Kokius pinigus patvirtinančius dokumentus privalo išduoti e-komerciją vykdantis fizinis/juridinis asmuo?
2012.12.10
Situacijos tokios:
1. Gyventojas, vykdantis elektroninės komercijos veiklą pagal pažymą savo parduodamas prekes pristato per kurjerį ar naudodamasis pašto paslaugomis prikėjams, kurie atsiskaito už prekes grynais, kitu variantu bankiniu pavedimu – tai kokius pinigų paėmimą patvirtinančius dokumentus reikia išduoti pirkėjui pristačius prekę.
2. Jurdinis asmuo, vykdydamas elektroninę komerciją savo parduodamas prekes pristato per kurjerį ar naudodamasis pašto paslaugomis prikėjams, kurie atsiskaito už prekes grynais, kitu variantu bankiniu pavedimu – tai kokius pinigų paėmimą patvirtinančius dokumentus reikia išduoti pirkėjui pristačius prekę.
Temos: Teisė.
Į klausimą atsakė:
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Tomas Čepulis
Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI
Publikavimo data: 2012-12-10 10:58
Gyventojai, vykdantys individualią veiklą, pagal pažymą, tame tarpe ir internetinės prekybos veiklą, turi vadovautis gyventojų, besiverčiančių individualia veikla (išskyrus įsigijusius...
Publikavimo data: 2012-12-10 10:58
Gyventojai, vykdantys individualią veiklą, pagal pažymą, tame tarpe ir internetinės prekybos veiklą, turi vadovautis gyventojų, besiverčiančių individualia veikla (išskyrus įsigijusius verslo liudijimus), buhalterinės apskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2003 m. vasario 17 d. įsakymu Nr. 1K-040 (Žin., 2003, Nr. 18-785, toliau – Taisyklės).
Individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas, nenaudojantis kasos aparato, pardavęs prekę, ar suteikęs paslaugą, kiekvienam pirkėjui (tiek fiziniam, tiek juridiniam vienetui) privalo išrašyti vieną iš šių apskaitos dokumentų: prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvitą; sąskaitą faktūrą; PVM sąskaitą faktūrą (jei prekes pardavęs asmuo yra PVM mokėtojas).
Prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitas išrašomas pinigų gavimo momentu, neatsižvelgiant į tai, kada buvo suteiktos paslaugos ar parduotos prekės. Todėl šį dokumentą rekomenduojama surašyti tuo atveju, kai prekių pardavimas (paslaugos suteikimas) sutampa su jų apmokėjimu. Pvz. Prekes pristačius per kurjerį.
Sąskaitos faktūros arba PVM sąskaitos faktūros, nepriklausomai nuo to, kuris apskaitos principas (pinigų ar kaupimo) individualioje veikloje taikomas, išrašomas prekių pardavimo ar paslaugos suteikimo momentu. Taigi, tuo atveju, kai paslaugos suteikimo momentas nesutampa su apmokėjimo momentu, gyventojas, atsiskaitymo momentu priimdamas grynuosius pinigus, turėtų papildomai išrašyti pinigų priėmimo kvitą, o sąskaitoje faktūroje galėtų būti pažymėta, kad paslaugos suteikimo metu atsiskaityta nebuvo.
Vadinasi gyventojai, internetu pardavę prekes ir jas siųsdami paštu, privalo kiekvienam klientui išrašyti ir jam patogiu būdu pateikti sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą. Už prekes atsiskaičius banko pavedimu, prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvito išrašyti nereikia, sąskaitoje faktūroje pažymint, kad atsiskaityta buvo pavedimu ir nurodant datą.
Kai elektroninę prekybą vykdo juridinis asmuo, tai mokesčiams apskaičiuoti jis naudoja apskaitos dokumentus (PVM sąskaitas faktūras, sąskaitas faktūras, kasos aparato kvitus ir kt.), nustatytus 2002-05-29 nutarimu Nr. 780 patvirtintose Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo taisyklėse (Žin., 2002, Nr. 55-2185; 2005, Nr. 99-3713).
Tuo atveju, kai juridinis asmuo vykdo prekybą internetu ir pristato prekes, naudojantis kurjerio paslaugomis, pinigų priėmimas bei kiti prekių pristatymo ypatumai turėtų būti nustatyti šio juridinio asmens su kurjeriu sudarytoje sutartyje (pvz., dėl tarpininkavimo pristatant prekes). Tokiu atveju priimant pirkėjų grynųjų pinigų įmokas prekių pristatymo vietoje (kur kasos aparato naudoti neprivaloma) pirkėjui gali būti išduodamas kurjerio vardu išrašytas pinigų priėmimo kvitas minėtoms įplaukoms priimti.
Svarbu, kad kurjerio išrašytame pinigų priėmimo kvite būtų identifikuojamas tikrasis prekių siuntėjas.
Pinigų priėmimo kvito ir pinigų išmokėjimo kvito naudojimo, išrašymo ir apskaitos ypatumus reglamentuoja Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. spalio 30 d. įsakymu Nr. 340 patvirtintos taisyklės „Dėl pinigų priėmimo ir pinigų išmokėjimo kvitų naudojimo, išrašymo ir apskaitos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 105-4709, 2005, Nr.101-3771).
Kai pirkėjas kaip prekių atsiėmimo vietą pasirenka pašto įstaigą ir atsiskaito grynaisiais pinigais prekių atsiėmimo vietoje, tai tokiu atveju analogiškai kaip ir pirmu atveju, tarp juridinio asmens ir pašto įstaigos turėtų būti sudaryta sutartis (pvz., tarpininkavimo pristatant prekes, priimant pinigus) ir, atitinkamai, pinigai priimami pašto įstaigoje pirkėjui išduodant pinigų sumokėjimo dokumentą – kasos aparato kvitą, pašto įstaigos vardu.
Kasos operacijos atliekamos vadovaujantis Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašu, patvirtintu Vyriausybės 2002-08-13 nutarimu Nr. 1283 (Žin., 2002, Nr. 82-3522, 011-05-01, Žin., 2011, Nr. 6-215).
Tais atvejais kai pirkėjai atsiskaito banko pavedimu, pinigų sumokėjimo dokumentu laikomas banko dokumentas.