...

Kokius dokumentus reikia pateikti VMI norint pagrįsti pajamas, vykdant tarpininkavimo internetu veiklą

Žinių bazė

2013.09.12

Sveiki,
užsiimu individualia veikla, teikiu tarpininkavimo paslaugas parduodant dizainerių kurtus grafikos darbus internetu.

Trumpai apie verslo procesą:
Pirmiausiai užsakovas užsako reikiamą grafikos darbą prieš tai pervesdamas pinigus man į sąskaitą kaip užstatą, tada dizaineris sukuria dizainą pagal užsakovo reikalavimus ir jei viskas tinka aš pervedu dizaineriui pinigus atskaičius tam tikrą komisinį mokestį už projekto administravimą.
Kaip minėjau aš esu tik tarpininkas tarp užsakovo ir dizainerio kuris garantuoja, kad užsakovas sumokės pinigus.

Klausimas būtų toks:
Kokius dokumentus turėčiau pateikti VMI, kad įrodyčiau jog aš šioje situacijoje esu tik tarpininkas ir mano pajamos yra tik komisinis mokestis nuo užsakovo pervestos sumos?
Ar bankinis pavedimas iš mano sąskaitos dizaineriui už atliktą darbą galėtų būti kaip įrodymas, kad mano pajamos būtų traktuojamos tik nuo komisinio mokesčio?

P.s. Kadangi veikla vykdoma tik internetu, pasirašinėti sutartis fiziškai nėra galimybės. Dauguma dizainerių neturi individualios veiklos, todėl negali išrašyti sąskaitų faktūrų.

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Tomas Čepulis

Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI

Publikavimo data: 2013-09-12 13:38

Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPMĮ) 2 str. 14 dalyje yra apibrėžta, kad gyventojo pajamomis yra laikomas...

Publikavimo data: 2013-09-12 13:38

Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPMĮ) 2 str. 14 dalyje yra apibrėžta, kad gyventojo pajamomis yra laikomas atlygis už atliktus darbus, suteiktas paslaugas, už perduotas ar suteiktas teises, už parduotą ar kitaip perleistą, investuotą turtą ar lėšas ir (arba) kita pinigais ar natūra gauta nauda.
Gyventojo individualios veiklos pajamoms yra priskiriamos pajamos gautos iš jo vykdomos individualios veiklos. Šiuo atveju gyventojo (tarpininko) pajamomis būtų laikomas komisinis mokestis už tarpininkavimo paslaugas.
Tačiau, gyventojas, teikiantis tarpininkavimo paslaugas, iš užsakovų (kaip užstatą) į savo sąskaitą gavęs pinigus, skirtus dizainerių darbų apmokėjimui, turi turėti ir mokesčių administratoriui paprašius, pateikti dokumentus, patvirtinančius, kad jo pajamos yra ne visa į sąskaitą pervesta pinigų suma, o tik komisinio mokesčio suma už tarpininkavimą. Šiuo atveju patvirtinančiais dokumentai galėtų būti su užsakovais sudarytos sutartys, kuriose nustatytas toks atsiskaitymo (per tarpininką) būdas, bei banko pavedimai. Neturint patvirtinančių dokumentų, kad į gyventojo sąskaitą pervestos pinigų sumos nėra atlygis už jo, o ne kitų asmenų parduotas prekes ar suteiktas paslaugas, visa pinigų suma būtų pripažįstama šio gyventojo pajamomis ir apmokestinama, kaip individualios veiklos pajamos.
Atkreipiame dėmesį, kad gyventojai, besiverčiantys individualia veikla pagal pažymą, pardavę prekes ar suteikę paslaugas, kiekvienam pirkėjui (tiek fiziniam, tiek juridiniam vienetui) privalo išrašyti vieną iš šių apskaitos dokumentų: prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvitą; sąskaitą faktūrą; PVM sąskaitą faktūrą (jei sąskaitą išrašantis asmuo yra PVM mokėtojas).
Todėl gyventojas, teikiantis tarpininkavimo paslaugas, užsakovams turėtų išrašyti vieną iš apskaitos dokumentų, nurodydamas pajamų sumą už projekto administravimo paslaugas (komisinio mokesčio sumą už tarpininkavimą).
2. Klausimas. Ar nuo metinėje pajamų deklaracijoje deklaruotų pajamų, gautų iš individualios veiklos pagal verslo liudijimą, reikia papildomai mokėti gyventojų pajamų mokestį?
Atsakymas. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 73-3085, toliau – GPMĮ) 6 str. 5 dalies nuostatomis, gyventojas gavęs pajamų iš individualios veiklos, įsigijus verslo liudijimą, moka fiksuoto dydžio pajamų mokestį, jeigu neprivalo registruotis ir nėra įregistruotas pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju.
Be to, 2002 m. lapkričio 19 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime Nr. 1797 „Dėl Verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių“ (Žin., 2002, Nr. 112-4992) yra nustatyta maksimali iš juridinių asmenų gautų pajamų riba, iki kurios pajamos gautos iš juridinių asmenų laikomos individualios veiklos įsigijus verslo liudijimą pajamomis. Nustatyta, kad gamybos ar paslaugų verslo liudijimus įsigiję gyventojai iš juridinių asmenų per kalendorius metus gali gauti pajamas, ne didesnes nei 15500 Lt, jei iš juridinių asmenų gautos pajamos viršija nustatytą dydį, tai visa per kalendorinius metus iš juridinių asmenų gauta suma turi būti apmokestinama kaip individualios veiklos pajamos, taikant atitinkamai veiklos rūšiai taikomą pajamų mokesčio tarifą (5 ar 15 proc.).
Vadinasi, jei verslo liudijimą įsigijusio gyventojo individualios veiklos pajamos atitinka minėtas sąlygas, tai tokios pajamos laikomos individualios veiklos įsigijus verslo liudijimą pajamomis, kurios jau apmokestintos fiksuoto dydžio pajamų mokesčiu, todėl papildomai nuo tokių pajamų gyventojų pajamų mokesčio mokėti nereikia.

Ekspertai

Tomas Čepulis

Tomas Čepulis

Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.