...

Kaip užsienio gamintojui apibūdinti savo norimą vykdyti veiklą, jeigu be įprastos mažmeninės prekybos norėčiau pasirašyti išskirtinę sutartį, kuri leistų parduoti prekes ne tik galutiniams vartotojams, bet ir kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims?

Žinių bazė

2013.05.30

Laba diena,
Vykdyčiau individualią veiklą pagal pažymą, mažmeninė prekyba per e-parduotuvę galutiniams vartotojams. Prekes pirkčiau iš Danijos gamintojo. Tačiau norėčiau pasirašyti išskirtinę sutartį, kuria įgyčiau teisę parduoti prekes ir kitoms parduotuvėms. Pavyzdžiui, įmonė “X” atranda tam tikras prekes mano parduotuvėje ir kreipiasi tiesiai į užsienio gamintoją norėdama jomis prekiauti. Tačiau užsienio gamintojas nurodo, kad reikia kreiptis per mane. Tada įmonė “X” kreipiasi į mane, suderiname sąlygas ir aš užsakinėju prekes iš gamintojo, kurias perparduodu įmonei “X”. Aš supratau tai kaip “oficialus atstovas Lietuvoje” ir angliškai tai įvardijau kaip “official representative for Lithuania market”, tačiau gamintojas tai supranta kaip agentas. Bet kiek pasidomėjau agentai dirba kitokiu principu. Perskaičiau daug teorijos, tačiau visiškai susimaišiau tarp didmenininkų, distributorių, atstovų, agentų…
Būčiau labai dėkinga už paaiškinimą.
Pagarbiai,
Ilona

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Gintautas Bartkus

Vadovaujantysis partneris, advokatas / Deloitte Legal

Publikavimo data: 2013-05-30 23:45

Gamintojas gali platinti savo prekes pagal įvairius verslo modelius. Pavyzdžiui, gamintojas savo prekes gali platinti savarankiškai (per dukterines bendroves ir...

Publikavimo data: 2013-05-30 23:45

Gamintojas gali platinti savo prekes pagal įvairius verslo modelius. Pavyzdžiui, gamintojas savo prekes gali platinti savarankiškai (per dukterines bendroves ir pan.) arba pasitelkti kitus asmenis (agentus, distributorius ir pan.). Pasirinktas verslo modelis lemia tarp prekių gamintojo ir prekių platintojo susiklosčiusių teisinių santykių specifiką. Ponia Ilona teisingai supranta, kad prekių gamintojo agentas neturėtų būti prilyginamas gamintojo prekių distributoriui.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir konkurencijos teisės normomis, agentu yra laikomas asmuo, kuris, nors formaliai ir yra nepriklausomas fizinis ar juridinis asmuo, tačiau jis veikia atstovaujamojo (gamintojo) vardu ir atstovaujamojo sąskaita, t. y. agentas pats neprisiima finansinės ar komercinės prekių platinimo rizikos. Tuo tarpu distributorius veikia nepriklausomai nuo gamintojo, t. y. savo vardu ir lėšomis pats perka iš gamintojo prekes, parduoda jas galutiniam vartotojui ar kitiems asmenims bei atlieka kitus su prekių perpardavimu susijusius darbus. Taigi, pats asmeniškai prisiima ir visą su savo verslo sėkme (ar nesėkme) susijusią riziką. Minėti agento ir distributoriaus prisiimamos rizikos ir nepriklausomumo skirtumai lemia ir tai, kad tarp prekių gamintojo ir gamintojo agento sudarytose sutartyse gali būti numatyti tam tikri papildomi prekių platinimo ribojimai, kurie nėra leistini sutartyse su prekių distributoriais.

Iš pateikto aprašymo galima manyti, kad ponia Ilona siekia sudaryti išimtinės distribucijos sutartį (angl. exclusive distribution) su Danijos gamintoju. Išimtinės distribucijos sutartimi gamintojas sutinka parduoti savo produktus tik vienam platintojui, kuris juos perparduotų tam tikroje teritorijoje. Sudarant išimtinės distribucijos sutartį reikia įvertinti, ar tokia sutartis nesukuria prielaidų draudžiamam konkurencijos rinkoje ribojimui (svarbu įvertinti sutarties šalių užimamą rinkos dalį, konkurentų galimybes veikti rinkoje, sutartyje įtvirtintus ribojimus ir kt. aspektus).

Ekspertai

Gintautas Bartkus

Gintautas Bartkus

Vadovaujantysis partneris, advokatas / Deloitte Legal

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.