...

Kokią verslo formą reikėtų rinktis?

Žinių bazė

2016.03.22

Laba diena, norėčiau konsultacijos. Ketinu pradėti veiklą ir norėčiau kad patartumėte kokią verslo formą reikėtų rinktis. Taigi plačiau apie tai kuo norėčiau užsiimti. Norintys šia veikla užsiimti asmenys – 2. Norime pirkti iš Kinijos elektronį prietaisą , kurio pagalba galima atjungti vilkikuose naudojamą adblue (scr) sistemą. Prietaiso vieneto kaina po išmuitinimo yra 26,44 eur. Sumontavimo darbą vertinu 50 eur. (pačios montavimo medžiagos ~ 10eur) (beja darbas trunka apie valandą, ar yra didelis skirtumas kiek vertinu savo darbą, kiek tai atsispindės tarkim mokesčių mokėjime, ar svarbu tik prekės kaina, sumontavimo medžiagos ir nesvarbu kiek vertinsiu darbą?). Taigi kaina jau gaunasi 86,44. Klientui bus siūloma už ~220eur. Analogas Lietuvoje kaip pavyzdys (www.hdemu.lt). Dar būtų atliekami pagal poreikį vilkikų elektros sistemų diagnostika ir remontas (jei būtų toks poreikis iš klientų), esu elektros inžinerijos magistras, todėl tokiems darbams atlikti kompetencijos pakanka (ar reikia kažkur pateikti dokumentus kad tai patvirtinti?). Kaip paskaičiuoti kiek mokesčių turėsime sumokėti tokiu atveju? Beja nepaminėjau esu dirbantis, todėl sodros ir kiti būtini mokesčiai jau yra mokami valstybei, ši veikla būtų kaip papildoma, pagrindinio darbo atsisakyti neketinu. Kokią verslo formą patartumėte rinktis ir kodėl? Kokios atsakomybės yra veikla pagal pažymą? Ar naudodamas tokią verslo formą galiu teikti paslaugas įmonėms?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Laurynas Juozapaitis

Vyresnysis teisės patarėjas / EPSO - G

Publikavimo data: 2016-03-22 21:28

Ketinant užsiimti Jūsų norima veikla t. y. AdBlue (SCR) sistemos atjungimo prietaisų pirkimu ir atlikti atitinkamo prietaiso montavimu bei vilkikų elektros...

Publikavimo data: 2016-03-22 21:28

Ketinant užsiimti Jūsų norima veikla t. y. AdBlue (SCR) sistemos atjungimo prietaisų pirkimu ir atlikti atitinkamo prietaiso montavimu bei vilkikų elektros sistemų diagnostikos ir remonto darbus, svarbu pastebėti, kad papildomi privalomi reikalavimai pasirinkti konkrečią verslo formą arba specialūs kvalifikacijos reikalavimai norint teikti šias paslaugas, Lietuvos teisės aktuose nėra nustatyti. Atsižvelgiant į tai, norimu verslu galėtumėte užsiimti pasirinkęs individualią veiklą pagal pažymą, o jeigu ateityje planuojate plėsti verslą, tai rekomenduotume apsvarstyti galimybę steigti juridinį asmenį, pavyzdžiui, mažąją bendriją arba uždarąją akcinę bendrovę.

Norint užsiimt individualia veikla pagal pažymą, būtina pateikti prašymą Valstybinei mokesčių inspekcijai ir su savimi turėti asmenybę patvirtinantį dokumentą. Pastebėtina, kad registravimo procedūra neužtrunka ilgai ir savo veiklą galėsite pradėti vykdyti jau tą pačią dieną. Taip pat individualią veiklą galima įregistruoti ir internetu. Tuo tarpu steigiant juridinį asmenį, pavyzdžiui, mažąją bendriją, reiktų parengti steigimo dokumentus, kuriuos turėtų patvirtinti notaras, vėliau dokumentai turėtų būti pateikti Juridinių asmenų registrui. Tad steigimo procesas gali užtrukti iki kelių savaičių. Nors žinoma yra ir galimybė tiek mažąją bendriją, tiek uždarąją akcinę bendrovę įsteigti ir internetu. Šis būdas būtų pigesnis ir greitesnis. Siekiant geriausiai įvertinti, kokią formą pasirinkti  atkreiptume dėmesį, kad individualią veiklą nutraukti yra lengviau nei likviduoti įsteigtą juridinį asmenį. Tačiau kitą vertus, individualios veiklos minusas lyginant su ribotos atsakomybės juridiniu asmeniu (pvz. uždarąja akcine bendrove ar mažąja bendrija) yra tas, kad individualią veiklą vykdantis asmuo už veikloje prisiimtus įsipareigojimus atsako ir savo asmeniniu turtu, tuo tarpu ribotos atsakomybės juridiniai asmenys tik pačios įmonės, o ne savininkų (akcininkų, dalyvių) turtu. Tad vertinant, kurią verslą formą geriausia pasirinkti, rekomenduotume pasverti visus teigiamus ir galimai neigiamus atitinkamos verslo formos bruožus. 

Kitas aktualus klausimas pradedantiesiems savo verslą yra mokesčiai. Jų dydis priklauso nuo to, pagal kokią verslo forma pasirinksite vykdyti savo veiklą. Pavyzdžiui, vykdant individualią veiklą pagal pažymą yra mokami šie mokesčiai: sveikatos draudimas (9 proc. nuo pusės apmokestinamų pajamų), socialinis draudimas (28,5 proc. nuo pusės apmokestinamų pajamų) bei gyventojų pajamų mokestis (5 proc. nuo gautų pajamų išskaičiuojant patirtas išlaidas). Šie mokesčiai yra mokami pasibaigus kalendoriniams metams ir deklaruojant pajamas už praėjusius metus. Tuo tarpu įsteigus juridinį asmenį, be mokesčių, susijusių su darbo santykiais, priklausomai nuo gautų pajamų ir gauto pelno gali tekti mokėti ir pridėtinės vertės mokestį bei pelno mokestį.

Galiausiai svarbu atkreipti dėmesį, kad tas faktas, jog Jūs dirbate pagal darbo sutartį, nepriklausomai nuo to, kokią verslo formą pasirinksite, esminės reikšmės papildomos vykdomos veiklos apmokestinimui neturės, t. y. dėl darbo santykių mokamų mokesčių mokėtinų mokesčių suma iš esmės nebus mažinama.

Atkreipiu dėmesį, kad šioje konsultacijoje pateikiama informacija yra bendro pobūdžio. Dėl kiekvieno individualaus atvejo ir išsamios konsultacijos patartina kreiptis į teisininkus.

Ekspertai

Laurynas Juozapaitis

Laurynas Juozapaitis

Vyresnysis teisės patarėjas / EPSO - G

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.