...

Nuo ko pradėti norint atsidaryti komiso parduotuvę?

Žinių bazė

2013.10.21

Komisas skirtas visiems (mažiems-suaugusiems) rūbai, žaislai, avalynė. Ko reikia norint atidaryti komiso parduotuvę? Gyvenu mažame miestelyje, todėl komisas nebūtų didelis (nežinau ar tai turi kokios reikšmės). Norėčiau gauti kuo daugiau informacijos. Iš anksto dėkoju.

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Audrius Slažinskas

Vyresnysis teisininkas / „SPC legal”

Publikavimo data: 2013-10-21 14:09

Komisas skirtas visiems (mažiems-suaugusiems) rūbai, žaislai, avalynė. Ko reikia norint atidaryti komiso parduotuvę? Gyvenu mažame miestelyje, todėl komisas nebūtų didelis...

Publikavimo data: 2013-10-21 14:09

Komisas skirtas visiems (mažiems-suaugusiems) rūbai, žaislai, avalynė. Ko reikia norint atidaryti komiso parduotuvę? Gyvenu mažame miestelyje, todėl komisas nebūtų didelis (nežinau ar tai turi kokios reikšmės). Norėčiau gauti kuo daugiau informacijos. Iš anksto dėkoju.

Parduotuvių, veikiančių komiso pagrindais, veikla yra laikytina ekonomine veikla. Išskiriami du pagrindiniai veiklos, kuri laikoma ekonomine, bruožai: 1) atlygintinumas, t. y. asmenys siekia gauti pajamų iš vykdomos veiklos ir 2) tęstinumas, t. y. asmenys siekia vykdyti veiklą nuolatos. Tam, kad Jūsų vykdoma komiso (ekonominė) veikla būtų vykdoma pagrįstai, ji turi būti įteisinta teisės aktų nustatyta tvarka. Manytina, kad Jums tinkamiausi būdai būtų: įregistruoti individualią veiklą arba įsteigti juridinį asmenį. Atsižvelgiant į tai, kad Jūsų planuojamas komisas nebūtų didelis, patartina įregistruoti individualią veiklą arba steigti mažąją bendriją (toliau – MB).

Pažymėtina, kad individualią veiklą galėsite vykdyti tik pagal pažymą. Vykdyti individualią veiklą pagal verslo liudijimą galima tik tuomet, kai vykdytina veikla yra numatyta Verslo liudijimų gyventojams išdavimo taisyklėse. Atitinkamai, komiso veikla minimame nutarime nėra numatyta, dėl to ir vykdyti individualios veiklos pagal verslo liudijimą negalėsite.

Atsakant į Jūsų klausimą, svarbu nuspręsti, kokią formą komiso veiklos vykdymui pasirinksite: ar registruosite individualią veiklą ar steigsite MB. Renkantis tarp individualios veiklos ir MB svarbu atkreipti dėmesį į steigimo kainą, buhalterinės apskaitos tvarkymą, atsakomybės apimtį, mokesčių dydį, darbuotojų skaičių. Individualios veiklos pranašumai prieš MB yra tai, kad tai greitesnė ir pigesnė procedūra – Jums tereikia įregistruoti savo veiklą VMI, taip pat taikomos paprastesnės buhalterinės apskaitos taisyklės. Visgi įvertinkite tai, kad asmenys, vykdantys individualią veiklą prieš kreditorius atsako visu savo asmeniniu (bei su tam tikromis išimtimis šeimos) turtu, dėl to, jeigu Jūsų komiso parduotuvė veiktų nuostolingai, tuomet kreditoriams atsakytumėte visu savo asmeniniu turtu. Tuo tarpu MB yra ribotos atsakomybės juridinis asmuo, kas reiškia, kad pagal bendrą taisyklę, kreditorių reikalavimai yra nukreipti tik į MB turtą ir Jūsų asmeninis turtas yra neliečiamas. Be to, MB nėra nustatytas minimalaus kapitalo reikalavimas, buhalterinę apskaitą gali tvarkyti pats savininkas. Dėl to būtent ir siūloma MB teisinė forma, nes uždarosioms akcinėms bendrovėms nustatytas minimalus 10 000 Lt įstatinio kapitalo dydis bei reikalavimas, kad buhalterinę apskaitą tvarkytų buhalteris.

