Krovinių pervežimas! Ką geriau rinktis individualią veiklą ar mažąją bendriją?
2013.10.24
Turiu viena sunkvežimį, noriu pradėti vežioti krovinius, kokius mokesčius turėčiau mokėti vienu ir kitu atveju? Kas man būtų palankiau? Jei įmonei reikalinga licenzija, tai gal individualiai veiklai užtenka tik vairuotojo licenzijos? Iš anksto dėkoju už atsakymą
Temos: Teisė.
Į klausimą atsakė:
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Mantas Gerdauskis
Advokato padėjėjas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX"
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Advokato padėjėjas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX"
Publikavimo data: 2013-10-24 01:22
Atsakydami į Jūsų klausimą pažymime, kad Krovinių ir keleivių vežimo kelių transporto priemonėmis verslas Lietuvoje yra licencijuojamas, jeigu krovinių vežimas...
Publikavimo data: 2013-10-24 01:22
Atsakydami į Jūsų klausimą pažymime, kad Krovinių ir keleivių vežimo kelių transporto priemonėmis verslas Lietuvoje yra licencijuojamas, jeigu krovinių vežimas už atlygį vykdomas kelių transporto priemonėmis, kurių didžiausioji leidžiamoji masė, įskaitant priekabą (puspriekabę), didesnė kaip 3,5 tonos.
Remiantis Europos Parlamento ir Europos Tarybos Reglamento (EB) Nr. 1071/2009 nuostatomis, vežėju galinčiu gauti licenciją laikomas tiek juridinis asmuo, tiek fizinis asmuo besiverčiantis krovinių vežimo veikla komerciniais tikslais. Todėl krovinių pervežimo veiklą galimą vykdyti tiek įregistravus individualią veiklą, tiek ir įsteigus juridinį asmenį (mažąją bendriją), tačiau tiek vienu, tiek kitu atveju būtina gauti licenciją krovinių vežimui. Krovinių kelių transporto priemonėmis vežimo licencijavimo tvarką ir reikalavimus nustato kelių transporto kodeksas, taip Reglamento (EB) Nr. 1071/2009 nuostatos.
Mažoji bendrija yra ribotos atsakomybės privatusis juridinis asmuo. Tai reiškia, kad nariai savo turtu neatsako už neįvykdytas mažosios bendrijos prievoles. Mažoji bendrija nuo uždirbto pelno moka 15 % arba 5 % pelno mokestį. Jei vidutinis darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 1000000 Lt, taikomas 5% pelno mokesčio tarifas. Taip pat už kiekvieną bendrijos narį mokami privalomojo sveikatos draudimo bei privalomojo socialinio draudimo mokesčiai. Būtina atkreipti dėmesį, kad nuo 2014 m. sausio 1 d. mažųjų bendrijų apmokestinimo srityje numatyti pakeitimai.
Asmenų vykdančių individualią veiklą pagal pažymą pajamos apmokestinamos 5 proc. Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) tarifu, iš gautų pajamų sumos atimant visas Jūsų vykdomos veiklos metu patirtas išlaidas (jeigu turite išlaidas pagrindžiančius dokumentus) arba atimant fiksuotą 30 proc. dalį nuo visos pajamų sumos (tokiu atveju nereikia išlaidas pagrindžiančių dokumentų), t. y. GPM taikomas „grynajam pelnui“, kuris liko atėmus iš gautų pajamų paslaugų suteikimo išlaidas.
Pažymėtina, kad gautinoms pagal individualios veiklos pažymą pajamoms taikomi ir privalomojo sveikatos draudimo bei valstybinio socialinio draudimo mokesčiai (detaliau žr. http://www.sodra.lt/pasikeitimai_2013 ir http://www.sodra.lt/valstybinio_socialini_draudimo_vykdymas_2013).
Atsižvelgiant į krovinių vežimo veiklos specifiką ir galimą riziką siūlome veiklą vykdyti įsteigiant mažąją bendriją, o ne veikiant individualios veiklos pagrindu, nes mažosios bendrijos nariai už juridinio asmens prievoles neatsako asmeniniu turtu.