Leidimai ir mokesčiai susiję su papildomu darbu
2014.06.16
Dirbu pagal darbo sutartį vienoje UAB 8-ias darbo valandas (darbo pobūdis – elektros instaliacija) ir esu susijusių su šia veikla mokesčių mokėtojas.
Klausimas: ar atlikdamas (papildomai, jau po darbo UAB) tokio pat pobūdžio darbus pas privatų asmenį (nesusijusį su UAB), turiu turėti kokį nors leidžiantį šia veikla užsiimti dokumentą (leidimą), jeigu taip tai kokį ir kokius mokesčius turėčiau mokėti?
Darbas būtų nepastovus ir ganėtinai retas (bendras laikas apie 2-3 mėnesiai į metus, o gal ir mažiau).
Temos: Darbuotojai, Mokesčiai, Teisė.
Į klausimą atsakė:
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Augustina Martinėlytė
Teisininkė / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Teisininkė / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“
Publikavimo data: 2014-06-16 00:29
Atsižvelgiant į tai, kad darbus atliktumėte po darbo valandų ir ne darbdavio naudai, privalote turėti dokumentą, kuris leistų užsiimti norima...
Publikavimo data: 2014-06-16 00:29
Atsižvelgiant į tai, kad darbus atliktumėte po darbo valandų ir ne darbdavio naudai, privalote turėti dokumentą, kuris leistų užsiimti norima veikla. Verčiantis individualia veikla, galima pasirinkti, ar užsiimti individualia veikla, neįsigijus verslo liudijimo (pagal individualios veiklos pažymą), ar vykdyti individualią veiklą, kuria verčiamasi įsigijus verslo liudijimą.
Verslo liudijimas – tai dokumentas, kuris patvirtina, kad asmuo yra sumokėjęs fiksuoto dydžio pajamų mokestį (nepriklausantį nuo gaunamų pajamų dydžio) ir gali verstis tam tikra veikla. Pajamų mokesčio dydį nustato savivaldybės. Svarbu tai, kad pagal verslo liudijimą galima verstis tik tam tikromis individualios veiklos rūšimis (elektros sistemų įrengimas pastatuose bei elektros įtaisų įrengimas ir remontas priskiriama prie veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą). Verslo liudijimas gali būti išduodamas asmens pageidaujamam laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip 1 kalendoriniams metams ir ne trumpiau kaip 5 dienoms, išskyrus prekybos verslo liudijimus (prekybos verslo liudijimai gali būti išduodami 1 ar kelioms dienoms, arba ilgesniam laikotarpiui, tačiau negali viršyti 1 kalendorinių metų).
Individuali veikla pagal pažymą: pažyma – tai dokumentas, kuris patvirtina, kad asmuo yra įregistravęs vykdomą veiklą savo gyvenamosios vietos VMI ir gali verstis pažymoje nurodyta veikla. Pagal išduodamą pažymą, galima vykdyti bet kokio pobūdžio veiklą, išskyrus nekilnojamųjų pagal prigimtį daiktų pardavimo ir (ar) nuomos veiklą bei išskyrus tą, kuriai teisės aktai numato reikalavimą įsteigti įmonę. Vykdant individualią veiklą šiuo būdu, pajamų mokestis sumokamas nuo faktiškai gautų metinių individualios veiklos pajamų. Apskaičiuojant apmokestinamąsias pajamas iš uždirbtų pajamų galima atimti leidžiamus atskaitymus (išlaidas patirtas pajamoms uždirbti). Taikant supaprastintą tvarką, leidžiamais atskaitymais galima pripažinti fiksuotą dydį t.y. 30 proc. gautų individualios veiklos pajamų. Pasibaigus metams asmenys deklaruoja savo pajamas, bei sumoka nustatytus mokesčius.
Pagrindiniai mokėtini mokesčiai: 5 proc. gyventojų pajamų mokestis (GPM) nuo jūsų gautų apmokestinamų pajamų, mokamas kartą per metus; 28,5 proc. valstybinio socialinio draudimo įmoka (VSD), mokama nuo pusės jūsų gautų apmokestinamųjų pajamų, mokama kartą per metus; 90 Lt privalomojo sveikatos draudimo įmoka (PSD), mokama kiekvieną mėnesį. Kadangi esate dirbantis pagal darbo sutartį ir darbdavys sumoka visus su darbo santykiais susijusius mokesčius, jūs neturėsite prievolės kiekvieną mėnesį mokėti 90 Lt privalomojo sveikatos draudimo įmokų, tačiau deklaruojant pajamas (kitų metų gegužės mėnesį) nuo pusės individualia veikla apmokestinamųjų pajamų (gauto pelno) turėsite sumokėti 9 proc. PSD įmoką.