...

Mokesčiai pasirašius darbo sutartį ir vykdant individualią veiklą.

Žinių bazė

2013.06.21

Dirbu mokytoja. Šiuo metu papildomai vedu kursus, todėl išsiėmiau individualios veiklos pažymą.
Ar tiesa, kad man nereikės papildomai mokėti PSD?
Jei ne tai prašau patikslinti kokius mokesčius ir kaip turėsiu pasiskaičiuoti ir mokėti.
Ačiū.

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Kristina Makaveckaitė

Mokesčių konsultantė / KM Consulting

Publikavimo data: 2013-06-21 14:01

Dėl PSD – individualią veiklą vykdantys asmenys gali PSD įmokų kas mėnesį nemokėti, jeigu jie moka ir (arba) už juos...

Publikavimo data: 2013-06-21 14:01

Dėl PSD – individualią veiklą vykdantys asmenys gali PSD įmokų kas mėnesį nemokėti, jeigu jie moka ir (arba) už juos yra mokamos Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 1, 2 ir 6 dalyse (dirbantys pagal darbo sutartis, valstybės tarnautojai, pareigūnai ir kt.). Tai reiškia, kad kas mėnesį PSD įmokų Jums mokėti nereikės.

Tačiau pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, iki kalendorinių metų, einančių po to mokestinio laikotarpio, gegužės 1 dienos privalėsite pateikti mokesčio administratoriui metinę GPM deklaraciją už praėjusį mokestinį laikotarpį, joje deklaruoti visas praėjusio mokestinio laikotarpio pajamas ir į biudžetą sumokėti PSD, VSD ir GPM įmokas.

Privalomas sveikatos draudimas (toliau – PSD). PSD įmokos yra skaičiuojamos nuo sumos, nuo kurios skaičiuojamos jų valstybinio socialinio draudimo įmokos. PSD įmokų bazę sudaro 50 procentų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus PSD ir VSD įmokų) suma, kuri kalendoriniais metais negali būti didesnė negu 48 einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių suma (71424 Lt). Tais atvejais, kai veikla vykdoma ne visus mokestinius metus, PSD įmokų nuo pajamų metinės sumos bazės ribos perskaičiuojamos proporcingai veiklos vykdymo laikotarpiui. Tai reiškia, kad jei net ir dirbate pagal darbo sutartį, vykdydama individualią veiklą pagal pažymą vis tiek turėsite mokėti PSD įmokas.


Valstybinis socialinis draudimas (toliau – VSD). Gyventojas, vykdantis individualią veiklą pagal pažymą, moka 28,5 proc. VSD, kurio bazę sudaro 50 procentų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus PSD ir VSD įmokų), įmokas.


Gyventojų pajamų mokestis (toliau – GPM). Remiantis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPMĮ) 6 str. 3 dalies nuostatomis, apmokestinant individualios veiklos pajamas, išskyrus pajamas iš laisvųjų profesijų veiklos ir pajamas iš vertybinių popierių (įskaitant pajamas iš išvestinių finansinių priemonių), taikomas 5 proc. GPM tarifas. Tuo tarpu gyventojų pajamos iš laisvųjų profesijų veiklos ir pajamos iš vertybinių popierių (įskaitant pajamas iš išvestinių finansinių priemonių) apmokestinamos taikant 15 proc. GPM tarifą. Kadangi netiksliai apibrėžėte Jūsų vykdomą veiklą, neaišku, ar tai laisvoji profesija, kuriai taikomas 15 proc. GPM tarifas, ar ne – tuomet būtų taikomas 5 proc. GPM tarifas. 



GPM įmokos mokamos metams pasibaigus nuo gautų (uždirbtų) apmokestinamųjų pajamų. GPM mokamas nuo skirtumo, kuris gaunamas iš gautų ar uždirbtų individualios veiklos pajamų, atėmus leidžiamus atskaitymus. Skaičiuojant GPM nuo gyventojo individualios veiklos pajamų, iš pajamų atimamos veiklos išlaidos GPMĮ 18 str. nustatyta tvarka. Išlaidos turi būti pagrįstos dokumentais, kurie turi visus Buhalterinės apskaitos įstatyme ir kituose teisės aktuose numatytus privalomus rekvizitus. Pagal GPMĮ 18 str. 12 d., gyventojas gali pasirinkti veiklos išlaidoms priskirti 30 proc. individualios veiklos metinių pajamų. Tokiu atveju pagrįsti išlaidas dokumentais nereikia. Individualios veiklos leidžiami atskaitymai bei jų apskaičiavimo tvarka patvirtinta 2002-09-25 LR Finansų ministro įsakymu Nr. 303 “Dėl nuolatinio Lietuvos gyventojo su individualios veiklos pajamų gavimu susijusių leidžiamų atskaitymų bei jų apskaičiavimo tvarkos patvirtinimo” (Žin., 2002, Nr. 95-4149, 2009-07-08  įsakymo  Nr. 1K-218 redakcija, Žin., 2009, Nr. 84-3557).

Ekspertai

Kristina Makaveckaitė

Kristina Makaveckaitė

Mokesčių konsultantė / KM Consulting

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.