...

Kaip būtų geriausia įdarbinti konsultantą?

Žinių bazė

2015.11.12

MB vykdo konsultavimo paslaugas. Per mėnesį suteikiamų konsultacijų skaičius panašiai yra nuo dviejų iki šešių konsultacijų. Mažosios bendrijos apyvarta nėra didelė, įdarbinimo klausimas planuojant mokesčius yra itin svarbus. Norėtume išsiaiškinti kokie darbo santykiai būtų labiausiai įmonės naudai. Ar tai įdarbinimas nepilnu etatu, ar paslaugų teikimo sutarties sudarymas ar galbūt yra dar kokių nors darbo santykių?

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Eglė Paulauskytė

Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora

Publikavimo data: 2015-11-12 11:09

Pagal Lietuvos Respublikos mažųjų bendrijų įstatymo 2 straipsnį, mažoji bendrija (MB) – tai  ribotos civilinės atsakomybės privatusis juridinis asmuo, kuris...

Publikavimo data: 2015-11-12 11:09

Pagal Lietuvos Respublikos mažųjų bendrijų įstatymo 2 straipsnį, mažoji bendrija (MB) – tai  ribotos civilinės atsakomybės privatusis juridinis asmuo, kuris gali vykdyti, bet kokią įstatymų nedraudžiamą veiklą. Maksimaliai mažoji bendrija gali turėti 10 narių, kuriais gali būti tik fiziniai asmenys.
Lietuvos Respublikos Mažųjų bendrijų įstatymo 13 straipsnyje įtvirtinta, jog MB narių susirinkimas turi išimtinę teisę spręsti, ar MB reikalingi darbuotojai, nustatyti MB struktūrą, etatų sąrašą ir darbuotojams mokamų atlyginimų dydžius. Tarp MB narių negali būti darbo santykių, tačiau šie santykiai susiformuoja su MB samdomais darbuotojais. Kitiems fiziniams asmenims, kurie įsidarbina kaip samdomi darbuotojai, darbo sutartys turi būti sudaromos kaip to reikalauja Lietuvos Respublikos darbo kodeksas ir Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas. Taigi, MB gali samdyti darbuotojus ir jiems mokėti atlyginimą.

Tik nesant darbo santykių požymių, tarpusavio sutartis galima pripažinti civilinėmis. Galima išskirti tokius darbo santykiams būdingus bruožus: susitarimas dėl darbo apmokėjimo, darbo vietos, darbo funkcijų, drausmės, pavaldumas kitai sutarties šaliai, santykių tęstinumas ir kt. Darbo sutartimi iš esmės susitariama dėl tęstinių rūšiniais požymiais apibrėžtų darbo funkcijų vykdymo, jų nesiejant su konkrečiu, apčiuopiamu rezultatu. Visais atvejais, prieš įdarbinant asmenį, būtina nustatyti šių požymių visumą, kad atliekamas darbas, neįgyvendinant šių požymių  nebūtų traktuojamas, kaip nelegalus.

Kitas variantas paslaugų teikimo sutartis. Paslaugų teikimo sutarties samprata įtvirtinta Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.716 straipsnyje. Paslaugų sutartimi viena šalis (paslaugų teikėjas) įsipareigoja pagal kitos šalies (kliento) užsakymą suteikti klientui tam tikras nematerialaus pobūdžio (intelektines) ar kitokias paslaugas, nesusijusias su materialaus objekto sukūrimu (atlikti tam tikrus veiksmus arba vykdyti tam tikrą veiklą), o klientas įsipareigoja už suteiktas paslaugas sumokėti. Antroje straipsnio dalyje nurodoma, jog tokios nuostatos taikomos tik tokioms paslaugoms, kai tarp paslaugų teikėjo ir kliento neatsiranda darbo ar kitokių pavaldumo santykių Šis variantas priimtinas tiek MB, tiek konsultantui, jei pagrindinė jo veikla – konsultacijų teikimas. Tokiu atveju MB sumokėtų konsultantui už paslaugas, sutartą pinigų sumą.

Pažymėtina, kad šioje konsultacijoje pateikiama informacija yra bendro pobūdžio, todėl dėl kiekvieno individualaus atvejo ir išsamios konsultacijos patartina kreiptis į teisininkus.

Ekspertai

Eglė Paulauskytė

Eglė Paulauskytė

Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.