...

Automobilinių priekabų nuomos leidimai ir mokesčiai?

Žinių bazė

2013.11.04

Gaminuosi savadarbes priekabas ir norėčiau pradėti nuomą. Kur kreiptis dėl leidimų ir kokie mokesčiai laukia? Gal galima nuoma su verslo liudijimu?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Mantas Gerdauskis

Advokato padėjėjas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX"

Publikavimo data: 2013-11-04 22:22

Pirmiausiai pažymėtina, jog sutinkamai su 2008 m. gruodžio 23 d. Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto...

Publikavimo data: 2013-11-04 22:22

Pirmiausiai pažymėtina, jog sutinkamai su 2008 m. gruodžio 23 d. Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimų ir atlikimo tvarkos Nr. 2B-515 18 punktu, būdami fiziniu asmeniu turite teisę gaminti vienetinės gamybos transporto priemones (įskaitant priekabas), kurių leistina bendroji masė ne didesnė kaip 3500 kg. Jūsų pagaminta priekaba turi atitikti Valstybinės kelių transporto inspekcijos teisės aktų keliamus reikalavimus (detalesnę informaciją rasite: http://www.vkti.gov.lt/go.php/Teis%C4%97s%20aktai321). Tam, kad priekaba būtų įregistruota VĮ „Regitra“, ji turi būti vienetinė, t. y. pagal savo charakteristikas skirtis nuo anksčiau Jūsų pagamintų ir pateiktų ekspertizei savadarbių priekabų.

Pati savadarbės priekabos registracijos procedūra susideda iš kelių etapų:
1) Pagaminta priekaba pateikiama ekspertizės atlikimui teritoriniame techninės apžiūros centre (toliau – TAC), kuriame bus vertinama, ar neserijinės gamybos (vienetinė) savadarbė priekaba atitinka jai keliamus techninius reikalavimus;
2) Vėliau su gauta TAC ekspertizės išvada būtina kreiptis į Valstybinę kelių transporto inspekciją (toliau – VKTI). Pažymėtina, kad VKTI ne tik patikrina pateiktą ekspertizės išvadą, bet ir patikrina duomenų bazėse, ar pagaminta savadarbė priekaba nėra panaši į jau anksčiau tikrintas ir Jūsų registruotas priekabas. Jeigu VKTI konstatuos, kad anksčiau pagaminote pagal identifikavimo kriterijus analogišką priekabą, prašome įregistruoti priekaba nebus traktuojama kaip vienetinė ir jai nebus suteiktas identifikacinis numeris, kadangi Jūsų atliekama priekabų gamybos veikla bus kvalifikuojama kaip serijinė priekabų gamyba, kuri gali būti vykdoma tik įregistruoto gamintojo, pavyzdžiui, tuo užsiimančio juridinio asmens (uždarosios akcinės bendrovės (UAB) ir pan.). Taigi, kaip fizinis asmuo galite pagaminti ir įregistruoti tik skirtingas pagal savo charakteristikas (vienetines) priekabas, kurios nebus traktuojamos, kaip pagamintos serijiniu (tapačiu) būdu;
3) Tuo atveju, jei VKTI nekonstatavo serijinės priekabų gamybos ir ekspertizės išvada yra patvirtinta VKTI specialistų, savadarbei priekabai suteikiamas transporto priemonės identifikacinis numeris ir suteikiama teisė įregistruoti pagamintą priekabą VĮ „Regitra“.

