...

Noriu dirbti programuotoju. Kokie yra skirtumai tarp darbo pagal sutartį ir paslaugų teikimo?

Žinių bazė

2013.11.23

Laba vakara,

Aš studijoju programavimą ir planuoju dirbti pagal specialybę. Mąstau, kaip geriau dirbti: ar sudarius sutarti su darbdaviu, ar teikti paslaugas be darbdavio. Mažai išmanau šitą sritį, todėl norėčiau Jūsų pagalbos šiuo klausimų. Būčiau dėkingas, jeigu atsakydami suteiktumėte informacijos šaltinius, kur galėčiau įsigilinti plačiau.

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Augustina Martinėlytė

Teisininkė / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Publikavimo data: 2013-11-23 19:10

Teisinių paslaugų sutartis ir darbo sutartis iš esmės skiriasi. Kas yra teisinių paslaugų sutartis, nustatyta Lietuvos Respublikos Civiliniame kodekse (toliau...

Publikavimo data: 2013-11-23 19:10

Teisinių paslaugų sutartis ir darbo sutartis iš esmės skiriasi. Kas yra teisinių paslaugų sutartis, nustatyta Lietuvos Respublikos Civiliniame kodekse (toliau – CK). CK 6.716 straipsnio 1 dalyje yra nurodyta, jog paslaugų teikimo sutartimi viena šalis (paslaugų teikėjas) įsipareigoja pagal kitos šalies (kliento) užsakymą suteikti klientui tam tikras nematerialaus pobūdžio (intelektines) ar kitokias paslaugas, nesusijusias su materialaus objekto sukūrimu (atlikti tam tikrus veiksmus arba vykdyti tam tikrą veiklą), o klientas įsipareigoja už suteiktas paslaugas sumokėti. Kita vertus, to paties straipsnio 2 dalyje yra įtvirtinta taisyklė, jog CK XXXV skyriaus nuostatos taikomos tik tokioms paslaugoms, kai tarp paslaugų teikėjo ir kliento neatsiranda darbo ar kitokių pavaldumo (subordinacijos) santykių. Taigi, šiuo atveju būtina atriboti darbo santykius nuo civilinių santykių, t.y. reikia išsiaiškinti, ar konkretus paslaugas teikiantis asmuo yra savarankiška sutarties šalis  ar darbo funkcijas atliekantis darbuotojas. Svarbu paminėti, kad teikti paslaugas galite užsiimdami individualia veikla arba įsteigę juridinį asmenį.

Esminis požymis, skiriantis paslaugų teikimo sutartį nuo darbo sutarties, yra savarankiškumas. Veikla iš esmės bus savarankiška tuomet, kai asmuo pats sprendžia su savo veikla susijusius klausimus, pats pasirenka veiklos kryptį, pats dengia savo išlaidas susijusias su veikla, gauna pajamų iš vykdomos veiklos, moka mokesčius. Taigi, norint pripažinti, jog asmens veikla yra savarankiška veikla, būtina konstatuoti, kad tarp asmens ir kliento nėra darbo santykiams būdingų požymių. Lietuvos Respublikos darbo kodekso 93 straipsnyje yra nurodyta darbo sutarties sąvoka. Galima išskirti tokius nustatytus darbo santykiams būdingus bruožus: susitarimas dėl darbo apmokėjimo, darbo vietos, darbo funkcijų, drausmės, taip pat pavaldumas kitai sutarties šaliai, santykių tęstinumas ir kt. Darbo sutartimi iš esmės susitariama dėl tęstinių rūšiniais požymiais apibrėžtų darbo funkcijų vykdymo, jų nesiejant su konkrečiu, apčiuopiamu rezultatu.

Taigi Jūsų pasirinkimas priklausys nuo to, ar veiklą norėsite vykdyti išimtinai savarankiškai ar įsipareigoti dirbti pas darbdavį ir paklusti jo nurodytoms taisyklėms. 

Ekspertai

Augustina Martinėlytė

Augustina Martinėlytė

Teisininkė / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.