...

Kaip geriau įforminti automobilio panaudos sutartį bei tvarkyti su juo susijusią apskaitą?

Žinių bazė

2013.08.05

IĮ savininkas iš savo draugės pagal panaudos sutartį ima naudotis automobiliu. Yra nurodoma, kad IĮ direktorius naudosis 70proc,. o panaudos davėjas 30proc. Dabar kyla toks apskaitos klausimas: kaip apskaityti kurą bei likusias eksploatacijos išlaidas? Pvz direktorius pilasi kurą ir mes traukiame į apskaitą, o gale metų tiesiog panaudos davėjui išrašyti sąskaitą faktūrą sumai lygiai(30 proc. vertės visų išlaidų?) O dar faktas tas yra, kad panaudos davėjas irgi pilasi kurą į automobilį ir pagal kelionės lapo duomenys kur kuro likutis jis yra visada didesnis nei yra nupirka pas direktoriu. Kaip galite pasiūlyti visą šitą dalyką įforminti bei apskaityti? Ačiū, lauksiu atsakymo.

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Kristina Makaveckaitė

Mokesčių konsultantė / KM Consulting

Publikavimo data: 2013-08-05 08:39

Kadangi IĮ savininkas pagal panaudos sutartį ruošiasi naudoti savo draugės automobilį, remiantis 2002 m. vasario 11 dienos LR Finansų ministro...

Publikavimo data: 2013-08-05 08:39

Kadangi IĮ savininkas pagal panaudos sutartį ruošiasi naudoti savo draugės automobilį, remiantis 2002 m. vasario 11 dienos LR Finansų ministro įsakymu Nr. 39 dėl Materialiojo ilgalaikio turto, kuris nuosavybės teise priklauso Ūkinių bendrijų nariams, Individualių (personalinių) įmonių savininkams ir jų šeimos nariams ir yra naudojamas šių vienetų veikloje, eksploatavimo ir remonto sąnaudų atskaitymo iš šių vienetų pajamų tvarkos patvirtinimo, Jūsų minėta procentuotė (automobilio naudojimas 70 proc. įmonės tikslais, 30 proc. – asmeniniais) negali būti taikoma. Tokiu atveju individualios įmonės sąnaudomis pripažįstamos visos kuro išlaidos pagal faktiškai nuvažiuotą atstumą ir sunaudotą degalų kiekį tam atstumui.

Dėl degalų apskaitos: pildydami kelionės lapus aiškiai fiksuokite automobilio spidometro parodymus dienos pradžioje, tada – pabaigoje, kitądien – vėl dienos pradžioje ir t.t. Jei automobiliu, kuriuo pagal panaudos sutartį važinėja IĮ darbuotojai, naudosis ir panaudos davėjas, kelionės lapuose spidometro rodmenys dienos pabaigoje nesutaps su spidometro rodmenimis kitos dienos pradžioje. Pasibaigus degalų apskaitos laikotarpiui (vienam mėnesiui), remiantis užpildytais kelionės lapais suskaičiuosite, kokį atstumą per mėnesį nuvažiavo įmonės darbuotojai, kokį kiekį degalų sunaudojo, kokia faktinė degalų norma. Pagal užpildytus kelionės lapus kuro išlaidas priskirsite įmonės sąnaudomis.

Dėl automobilio eksploatacijos sąnaudų: suskaičiavę, kiek degalų sunaudojo įmonės darbuotojai įmonės reikmėms per mėnesį, išskaičiuosite faktinį to laikotarpio procentą, kiek automobiliu naudojosi įmonės darbuotojai, kiek panaudos davėjas. Būtent pagal tai skirstysite ir eksploatacijos sąnaudas (automobilio remontas, einamoji priežiūra, t.t.). Tačiau noriu atkreipti dėmesį į tai, kad visur reikia vadovautis protingumo principu ir vertinti kiekvieną situaciją individualiai: pavyzdžiui, įmonėje, kurioje patvirtintas standartinis penkių darbo dienų grafikas (pirmadienis – penktadienis) automobilio plovimo sąnaudos (visos ar netgi tik dalis jų), patirtos penktadienį arba savaitgalį, panašu, negali būti priskirtos įmonės leidžiamais atskaitymais,  nes jos neuždirba įmonei pajamų ir yra siejamas su automobilio naudojimu asmeninais tikslais.

Ekspertai

Kristina Makaveckaitė

Kristina Makaveckaitė

Mokesčių konsultantė / KM Consulting

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.