Su gyvenamųjų patalpų nuoma susiję mokesčiai

Žinių bazė

2014.02.25

Planuoju užsiimti gyvenamųjų patalpų nuoma. Tačiau dar nenusprendžiau, kokia forma tai daryti, ar steigti įmonę ar IĮ, o gal išsiimti išsiimti verslo liudijimą. Norėčiau sužinoti:
1. Nuomotojas sudaręs buto nuomos sutartį turi mokėti GPM 15 proc. nuo uždirbtų pajamų. O ar turi mokėti VSD ir PSD (Jei dirba kitoje įmonėje pagal DS ir jei iš vis nedirba).? Ar privaloma registruoti individualią veiklą ar išsiimti verslo liudijimą, kai gyventojas turi 1 ar daugiau būtų?
2. Ar lizingo įmokos už butą ir buto nusidėvėjimas yra leidžiami atskaitymai UAB ir MB? Kiek teko skaityti IĮ tai yra neleidžiami atskaitymai, kas didina apmokestinamąsias pajamas.
3. Kokią formą Jūs patartumėte steigti užsiimant TIK gyvenamųjų patalpų pirkimu ir jų nuoma gyventojams? Aš planuoju įsigyti daugiau kaip 2 butus, su lizingu arba be jų, skirtus nuomai.

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Kristina Makaveckaitė

Mokesčių konsultantė / KM Consulting

Publikavimo data: 2014-02-25 13:57

1. Nuomotojui prievolės mokėti PSD ir VSD įmokų vien dėl to, kad jis užsiima gyvenamųjų patalpų nuoma, nėra. Vykdydamas tokią...

Publikavimo data: 2014-02-25 13:57

1. Nuomotojui prievolės mokėti PSD ir VSD įmokų vien dėl to, kad jis užsiima gyvenamųjų patalpų nuoma, nėra. Vykdydamas tokią veiklą, gyventojas gali pasirinkti tada, kai nuomoja ne juridiniam vienetui, o gyventojui – būtent tada gali rinktis arba individualią veiklą pagal verslo liudijimą, arba sudaryti Gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį be individualios veiklos įregistravimo. Tuo atveju, kai patalpos nuomojamos juridiniam asmeniui, yra pasirašoma Gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis be individualios veiklos įregistravimo. 

Informacijos apie gyvenamųjų patalpų nuomą rasite čia:

http://www.bznstart.lt/klausimai/mokesciai/413/Gyventoju-pajamu-mokestis-nekilnojamojo-turto-sandoriuose

2. Remiantis LR Pelno mokesčio įstatymo (toliau – LR PMĮ) 17 str. 1 d., leidžiami atskaitymai yra visos faktiškai patirtos įprastinės tokiai veiklai vieneto sąnaudos, būtinos vieneto pajamoms uždirbti ar vieneto ekonominei naudai gauti. Svarbu paminėti ir tai, kad ilgalaikio turto nusidėvėjimo sąnaudos priskiriamos ribojamų dydžių leidžiamų atskaitymų grupei, nes pasirinktas/nusistatytas ilgalaikio turto nusidėvėjimo laikotarpis turi būti ne trumpesnis negu nustatyti LR PMĮ 1 priedėlyje ilgalaikio turto nusidėvėjimo normatyvai (metais) ir likvidacinė vertė turi būti ne didesnė kaip 10 proc. įsigijimo kainos. Tai reiškia, kad jeigu Jūsų nustatytas/parinktas ilgalaikio turto nusidėvėjimo laikotarpis atitinka LR PMĮ nurodytus reikalavimus dėl normatyvų (metais), tuomet buto nusidėvėjimo sąnaudos – leidžiami atskaitymai. Tik atkreipiu dėmesį į Jūsų minimas įmokas lizingo bendrovei už įsigytą butą – tai nebus leidžiami atskaitymai, dėl to, kad visų pirma – tai nėra sąnaudos, o skolos grąžinimas Jūsų kreditoriui. Juk ilgalaikio turto įsigijimo kaina į sąnaudas perkeliama ir iš pajamų atskaitoma dalimis per šio turto nusidėvėjimo laikotarpį (nusidėvėjimo laikotarpio pasirinkimas, atsižvelgiant į pateiktus normatyvus (metais) LR PMĮ).
Minėjote, jog domėjotės, kad tai yra neleidžiami atskaitymai – turbut turite omenyje gyventoją, kuris vykdo individualią veiklą pagal pažymą. Tačiau gyvenamųjų patalpų nuomos veikla galima arba pasirašant Gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis be individualios veiklos įregistravimo, arba įregistruojant individualią veiklą pagal verslo liudijimą.

3. Sunku atsakyti į paskutinį Jūsų klausimą, nes pateikta per mažai informacijos, todėl negalima įvertinti visos situacijos. Dėl veiklos administravimo supaprastinimo ir aiškumo (jei nuomosite TIK gyventojams) siūlyčiau arba neregistruoti jokios individualios veiklos kaip gyventojui, o kiekvieną kartą susirašyti Gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis, arba kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją dėl verslo liudijimo išdavimo. Tačiau jeigu atsirastų poreikis gauti išorės finansavimą, svarstyti apie veiklos plėtrą, veiklos sričių įvairovę ir kt., tuomet vertėtų pasvarstyti ir apie juridinio vieneto įsteigimą.

Ekspertai

Kristina Makaveckaitė

Kristina Makaveckaitė

Mokesčių konsultantė / KM Consulting

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.