...

Noriu atsidaryti soliariumų studiją

Žinių bazė

2013.07.11

Planuoju atsidaryti soliariumų studiją. Kokie reikalavimai soliariumams? Ar turi buti keli išėjimai? Kokios higienos normos? Kaip skaičiuojami mokesčiai? Ar galima daryti individualią veiklą? Ar reikia baigti specialius kursus, jei pati dirbčiau? Kur galėčiau kreiptis dėl konsultacijos apie šią veiklą, kaip ką daryti?
Ačiū

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Gintautas Bartkus

Vadovaujantysis partneris, advokatas / Deloitte Legal

Publikavimo data: 2013-07-11 19:17

Atsakymas, kokia veiklos forma Jums būtų tinkamiausia priklauso nuo keletos aplinkybių. Pirma, reikėtų apsispręsti, ar Jūs pageidautumėte įsteigti ir vykdyti...

Publikavimo data: 2013-07-11 19:17

Atsakymas, kokia veiklos forma Jums būtų tinkamiausia priklauso nuo keletos aplinkybių. Pirma, reikėtų apsispręsti, ar Jūs pageidautumėte įsteigti ir vykdyti veiklą per juridinį asmenį (pavyzdžiui, uždarąją akcinę bendrovę ar mažąją bendriją), kuris turėtų savo pavadinimą, būtų ribotos civilinės atsakomybės, galėtų įdarbinti darbuotojus ir pan., ar pageidautumėte vykdyti veiklą asmeniškai pati.

Pirmojo varianto pasirinkimas būtų brangesnis (reiktų lėšų steigimo dokumentams parengti, notaro ir VĮ Registrų centro paslaugoms apmokėti, pasirinkus UAB teisinę formą, reikėtų įnešti 10 000 litų į steigiamos bendrovės banko sąskaitą, įsteigus bendrovę, reikėtų skirti papildomai lėšų buhalterinės apskaitos tvarkytojui ir pan.) ir ilgiau užtruktų (bendrovės įsteigimas užima apie 10 dienų). Vykdant veiklą per juridinį asmenį ir gavus pelno (su sąlyga, kad vieneto pajamos per metus neviršija 1 mln. Lt), laukia 5% pelno mokestis, nusprendus išmokėti akcininkui dividendus, privaloma išskaičiuoti ir į biudžetą sumokėti 20% mokestį nuo paskirtų išmokėti dividendų.

Pasirinkus antrąjį variantą, viskas būtų žymiai paprasčiau ir greičiau. Ketinant vykdyti veiklą pagal individualios veiklos pažymą, reikia užpildyti nesudėtingą 1 puslapio prašymą ir ne vėliau kaip pirmą veiklos dieną pateikti jį VMI. Tačiau šiai veiklos formai taikomi palyginus nemaži mokesčiai ir įmokos:  valstybinio socialinio draudimo (“Sodros”) įmoka – 28,5% nuo pusės apmokestinamų pajamų arba iki 5 952 Lt/mėn.; privalomasis sveikatos draudimas – 9% nuo pusės apmokestinamų pajamų, bet ne mažiau kaip 90 Lt/mėn (nepriklausomai nuo gautų pajamų); gyventojų pajamų mokestis – 5%, PVM (įsiregistravus PVM mokėtoju) – 21%. Pažymėtina, kad iš pajamų, gautų 2013 m., galima atimti 30% veiklos sąnaudų, kurių nereikia pagrįsti jokiais dokumentais, ir tik tuomet skaičiuojami visi aukščiau nurodyti mokesčiai ir įmokos. Be abejo, turint daugiau kaip 30% sąnaudų ir jas pagrindžiančius tinkamus dokumentus, iš pajamų galima atimti visą sąnaudų sumą ir tokiu atveju apmokestinama tik likusi pajamų dalis.

