Noriu prekiauti ledais pagal franšizę. Kaip?
2014.08.07
Į ką turiu kreiptis dėl leidimo? Kokius veiksmus turiu atlikti?
Temos: Mokesčiai, Pardavimai, Teisė, Verslo pradžia.
Į klausimą atsakė:
Atsakyti į klausimą
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Sigita Sriubaitė-Stepurienė
Regiono vadovė / Klauberg BALTICS
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Regiono vadovė / Klauberg BALTICS
Publikavimo data: 2014-08-07 11:39
Verslo modelis, kai yra naudojamas jau žinomas prekės ar paslaugos ženklas ir visa sukurta verslo sistema, t.y. franšizės verslo modelis...
Publikavimo data: 2014-08-07 11:39
Verslo modelis, kai yra naudojamas jau žinomas prekės ar paslaugos ženklas ir visa sukurta verslo sistema, t.y. franšizės verslo modelis yra grindžiamas franšizės sutartimi. Franšizės sutartimi viena šalis (teisių turėtojas) įsipareigoja perduoti už atlyginimą kitai šaliai (naudotojui) tam tikram terminui arba neterminuotai teisę naudotis verslo tikslais išimtinių teisių, priklausančių teisių turėtojui, visuma (teise į firmos vardą, teise į prekių ar paslaugų ženklą, teise į saugomą komercinę (gamybinę) informaciją ir kt.), o kita šalis įsipareigoja už tai mokėti sutartyje nustatytą atlyginimą.
Norint prekiauti ledais pagal franšizę, reikia pasirinkti norimą franšizės teisių turėtoją ir sužinoti, ar konkretus prekių pardavėjas ir/ar paslaugų teikėjas (teisių turėtojas) parduoda savo franšizę, kokiomis sąlygomis galima tapti franšizės teisių naudotoju. Dažnai franšizės teisių turėtojai viešai skelbia pagrindines franšizės plėtros sąlygas, nurodo reikalavimus bei rekomendacijas, keliamus franšizės teisių naudotojui. Reikalavimai gali būti susiję su veiklos vietos pasirinkimu, kokybės užtikrinimu, atitinkamos patirties, finansinių investicijų reikalavimai ir pan. Rekomendacijos gali būti įvairiausio pobūdžio, pavyzdžiui rekomenduojama personalo apimtis, reikalinga sėkmingai vystyti verslą. Taip pat, dažniausiai nurodoma, kokia investicija yra reikalinga norint pradėti verslą.
Jei franšizės siekiantis verslininkas nežino, ar prekių pardavėjas ir/ar paslaugų teikėjas parduoda franšizę, tačiau žino konkretų prekių pardavėją ir/ar paslaugų teikėją, iš kurio norėtų pirkti franšizę, išlieka galimybė tiesiogiai susisiekti su prekių pardavėju ir/ar paslaugų teikėju bei pasiteirauti, ar jis yra franšizės pardavėjas, kokios yra galimybės įsigyti franšizę, kokia yra kaina bei kitos įsigijimo sąlygos.
Apsisprendus dėl franšizės davėjo bei su juo susisiekus, yra vykdomas pirkimo-pardavimo procesas, kuris apima franšizės davėjo ir potencialaus franšizės gavėjo susipažinimą su kitos šalies pasiūlymais ir lūkesčiais, apsikeitimą informacija ir derybas dėl franšizės sutarties sąlygų. Rekomenduojama, prieš pasirašant franšizės sutartį, pasikonsultuoti su teisininkais dėl konkrečių franšizės sutarties sąlygų, kad maksimaliai užtikrinti savo verslo interesus, turėti reikiamą sutarties lankstumą nenumatytų aplinkybių atveju. Rekomenduotina derėtis su teisių turėtojų dėl palankesnių sąlygų pasirašant franšizės sutartį. Nepatartina automatiškai priimti franšizės davėjo pateiktas franšizės sąlygas, nes būtina suvokti galimas rizikas, kaštus ir jų kitimą priklausomai nuo veiklos apimčių, kadangi specifinės sąlygos arba terminai gali būti koreguojami pagal sutarties šalių sutarimą, taip sukuriant patrauklesnes sutarties sąlygas. Teisinis įvertinimas užtikrins, kad franšizės sutartis atitiks Lietuvos Respublikos įstatymų reikalavimus, neprieštaraus įstatymams, kas ypač svarbu, kai franšizė perkama iš užsienio teisių turėtojo, kuris sutartį parengė pagal kitoje šalyje galiojančius įstatymus.
Sudaryta franšizės sutartis registruojama Juridinių asmenų registre. Norėdamas užregistruoti franšizės sutartį, pirkėjas arba pardavėjas registro tvarkytojui privalo pateikti:
Prašymą įregistruoti franšizės ar subfranšizės sutarties sudarymo ar pakeitimo
faktą JAR-1 ir forma JAR-FR.
Franšizės ar subfranšizės sutarties nuorašą arba franšizės ar subfranšizės sutarties
pakeitimo nuorašą.
– Fizinio asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
– Mokestinį dokumentą, patvirtinantį įregistravimo paslaugos apmokėjimą.
Už franšizės ar subfranšizės sutarties įregistravimą sumokamas 30 Lt (8,69 Eur), už
kiekvieno pakeisto duomens įregistravimą sumokamas 10 Lt (2,90 Eur) atlyginimas.