...

Ar man naudingiau dirbti pagal Autorinę sutartį, ar pagal Individualios veiklos pažymą?

Žinių bazė

2013.11.20

Dirbu vienoje įmonėje pagal Darbo sutartį (pagrindinis darbas), papildomai dirbu pagal Autorines sutartis (straipsniai, redagavimas), Man 56 metai, metas pagalvoti apie pensiją, nenorėčiau suklysti. Esu Lietuvos Respublikos pilietė. Ar man naudingiau dirbti pagal Autorinę sutartį, ar pagal Individualios veiklos pažymą, atsižvelgiant į būsimos pensijos dydį ir garantijas?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Augustina Martinėlytė

Teisininkė / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Publikavimo data: 2013-11-20 09:24

Gyventojas pats turėtų nuspręsti, kokią veiklos formą pasirinkti, atsižvelgiant į veiklos pobūdį. LR valstybinio socialinio draudimo įstatymo (toliau – VSDĮ)...

Publikavimo data: 2013-11-20 09:24

Gyventojas pats turėtų nuspręsti, kokią veiklos formą pasirinkti, atsižvelgiant į veiklos pobūdį. LR valstybinio socialinio draudimo įstatymo (toliau – VSDĮ) 2 str. 8 d. nustatyta, kad asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (advokatai, advokatų padėjėjai, notarai, antstoliai, verslo liudijimus turintys asmenys ir kiti asmenys) laikomi savarankiškai dirbančiais asmenimis. Savarankiškai dirbantys asmenys, išskyrus tam tikras išimtis, privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti. Nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai, kaip jie apibrėžti Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (toliau – GPMĮ), kurie nėra išvardyti  VSDĮ 4 str. 1 d. 1 p. ir gauna pajamas pagal autorines sutartis iš draudėjo – Lietuvos vieneto, kaip ši sąvoka apibrėžta GPMĮ, privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, ligos ir motinystės socialiniu draudimu ir sveikatos draudimu, išskyrus atvejus, kai tokios pajamos gaunamos verčiantis individualia veikla. Nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai, kurie gauna pajamas pagal autorines sutartis ir su draudėju nėra susiję darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais taip, kaip šie santykiai apibrėžti GPMĮ, privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, ligos ir motinystės socialiniu draudimu ir sveikatos draudimu.

Pensija skaičiuojama pagal pajamas, nuo kurių buvo mokamos socialinio draudimo įmokos. Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, socialinio draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų) suma. Apdraustųjų asmenų, nurodytų VSDĮ 4 str. 1 d. 1 p. ir 4 str. 5 d., socialinio draudimo įmokos apskaičiuojamos ir privalomai sumokamos nuo pajamų, gautų iš sporto ir (ar) atlikėjo veiklos, ir (ar) pajamų, gautų pagal autorines sutartis. Asmenų, nurodytų VSDĮ 4 str. 5 d., socialinio draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų pajamų už sporto ir (ar) atlikėjo veiklą ir (ar) pagal autorinę sutartį sumos.

Ekspertai

Augustina Martinėlytė

Augustina Martinėlytė

Teisininkė / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.