Soliariumų veiklą nesteigiant juridinio asmens galima vykdyti ne tik pagal individualios veiklos pažymą, bet ir  pagal verslo liudijimą, dėl kurio išdavimo kreiptis taip pat reiktų į VMI. Tačiau šiuo atveju, kitaip negu veikiant pagal individualios veiklos pažymą, mokamas fiksuotas gyventojų pajamų mokesčio dydis metams. Jei Jums nebūtų netaikomos lengvatos, soliariumo veiklai Vilniuje mokesčio dydis metams būtų 1 530 Lt, atskirai kas mėnesį būtų privaloma papildomai mokėti fiksuotas privalomojo sveikatos draudimo įmokas (90 Lt). Pažymėtina, kad verslo liudijimas išduodamas tik einamųjų metų gruodžio 31 d.  Pasibaigus verslo liudijimo galiojimo terminui, galima išsiimti naują verslo liudijimą pageidaujamam laikotarpiui (metams, pusei metų, 3 mėnesiams ir pan.). Atkreiptinas dėmesys, kad vykdant veiklą pagal individualios veiklos pažymą jokie pažymos galiojimo terminai netaikomi ir individualios veiklos pažymos kasmet atnaujinti nereikia.

Vykdant veiklą tiek pagal individualios veiklos pažymą, tiek pagal verslo liudijimą kasmet iki gegužės 1 d. reikėtų užpildyti ir VMI pateikti metinę gyventojo pajamų mokesčio deklaraciją (net jei iš veiklos nebūtų gauta pajamų).

Soliariumų veiklai vykdyti keliami specialūs sveikatos saugos reikalavimai, numatyti Lietuvos higienos normoje HN 71:2009, patvirtintoje 2009-06-29 Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-517. Šie reikalavimai yra privalomi visiems, kurie teikia soliariumų paslaugas, nepriklausomai nuo to, ar veikiama per juridinį asmenį, ar kaip fiziniai asmenys. Atitikimą reikalavimams patvirtina gautas leidimas-higienos pasas, kurį išduoda Vilniaus visuomenės sveikatos centras (jei veikla vykdoma Vilniuje). Šis leidimas turi būti pakabintas soliariumų studijos patalpose klientams aiškiai matomoje vietoje.

Kiti pagrindiniai reikalavimai, susiję su soliariumo paslaugų teikimu, yra: reikalavimas soliariumo patalpoms (pavyzdžiui, turi būti suformuotos bent 3 atskiros patalpos: patalpa, kurioje yra įranga, klientams laukti skirta patalpa ir patalpa skirta laikyti darbo priemonėms), reikalavimai soliariumo įrangai (ji turi būti techniškai tvarkinga, profilaktiškai tikrinama ir dezinfekuojama) ir reikalavimai paslaugų teikėjams (asmenys, teikiantys šias paslaugas, turi būti pasitikrinę sveikatą ir turėti tai patvirtinantį sveikatos pasą ar medicininę knygelę, taip pat turėti sveikatos žinių atestavimo ir higienos įgūdžių įgijimo pažymėjimus bei mokėti teikti pirmąją pagalbą). Pažymėtina, jog kitų specialių kursų, norintiems dirbti soliariumų studijoje, baigti nereikia. Taip pat netaikomas ir reikalavimas, jog patalpos, kuriose vykdoma veika, turėtų kelis išėjimus. Su kitais taikomais reikalavimais galima susipažinti Sveikatos apsaugos ministerijos internetiniame puslapyje, kuriame skelbiamos visos Lietuvos higienos normos, įskaitant ir HN 71:2009, skirtą soliariumų veiklai.

Plačiau Jums aktualiais veiklos organizavimo klausimais galėtų patarti skirtingos institucijos ir asmenys. Pavyzdžiui, kilus klausimams dėl mokesčių mokėjimo ir veiklos organizavimo pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą – į VMI, dėl taisyklių, susijusių su taikomomis higienos normomis – į Vilniaus visuomenės sveikatos centrą, dėl pirmosios pagalbos mokymų organizavimo, sveikatos žinių atestavimo ir higienos įgūdžių pažymėjimų įgijimo – į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją, o dėl juridinio asmens steigimo ar individualios veiklos forminimo, deklaracijų pildymo galėtų patarti advokatas.

Ekspertai

Gintautas Bartkus

Gintautas Bartkus

Vadovaujantysis partneris, advokatas / Deloitte Legal

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.