdant individualią veiklą pagal pažymą negalima parduoti savo paslaugų juridiniam asmeniui (įmonei), jeigu įmonė verčiasi tokia pat veikla. Antra, vykdant individualią veiklą tarp paslaugos teikėjo ir gavėjo negali būti darbdaviui ir darbuotojui būdingų darbo santykių bruožų (pavyzdžiui, tarpusavio pavaldumo, nuolatinio paslaugų teikimo aspekto ir kt.). Tad, jei individualią veiklą vykdantis asmuo teikia praktiškai identiškas paslaugas įmonei kaip ir pati įmonė arba paslaugos teikėjo ir paslaugos gavėjo santykiai turi darbo santykiams būdingų bruožų, labai tikėtina, kad tokia veikla būtų vertinama kaip darbo santykiai, todėl su atitinkama Lietuvos įmone turėtumėte sudaryti darbo sutartį.

Kita vertus, jei veikla visgi būtų individualus pobūdžio, norint atsakyti į klausimą dėl galimybės ją vykdyti Vokietijoje pagal individualios veiklos pažymą registruotą Lietuvoje, būtina žinoti, kokio pobūdžio tai veikla. Paprastai individualią veiklą vienoje Europos Sąjungos valstybėje narėje įregistravęs asmuo gali ją vykdyti ir kitoje, jei atitinkamos šalies teisės aktai nenumato papildomų reikalavimų (pavyzdžiui, licencijų, leidimų ar pan.) tam tikro pobūdžio veiklai vykdyti. Be to, būtina papildomai išsiaiškinti su atitinkamos šalies (šiuo atveju Vokietijos) mokesčiu administravimą vykdančia institucija, ar tam tikrai veiklai nėra taikomi papildomi mokesčiai.

Apibendrinus, siūlyčiau įvertinti, ar norima užsiimti veikla Vokietijoje (per Lietuvos įmonę) savo turiniu galėtų būti įvertinta kaip darbo santykiai. Jei planuojama vykdyti veikla atitinka individualios veiklos bruožus, tuomet reiktų išsiaiškinti, ar tokio pobūdžio veiklai vykdyti Vokietijoje nėra numatyti papildomi reikalavimai bei taikomi papildomi mokesčiai. 
Šioje konsultacijoje pateikiama informacija yra bendro pobūdžio. Dėl kiekvieno individualaus atvejo ir išsamios konsultacijos patartina kreiptis į teisininkus.

Ekspertai

Laurynas Juozapaitis

Laurynas Juozapaitis

Vyresnysis teisės patarėjas / EPSO - G

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.