Vykdyti priekabų gamybos ir nuomos veiklą galite ne pagal verslo liudijimą, o pagal individualios veiklos pažymą. Užsiregistruoti individualią veiklą pagal pažymą galite prisijungę prie „Mano VMI“ internetinio portalo arba kreipusis į artimiausią Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) teritorinį padalinį. Individualios veiklos pažyma galios tol, kol nuspręsite ją išregistruoti, t. y. visą Jūsų savarankiškos veiklos vykdymo laikotarpį. Vykdant veiklą pagal individualios veiklos pažymą, užtenka vieną kartą į metus tiesiog deklaruoti gautas iš veiklos pajamas VMI, teikiant metinę pajamų deklaraciją (forma GPM 308).
Jūsų planuojamai individualiai veiklai priskirtini Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriai (EVRK), pagal kuriuos galite gauti individualios veiklos pažymą:
EVRK 29.20 – Variklinių transporto priemonių kėbulų gamyba; priekabų ir puspriekabių gamyba (į šią klasę neįeina: (i) specialiųjų žemės ūkio priekabų ir puspriekabių gamyba – EVRK 28.30; (ii) variklinių transporto priemonių kėbulų atsarginių dalių ir reikmenų gamyba – EVRK 29.32; (iii) gyvūnų traukiamų vežimų gamyba – EVRK 30.99;
EVRK 77.12 – Sunkiasvorių variklinių transporto priemonių nuoma ir išperkamoji nuoma (t. y., sunkvežimių, lengvųjų automobilių krovinių priekabų ir sunkiasvorių variklinių transporto priemonių, kurių masė didesnė kaip 3,5 tonos, nuoma ar operacinė išperkamoji nuoma).

Jūsų gautos pajamos iš priekabų nuomos (EVRK 77.12) pagal individualios veiklos pažymą bus apmokestinamos 5 proc. Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) tarifu, iš gautų pajamų sumos atimant visas Jūsų vykdomos veiklos (nuomos) metu patirtas išlaidas (jeigu turite išlaidas pagrindžiančius dokumentus) arba atimant fiksuotą 30 proc. dalį nuo visos pajamų sumos (tokiu atveju nereikia išlaidas pagrindžiančių dokumentų), t. y. GPM taikomas „grynajam pelnui“, kuris liko atėmus iš gautų pajamų nuomos paslaugų suteikimo išlaidas.
Nors iš priekabų gamybos (EVRK 29.20) jokių pajamų faktiškai negausite, optimaliausia (tačiau nebūtina) įregistruoti ir šią individualią veiklą, kuri paprasčiausiai atskleistų VMI nuomojamų priekabų kilmę, t. y., jog nuomojama priekaba yra ne įsigyta iš kitų asmenų, o savadarbė. Atitinkamai pagal šiam EVRK priskiriamą veiklą metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje reikės būtinai nurodyti, kad gavote 0,00 pajamų, nuo kurių Jums nereikės mokėti jokių mokesčių. Galiausiai, įregistruotas EVRK 29.20 leis Jums bet kada teisėtai parduoti ar kitaip perleisti kitam asmeniui savo pagamintą priekabą. Tokiu atveju, analogiškai aukščiau aptartam priekabų nuomos apmokestinimui, iš gautų priekabos pardavimo pajamų sumos atėmus visas priekabos pagaminimo patirtas išlaidas (jeigu turite išlaidas pagrindžiančius dokumentus) arba atėmus fiksuotą 30 proc. dalį nuo visos pajamų sumos, Jums reikės sumokėti 5 proc. GPM.
Detalesnę informaciją apie pajamų deklaravimą ir individualios veiklos pažymos gavimą galite susižinoti VMI konsultacijų telefonu 1882 arba artimiausiame VMI teritoriniame padalinyje.
Atkreiptinas dėmesys, kad gautinoms pagal individualios veiklos pažymą pajamoms taikomi ir privalomojo sveikatos draudimo bei valstybinio socialinio draudimo mokesčiai (detalesnę informaciją sužinosite: http://www.sodra.lt/pasikeitimai_2013 ir http://www.sodra.lt/valstybinio_socialini_draudimo_vykdymas_2013 arba konsultacijų telefonu 1883).

Ekspertai

Mantas Gerdauskis

Mantas Gerdauskis

Advokato padėjėjas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX"

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.