...

Kokia verslo formą reikėtų steigti?

Žinių bazė

2013.06.16

Sveiki, pasiūliau kolegijai verslo idėją, kad įkurti įmonę,  kuri galėtų vykdyti užsakymus,  o gabesni studentai juos vykdytų ir dalintųsi pelną, kokią verslo formą reikėtų pasirinkti? Ar pinigai mokami studentams būtų kaip įmonės išlaidos?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Dr. Dalia Foigt-Norvaišienė

Advokatė, teisės patarėja / Nepriklausoma advokatų kontora „COBALT”

Publikavimo data: 2020-01-03 10:46

Atsakydama į Jūsų klausimą pirmiausia noriu atkreipti dėmesį, kad Jūs neapibrėžėte konkrečios ūkinės komercinės veiklos, kurią ketinate vykdyti. Todėl mano...

Publikavimo data: 2020-01-03 10:46

Atsakydama į Jūsų klausimą pirmiausia noriu atkreipti dėmesį, kad Jūs neapibrėžėte konkrečios ūkinės komercinės veiklos, kurią ketinate vykdyti. Todėl mano atsakymas ir bus bendresnis, mažiau konkretus. Ūkine – komercine veikla pagal Lietuvos Respublikoje galiojančius įstatymus turi teisę verstis fiziniai asmenys vykdydami individualią veiklą, taip pat juridiniai asmenys, kurių steigimo dokumentai neriboja teisės vykdyti atitinkamos veiklos. Noriu atkreipti Jūsų dėmesį į tą faktą,  kad Valstybinė mokesčių inspekcija skelbia veiklų, kurias gali vykdyti tik juridiniai asmenys, taip pat veiklų, kurioms yra reikalinga licencija, sąrašą. Individualią veiklą Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymas apibrėžia kaip savarankišką veiklą, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį: savarankišką bet kokio pobūdžio komercinę arba gamybinę veiklą, išskyrus nekilnojamųjų pagal prigimtį daiktų pardavimo ir (ar) nuomos veiklą; savarankišką kūrybą, mokslinę, profesinę, įskaitant laisvąsias profesijas, ir kita panašaus pobūdžio savarankišką veiklą. Užsiimti individualia veikla nesteigiant juridinio asmens yra paprasčiau, nereikia kurti juridinio asmens valdymo struktūros arba atlikti kitų juridiniams asmenims būtinų formalumų. Tačiau konkrečios veiklos teisinės formos pasirinkimą lemia daugelis aplinkybių. Reikėtų įvertinti įmonės veiklos pobūdį, investicijų poreikį, apmokestinimą ir kt. Renkantis juridinio asmens teisinę formą - individualią įmonę, mažąją bendriją ar uždarąją akcinę bendrovę iškyla dalyvių atsakomybės klausimas. Siekiant sumažinti riziką palankiau būtų steigti mažąją bendriją arba uždarąją akcinę bendrovę, nes tai yra ribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys. Tai reiškia, kad juridinio asmens savininkas (akcininkas) neatsako už įmonės prievoles savo asmeniniu turtu. Kriterijus renkantis tarp šių dviejų teisinių formų galėtų būti minimalaus įstatinio kapitalo dydis, kuris uždarosioms akcinėms bendrovėms yra 10 000 Lt, o mažosioms bendrijoms nėra nustatyta reikalavimo suformuoti įstatinį kapitalą. Tuo tarpu vykdant individualią veiklą arba įsteigus individualią įmonę, asmuo, vykdantis individualią veiklą ar individualios įmonės savininkas, už individualios veiklos vykdymo metu atsiradusias prievoles ar individualios įmonės prievoles atsako savo asmeniniu turtu. Atsakydama į Jūsų klausimą dėl įmonės išlaidų, rėmiausi VĮ Audito ir apskaitos tarnybos 31-ojo verslo apskaitos standarto „Atlygis darbuotojui“ metodinėmis rekomendacijomis, kuriose nurodyta, kad atlygis darbuotojui ir su juo susijusios išlaidos yra laikomos įmonės sąnaudomis.

Ekspertai

Dr. Dalia Foigt-Norvaišienė

Dr. Dalia Foigt-Norvaišienė

Advokatė, teisės patarėja / Nepriklausoma advokatų kontora „COBALT”

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.