...

Minios investavimas verslui – dar vienas būdas pritraukti pinigus savo startuoliui kitaip

Verslas

2013.12.04

Autorius: Justina Ūsaitė

Temos: .

Minios investavimas verslui – dar vienas būdas pritraukti pinigus savo startuoliui kitaip

Minios investavimas verslui – dar vienas būdas pritraukti pinigus savo startuoliui kitaip flickr.com nuotr.

„Crowdfunding“, arba minios investavimas, – tai naujas investavimo būdas, sparčiai populiarėjantis pasaulyje ir pagaliau pasireikšęs Lietuvoje. Šio finansavimo būdo pritaikymo pionieriai Lietuvoje „Aciety“ pasidalijo patirtimi, kaip jiems sekasi taikyti šį metodą ir derinti jį su Lietuvos įstatymais, kalbiname viena iš įkūrėjų Aismantą Bulanavičių.

„Mūsų tikslas – idėjinis plius finansinis“

„Aciety“ idėja gauti finansavimą ne iš vieno šaltinio susidomėjo 2011-aisiais. Tie metai ir gali būti vadinami minios investavimo būdo atsiradimo metais Lietuvoje.

Idėja pritaikyti šį metodą kilo dėl netradicinio jų verslo modelio. „Nenorėjome eiti tradiciniu keliu. Investuotojai yra orientuoti į greitą pelną, todėl siūlo trumpalaikius tikslus. Mūsų verslo tikslai – ilgalaikiai. Be to, norėjome panaudoti žmonių bendruomenę, leisti jai investuoti ir uždirbti. Mūsų tikslas – idėjinis plius finansinis“, – sakė pašnekovas.

Atsirado Amerikoje

„Pirmiausia „Crowd funding“ metodas atsirado Amerikoje. Viena platforma buvo Europoje. „Aciety“ tapo vienais iš „Crowd funding“ pionierių Lietuvoje”, – pasakojo A.Bulanavičius.

Vaikinams kilo nemažai sunkumų, kaip naują finansavimo būdą priderinti prie Lietuvos įstatymų. Teko nagrinėti ir skaityti visus svarbius dokumentus, tartis su teisininkais, patarėjais.

„Nors nebuvo pavyzdžių, laimė, daug kas mumis tikėjo. Verslas išaugo natūraliai, šiuo metu turime per 30 investuotojų“, – pasakojo Aismantas. Su investuotojais yra pasirašoma konvertuojamosios paskolos sutartis.

Pasak pašnekovo, daugumos lietuvių investuotojų poreikis – pelnas, saugumas, garantijos. Tad jie siūlo investuotojams galimybę po metų parduoti turimas įmonės akcijas arba tai gali būti traktuojama kaip paskola, kuri bus grąžinta. Taip pat jie patys gali supirkti akcijas. Kadangi tiki, kad plėsis, vaikinai gali suteikti tokias garantijas. Žinoma, jos nėra šimtaprocentės, kaip ir visų pradedančiųjų įmonių. Pašnekovas neslepia, kad reikia įtikinti investuotojus, parodyti, kokia ir kaip dirba komanda, supažindinti su rizika, suteikti išsamią informaciją.

Siekiant suteikti kuo daugiau informacijos veikia verslo interneto svetainė „Invest.aciety“. Be to, savireklamai naudojami socialiniai tinklai, ryšiai su visuomene.

Pranašumas – galimybė uždirbti iš investavimo

„Aciety“ įvardijo šio investavimo būdo pranašumus. Visų pirma tai nedidelė pradinė investuojamų pinigų suma, pavyzdžiui, 100 litų. Sumą galima kaupti ir nustatyti, pavyzdžiui, kiekvieną mėnesį pervedamą sumą. Taip pat yra galimybė uždirbti žymiai daugiau, nei investuota. Tai yra daugiau nei investuojant į vertybinius popierius ar kitur.

Neigiami tokio investavimo aspektai – tenka įdėti daug pastangų, energijos. Juk reikia susitikti su kiekvienu potencialiu investuotoju, jam pristatyti verslą ir suteikti informaciją. Tai atima nemažai laiko, ypač jei žmogus neturi žinių IT srityje. Be to, tokio pobūdžio verslas turi būti globalus ir inovatyvus, aukšto potencialo. Todėl šis metodas tinka ne kiekvienam.

Norintys pasitikrinti, ar jų verslo idėjai tiktų minios investavimo metodas, gali registruotis puslapyje. Jame dirbanti komanda peržiūri verslo planus ir atrenka tinkamus. Tiesa ta, kad iš visų pateikusiųjų paraiškas atrenkama maždaug 10 procentų idėjų.

Konsultuoja kitus

Kadangi pirmieji pritaikė šį metodą Lietuvoje, „Aciety“ ėmė konsultuoti ir kitus „startupus“, norinčius plėtoti šį verslą. „Gauname labai daug paklausimų. Pradedančiosios įmonės prašo mūsų konsultacijų“, – pasakojo A.Bulanavičius.

Čia nėra vieno viską prižiūrinčio investuotojo, tačiau yra bendruomenės su savais lūkesčiais ir ryšiais. Kad projektas pasiteisintų, reikia didelės bendruomenės, be to, norint taikyti šį būdą reikia daug investuoti į rinkodarą, naujų investuotojų pritraukimą.

Atrodo, kad verslo angelams ir bankininkams rinkoje jau atsirado stiprus konkurentas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.