...

Ar gali 16-metis moksleivis per Vėlines prekiauti savo darytomis puokštelėmis su verslo liudijimu?

Žinių bazė

2012.10.22

Mano sūnus labai norėtų prekiauti puokštelėmis iš dirbtinių gėlių per Vėlines, gal dar žvakėmis. Kokių dokumentų reikėtų? Puokšteles daryčiau aš pati. Ar užtektų verslo liudijimo, ar galima būtų pirkti verslo liudijimą sūnaus vardu, nors jam dar tik 16 metų? Kaip su socialinio draudimo ir sveikatos draudimo mokesčiais? Ar pirkti verslo liudijimą mamos (t.y. mano vardu) ir sūnų įrašyti kaip pradedantį prekiauti.

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Dr. Tomas Bagdanskis

Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Publikavimo data: 2012-10-22 15:29

Pastebėtina, kad prekyba gėlių puokštėmis įeina į Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus 47.89 klasę – „kitų prekių mažmeninė prekyba kioskuose ir...

Publikavimo data: 2012-10-22 15:29

Pastebėtina, kad prekyba gėlių puokštėmis įeina į Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus 47.89 klasę – „kitų prekių mažmeninė prekyba kioskuose ir prekyvietėse“. Šiuo atveju laikoma, kad prekyba bus vykdoma prekyvietėje, nes nebus prekiaujama tiesiai iš sandėlio. Vietas, kurios laikomos prekyviete, nustato Savivaldybė, taigi prekyba puokštelėmis per Vėlines, pavyzdžiui prie kapinių, yra laikoma prekyba iš prekyvietės.

Taip pat pastebėtina, kad aukščiau nurodytą veiklą norintys vykdyti asmenys, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarime Nr. 1797 numatytu sąrašu individualios veiklos, kuria gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, turi teisę vykdyti individualią veiklą pagal verslo liudijimą.

Pažymima, kad verslo liudijimas asmenims gali būti išduodamas tik nuo 18 metų, todėl šiuo atveju, vadovaujantis tuo, kad asmuo yra nepilnametis, jis savo vardu išsiimti verslo liudijimo neturi galimybės. Verslo liudijimą išsiimti galėtų vienas iš tėvų, liudijime nurodydamas savo vaiką, kaip individualioje veikloje dalyvaujantį asmenį. Atkreiptinas dėmesys, kad gautas pajamas taip pat turėtų deklaruoti liudijimą įsigijęs asmuo. Pagal LR Verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių trečią punktą „gyventojų prašymu išduotame verslo liudijime gali būti įrašomas vienas iš šių fizinių asmenų: sutuoktinis, tėvas, motina, vaikas nuo 14 metų, globojamasis, globėjas (rūpintojas), tačiau iš veiklos, kuriai buvo išduotas verslo liudijimas, gautas pajamas turi deklaruoti verslo liudijimą įsigijęs gyventojas. Verslo liudijime nurodyti asmenys turi teisę dalyvauti gyventojo vykdomoje veikloje, kuriai išduotas verslo liudijimas.“

Asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti, ir sveikatos draudimu. Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla socialinio draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų) suma. Tai reiškia, kad Valstybiniam socialinio draudimo fondui mokamų įmokų dydžiai sudaro 50 procentų nuo gyventojo pajamų, atskaičius sąnaudas („pelno“), gautos sumos. Pvz., jeigu gyventojas yra pasirinkęs leidžiamais pajamų atskaitymais laikyti 30 procentų savo pajamų sumos, jis socialinio draudimo įmokas turės mokėti nuo 35 Lt sumos: (100 Lt – 30 Lt) * 50% = 35 Lt. Gyventojas nuo aukščiau paminėtos sumos (35 Lt) privalo sumokėti 28,5 proc. dydžio valstybinio socialinio draudimo įmoką, bei papildomai turi sumokėti 9 proc. privalomo sveikatos draudimo įmoką.

Ekspertai

Dr. Tomas Bagdanskis

Dr. Tomas Bagdanskis

Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.