...

Kokie apskaitos dokumentai reikalingi pradėjus vykdyti individualią veiklą pagal pažymą?

Žinių bazė

2014.03.04

Perkant prekes iš fizinių asmenų jeigu jie nenori viešintis, kokį isigyjimo dokumentą ar kvitą reikia pildyti? Dėkoju.

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Tomas Čepulis

Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI

Publikavimo data: 2014-03-04 19:22

Individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas, tvarkydamas buhalterinę apskaitą, turi vadovautis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2003 m. vasario 17 d....

Publikavimo data: 2014-03-04 19:22

Individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas, tvarkydamas buhalterinę apskaitą, turi vadovautis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2003 m. vasario 17 d. įsakymu Nr. 1K-040 patvirtintomis Gyventojų, besiverčiančių individualia veikla (išskyrus gyventojus, įsigijusius verslo liudijimus) buhalterinės apskaitos taisyklėmis (toliau – Taisyklės).

        Taisyklėse nurodyta, kad individualią veiklą pagal pažymą vykdantys gyventojai privalo išrašyti ir išduoti prekių arba paslaugų pirkėjams vieną iš apskaitos dokumentų: sąskaitą faktūrą, pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) sąskaitą faktūrą, jei jie yra įsiregistravę PVM mokėtojais, arba kasos aparato kvitą.
       Jeigu gyventojas nėra PVM mokėtojas ir nenaudoja kasos aparato, jo prekių pardavimas, paslaugų teikimas įforminamas sąskaita faktūra. Jeigu gyventojas įsiregistravęs PVM mokėtoju, jis privalo pirkėjui išrašyti PVM sąskaitą faktūrą.
       Tuo atveju, kai atsiskaitymas nesutampa su paslaugų suteikimo ar prekių perdavimo momentu, pavyzdžiui, kai už suteiktas paslaugas (parduotas prekes) atsiskaitoma vėliau arba gaunamas avansas už paslaugas (prekes), kurios bus suteikiamos (parduodamos) vėliau, individualią veiklą pagal pažymą vykdantys gyventojai pinigų gavimo momentu turi išrašyti ir  Pinigų priėmimo kvitą, kurio naudojimo, išrašymo ir apskaitos taisyklės patvirtintos Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. spalio 30 d. įsakymu Nr. 340.
      Mokesčių mokėtojas, kuris vykdo individualią veiklą, pirkdamas iš gyventojo (nesiverčiančio individualia veikla) daiktus (pvz. prekes, medžiagas, grybus, uogas), privalo pats išrašyti sąskaitą faktūrą (arba PVM sąskaitą faktūrą).
      Reikalavimai sąskaitai faktūrai (PVM sąskaitai faktūrai) nustatyti Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 29 d. nutarimu Nr. 780   ir Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo 13 straipsnyje, pagal kuriuos šiuose dokumentuose privalomi rekvizitai yra dokumento pavadinimas, data, pardavėjo ir pirkėjo rekvizitai (pavadinimas (vardas, pavardė), kodas), ūkinės operacijos rezultatas (prekės (paslaugos) pavadinimas, kiekis, kaina, suma) ir kiti  rekvizitai.
     Tačiau, tuo atveju, kai pirkėjas yra fizinis asmuo nevykdantis individualios veiklos – sąskaitoje faktūroje pirkėjo vardas, pavardė, asmens kodas nurodomi tik pirkėjo pageidavimu.
     Vadinasi, perkant prekes iš fizinių asmenų, pardavėjų rekvizitai sąskaitoje faktūroje arba PVM sąskaitoje faktūroje yra privalomi.

                 Jei gyventojas yra įsigijęs ir savo veikloje naudoja kasos aparatą, jis privalo išduoti pirkėjui kasos aparato kvitą, o pirkėjo prašymu – sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą (priklausomai nuo to, ar pardavėjas PVM mokėtojas ar ne).
Kai besiverčiantis individualia veikla gyventojas naudoja kasos aparatą, pirkdamas iš kitų gyventojų daiktus, kurių kaina neviršija 200 litų, arba miško gėrybes, kurių kaina neviršija 320 litų, privalo išduoti tik kasos aparato kvitą. Tačiau, jei perkamų miško gėrybių kaina viršija 320 litų arba kitų prekių – 200 litų, toks gyventojas turi išduoti ne tik kasos aparato kvitą,  bet ir išrašyti sąskaitą faktūrą.
Individualią veiklą pagal pažymą vykdantys gyventojai privalo pildyti apskaitos žurnalus. Gyventojas, kuris nenaudoja kasos aparato, privalo pildyti Gyventojo individualios veiklos pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą. Gyventojas, kuris veiklos pajamoms apskaityti naudoja kasos aparatą, veiklos pajamas ir išlaidas privalo nurodyti Individualia veikla besiverčiančio gyventojo kasos aparato kasos operacijų ir išlaidų apskaitos žurnale.

Ekspertai

Tomas Čepulis

Tomas Čepulis

Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.