Prekyba maisto produktais mugių, miesto švenčių metu.

Žinių bazė

2016.10.25

Trumpas veikos vizijos aprašymas: prekyba namų gamybos rūkytais ir nerūkytais sūriais mugių, bei miesto švenčių metu iš palapinės. Sūriai būtų gaminami namuose iš namų ūkyje pagaminamo pieno.
Kokia verslo forma geriausia būtų pasirinkti (IĮ, verslo liudijimas, ind. veikols pažyma)? Kieno vardu turėtų būti registruojama tarkim verslo liudijimas, jeigu gamina vienas asmuo, o parduoda kitas? Šiuo atveju, gamina mama, o klausimus susijusius su prekyba sprendžia sūnus? Ar tokiai prekybai yra reikalingas kasos aparatas? Kokį pelno mokestį turėtume sumokėti valstybei nuo parduotos produkcijos? Kaip suprantu turi būti gautas VMVT maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimas, bei įregistruotas gyvūninio maisto tvarkymo subjektas, tačiau kieno vardu tai turi būti atlikta? Ar gamybinės patalpos gali būti gyvenamosios paskirties ar būtinai turi būti gamybos paskirties?

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Lina Kalinauskaitė

Projektų vadovė / VšĮ Versli Lietuva

Publikavimo data: 2016-10-25 13:29

Paklausime nėra konkrečiai nurodyta kokie maisto produktai bus gaminami, todėl sunku nurodyti kokią verslo formą fizinis asmuo turėtų pasirinkti. Verslo...

Publikavimo data: 2016-10-25 13:29

Paklausime nėra konkrečiai nurodyta kokie maisto produktai bus gaminami, todėl sunku nurodyti kokią verslo formą fizinis asmuo turėtų pasirinkti. Verslo formos pasirinkimą nulemia vykdomos veiklos EVRK kodas, dėl kurio gyventojas turėtų kreiptis į Lietuvos statistikos departamentą. Žinant veiklos EVRK kodą reikia  pasiskambinti į VMI (1882) ir sužinoti kokią individualios veiklos formą galima pasirinkti.

Pateikiame keletą veiklos pavyzdžių.

Įsigijus verslo liudijimą galima užsiimti „Šviežių ir ilgai išsilaikančių konditerijos kepinių ir pyragaičių gamyba, džiūvėsių ir sausainių gamyba”(EVRK kodas 10.72 ir 10.71) . Šiuo atveju fizinis asmuo gali prekiauti konditerijos gaminiais mugėse ir miesto švenčių metu, kadangi jo įsigytas verslo liudijimas suteikia teisę prekiauti konditerijos gaminiais, neįsigijus prekybos verslo liudijimo ir prekybos konditerijos gaminiais vieta sutampa su konditerijos gaminių gamybos vieta, t. y. fizinis asmuo įsigijo verslo liudijimą neribojant veiklos teritorijos, tai prekiauti savos gamybos konditerijos gaminiais jis galėtų visoje LR teritorijoje.
Išsiimant verslo liudijimą į jį galima įrašyti vieną iš šeimos narių, kuris padės vykdyti veiklą, šiuo atveju motina išsiimant gamybos verslo liudijimą į jį gali įrašyti savo sūnų, bet motina pati turi gaminti ir prekiauti, o sūnus bus kaip pagalbininkas. 
Gaminti gyvūninio maisto produktus ir prekiauti jais galima turint individualios veiklos pažymą bei įregistravus juridinį asmenį (individualią įmonę, mažąją bendriją, uždarąją akcinę bendrovę). 
Gyvūninio maisto gamyba su verslo liudijimu negalima.
Su verslo liudijimu galima prekiauti mugėse ar turgavietėse maisto produktais įsigytais iš kitų juridinių ar fizinių asmenų. Fizinis asmuo, įsigijęs prekybos verslo liudijimą, prekybos vietoje privalo turėti prekių įsigijimo dokumentus: sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą – kai prekės, medžiagos arba žaliavos įsigytos iš Lietuvos juridinių asmenų; prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvito pirmąjį egzempliorių arba PVM sąskaitą faktūrą – kai prekės perkamos iš fizinio asmens, įsigijusio verslo liudijimą verstis prekyba, kai iš verslo liudijimą įsigijusio fizinio asmens perkama jo pagaminta produkcija. 
Šiuo nurodytu atveju gaminti gyvūninio maisto produktus mama gali turint individualios veiklos pažymą, o sūnus gali būti įdarbintas pagal darbo sutartį ir užsiimti prekyba arba mama ir sūnus išsiimti atskiras individualios veiklos pažymas ir sudaryti jungtinę veiklos sutartį, arba sūnus išsiėmęs verslo liudijimą prekiauti iš mamos įsigytais maisto produktais.
Kasos aparatų naudoti neprivaloma, kai prekiaujama iki 10 dienų trukmės (ne ilgiau) organizuojamose parodose, mugėse savo gamybos prekėmis arba ne patalpose įrengtose lauko (gatvės prekyviečių ir panašiai) prekybos vietose.
Kadangi prekybą planuojama vykdyti viešose vietose (mugių, miesto švenčių metu) būtina gauti leidimą tokiai veiklai. Dėl nurodyto leidimo išdavimo reikia kreiptis į vietos savivaldybės administraciją.
Gaminti maisto produktus galima tik negyvenamosiose, komercinėse patalpose.
Fizinis arba juridinis asmuo, norėdamas gaminti, parduoti, sandėliuoti maisto produktus, turi turėti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, kurį išduoda pagal veiklos vietą atitinkama teritorinė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, vadovaudamasi Maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo reikalavimais, patvirtintais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. spalio 15 d. įsakymu  Nr. B1-527 (Žin., 2008, Nr. 123-4693).
Daugiau informacijos apie Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo išdavimą galite rasti čia.
Gyvūninio maisto tvarkymo subjekto registravimas būtinas, kai vykdoma su gyvūniniu maistu susijusi veikla:
pieno produktų gamyba ūkiuose ir šių produktų pardavimas;
žvejyba;
paukščių, kiškinių gyvūnų šviežios mėsos, medžiojamųjų laukinių gyvūnų mėsos ir žuvų mažais kiekiais tvarkymas ir tiekimas į vietinę rinką.

Dėl konkretaus maisto gamybos ir prekybos reikalavimų gyventojas turi kreiptis į teritorinę Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.
Daugiau informacijos apie Gyvūninio maisto tvarkymo subjekto registravimą galite rasti čia.
Dirbant su verslo liudijimu mokami mokesčiai:
1)fiksuotas pajamų mokestis, kuris priklauso nuo savivaldybės, taip pat nuo veiklos;
2) VSD įmokos – 50 proc. nuo bazinės pensijos dydžio, t.y. 56,00 eur; 
3)PSD mokestis – 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos.

Dirbant su individualios veiklos pažyma mokesčiai mokami ir deklaruojami pasibaigus kalendoriniams metams iki kitų metų gegužės mėn. 1 d. :
1) GPM 5 proc. nuo apmokestinamųjų pajamų, t.y per metus gautų pajamų atėmus išlaidas šioms pajamoms uždirbti;
2) VSD  28,5 proc. nuo 50 proc. apmokestinamųjų pajamų;
3) PSD 9 proc. nuo 50 proc. apmokestinamųjų pajamų.

Ekspertai

Lina Kalinauskaitė

Lina Kalinauskaitė

Projektų vadovė / VšĮ Versli Lietuva

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.