Prieš pasirenkant ar vykdyti individualią veiklą, ar steigti MB svarbu aptarti mokestinius klausimus. Jeigu nuspręsite vykdyti individualią veiklą, tuomet turėsite mokėti šiuos mokesčius ir įmokas: VSD – 28,5% ir PSD – 9% nuo pusės apmokestinamųjų pajamų, bet PSD negali sudaryti mažiau, kaip 90 Lt per mėnesį; GPM – 5%. Pažymėtina, kad iš per mokestinius metus gautų pajamų galima atimti 30% veiklos sąnaudų, kurių nereikia pagrįsti jokiais dokumentais. Tuomet aukščiau nurodyti mokesčiai ir įmokos bus skaičiuojamos nuo sumos atėmus 30% jų dydžio. Tuo atveju, jeigu Jūsų patirtos sąnaudos daugiau nei 30% viršija gautas pajamas ir turite sąnaudas pagrindžiančius tinkamus dokumentus, iš pajamų galite atimti visą sąnaudų sumą ir tokiu atveju apmokestinama tik likusi pajamų dalis. Atkreiptinas dėmesys, kad GPM įstatyme yra nurodytas sąrašas sąnaudų, kurių negalima atimti iš gautų pajamų.

Tuo atveju, jeigu nuspręstumėte steigti MB, mokesčiai priklausys nuo to, kokiu pagrindu pinigai išmokami MB savininkui (nariui). Tai gali būti a) MB pelno dalies išmokėjimas arba b) pinigų išmokėjimas MB narių asmeniniams poreikiams, deklaruojant juos kaip su darbo santykiais susijusius pajamas. Tuo atveju, kai MB narys gauna pinigus, kaip jos pelno dalį, narys turės sumokėti 20% dydžio GPM nuo visos per metus išmokėtos sumos. Atkreiptinas dėmesys, kad bendrovės pelnas apskaičiuojamas parengus ir patvirtinus finansinių ataskaitų rinkinį, dėl to, kiekvieną kartą, kai norėsite pinigus gauti nepasibaigus finansiniams metams, turės būti parengtas MB tarpinių finansinių ataskaitų rinkinys. Jeigu MB narys gauna lėšas, kaip avansu išmokamo MB pelno dalį savo asmeniniams poreikiams (deklaruojant lėšas kaip su darbo santykiais susijusius pajamas), tuomet MB už pinigus gavusį narį turės sumokėti 35,3% dydžio SODRA‘os mokesčius, skaičiuojant nuo išmokėtos sumos. SODRA‘os mokesčiai nuo išmokėtos sumos, viršijančios 5 952 Lt per mėnesį ir 71 424 Lt per metus, neskaičiuojami Tokiu būdu gavęs pinigus, MB narys iki kitų metų gegužės 1 d. papildomai turės sumokėti 15% dydžio GPM nuo gautos sumos. Pastebėtina, kad kiekvieną mėnesį MB turi sumokėti 90 Lt PSD įmoką už savo narį, o nuo kitų metų pradžios reikės papildomai mokėti dar ir VSD įmoką, kuri bus 263 Lt.
Nusprendus samdyti darbuotojus, tiek vykdant individualią veiklą, tiek įsteigus MB, už darbuotoją yra mokami šie mokesčiai ir įmokos: 39,98% SODRA‘os įmokos, 15 % dydžio GPM ir 0,2 % dydžio garantinė įmoka.

Pastebėtina, kad įsteigus MB turėsite mokėti pelno mokestį. Atsižvelgiant į tai, kad komiso parduotuvės apyvarta neturėtų būti didelė, bus taikomas 5% dydžio tarifas nuo gauto pelno. Iš pelno nuo kurio skaičiuojamas pelno mokestis gali būti išskaičiuotos pajamos išmokėtos kaip su darbo santykiais susijusios pajamos arba pagal paslaugų sutartį išmokėtas atlyginimas bei PSD (tam tikromis sąlygomis). Atmintina, kad MB nariai nuo galutinio paskirstytojo pelno turės sumokėti 20% dydžio GPM.

Prieš pradedant vykdyti komiso veiklą patartina turėti parengtą komiso sutartį pagal kurią Jūs (komisionierius) įsipareigosite nustatyta kaina ir tvarka parduoti asmens (komitento) atneštą daiktą. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad jeigu vykdysite individualią veiklą, tuomet vadovaujantis Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašu, savo veikloje turėsite naudoti kasos apartą. Jeigu įsteigtumėte MB, kasos aparato naudojimo galėtumėte išvengti, jeigu pinigus, kurie gali būti tik grynieji, priimtumėte pagal kasos pajamų orderį, o išduotumėte pagal kasos išlaidų orderį. 

Ekspertai

Audrius Slažinskas

Audrius Slažinskas

Vyresnysis teisininkas / „SPC legal”

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.