...

Įmonės akcininkų, finansų ir nuosavybės valdymas.

Žinių bazė

2014.11.23

Esame du akcininkai ir turime bendrą įmonę – siuvyklą. Veiklą pradėjome prieš pusę metų, veikiame sėkmingai. Akcijų pasiskirstymas – 25/75. Įmonės pradžia buvo finansuota iš didesnę akcijų dalį turinčio akcininko, kuris ėmė asmeninę paskolą iš banko. Už tas lėšas pirkome veiklos pradžiai reikalingą įrangą. Mažesnysis akcininkas piniginių lėšų neįdejo, tačiau dirbo be atlygio, ieškojo klientų, patalpų, samdė darbutojus ir t.t. Įrangos pirkimo kvitai buvo išrasomi jau įmonės vardu, taip įtraukiant jas tarp įmonės patiriamų išlaidų. Šis akcininkas vėliau jokio darbinio ar finansinio ar kitokio įnašo įmonės veiklai nedarė, aš, turintis mažesnę akcijų dalį esu dar ir darbuotojas šioje įmonėje – gaunu atlyginimą, vykdau pareigas ir t.t.

Šiuo metu iškilo dilema, kurią iškėlė didesnę akcijų dalį turintis akcininkas – jis manęs, mažesniojo akcininko, prašo sutikti, kad įmonė iš savo lėšų pradėtų dengti imtos paskolos įmokas, kadangi veikla sėkminga ir tokių lėšų lyg ir pakaktų.

Nepaisant visų teisinių ir buhalterinių klausimų, man iškilęs klausimas yra liečiantis kapitalo-nuosavybės pusę. Kadangi mano požiūris į kitą akcininką yra daugiau kaip į investuotoją, kuris investavo savo asmenines lėšas tikedamasis gauti kažkokią grąžą ateityje, o pats asmeniškai kaip savininkas tikiuosi lygiai taip pat uždirbti iš dividendų ateityje, ir uždirbu atlyginimą tik kaip darbuotojas. Manau kad sutikus padengti paskolos įmokas, as kaip akcininkas nukentėčiau, kadangi pirmasis akcininkas pradėtų gauti paskolos įmokų dydį dengiančias pajamas kaip savininkas įmonės, ne kaip darbuotojas, kadangi jokio darbinio indėlio į įmonės veiklą iš jo pusės nebūtų. Iš mano kaip savininko pusės tokio indėlio nėra tad ir pajamų nėra. Pajamas gaunu tik kaip darbuotojas, už atliktas darbuotojo pareigas.

Ar toks požiūris yra teisingas ir įprastas žvelgiant iš kapitalo nuosavybės ir įmonės valdymo perspektyvos? Ar dažna tokia praktika? Ar vis dėl to teisingesnė kapitalo nuosavybes bei įmonės valdymo požiūriu yra nedengti tokiu vieno iš savininkų asmeninių paskolų, nepaisant to ar iš tų lėšų buvo finansuojama įmonės pradžia ar ne ?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Laurynas Dailydė

Verslo finansavimo sprendimų skyriaus vadovas / „Swedbank“

Publikavimo data: 2014-11-23 20:27

Jeigu įmonės lėšos panaudojamos akcininko skoloms dengti, įmonė įgyja atitinkamos sumos reikalavimą tokiam akcininkui, t.y. jis tampa skolingu įmonei, todėl...

Publikavimo data: 2014-11-23 20:27

Jeigu įmonės lėšos panaudojamos akcininko skoloms dengti, įmonė įgyja atitinkamos sumos reikalavimą tokiam akcininkui, t.y. jis tampa skolingu įmonei, todėl ne visai teisinga tokį skolinimą vadinti pajamų gavimu. Ar įmonė tokiu būdu gali paskolinti akcininkui lėšų, kada jos turi būti grąžinamos, kokio dydžio palūkanos taikomos ir kitos sandorio sąlygos, yra abiejų akcininkų ir pačios įmonės tarpusavio susitarimo objektas, o toks sprendimas turi būti priimamas atsižvelgiant tiek į įmonės finansinę padėtį ir poreikius, tiek į įmonės kreditorių interesus. Jeigu didysis akcininkas lėšas įmonės gyvavimo pradžioje paskolino, o ne įnešė į įstatinį kapitalą, tokią įmonės skolą akcininkui galima sumažinti atliekant aukščiau aprašytą įmonės lėšų skolinimą akcininkui (jo skolų dengimą).

Skaitant klausimą susidaro įspūdis, kad akcininkų požiūris į jų vaidmenį įmonės gyvenime bei jų galimybes nebūtinai sutampa, todėl patartina akcininkams jau dabar išsiaiškinti vienas kito pozicijas bent jau esminiais klausimais. Taip būtų išvengta galimų nesutarimų ateityje, kurie galėtų tapti pražūtingais įmonei.

Ekspertai

Laurynas Dailydė

Laurynas Dailydė

Verslo finansavimo sprendimų skyriaus vadovas / „Swedbank“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.