...

Verslo pasaulyje privalai būti alkanas!

Verslas

2012.08.08

Autorius: Ieva Jonilienė

Temos: , , .

Verslo pasaulyje privalai būti alkanas!

"Kaip sportininkas išsikelia aiškų tikslą, taip ir verslininkas turi žinoti, ko siekia“, – nuoširdžiai pataria Lina Kalinauskaitė - Forsman. BFL/Tomo Lukšio nuotr.

„Visi sulaukę trisdešimties gyvenime patiriame savotišką stresą. Galvoje iškyla klausimai: kodėl taip gyvenu, ar viską darau teisingai, kas bus toliau?“ – teigia interjero dizaino salonų savininkė Lina Kalinauskaitė-Forsman. Būdama tokio amžiaus ji taip pat užduodavo šiuos klausimus ir troško pokyčių bei naujų vėjų. Šiuo metu moteris, dažnai vadinama ne pavarde, o tiesiog Lina Retroforma, prisipažįsta jaučianti gyvenimo pilnatvę. Ji džiaugiasi puikia šeima, išplėtotu verslu ir gyvenimu šalia Viduržemio jūros.

Švedijoje išvydo tai, ko Lietuva dar neturėjo

Trisdešimt aštuonerių verslininkė Lina prieš gerą dešimtmetį sėkmingai darbavosi vienoje didžiųjų Lietuvos įmonių rinkodaros ir mokymo srityje. Artėjant trisdešimtmečiui Dailės akademijoje architektūros ir dizaino studijas baigusi moteris ėmė trokšti permainų ir daugiau laisvės. Jos nebeviliojo gerai mokamas darbas, pabodo įtemptas grafikas ir trumpos atostogos.

Su vyru švedu moteris kasmet važiuodavo į jo gimtinę aplankyti draugų, artimųjų ir šiaip pasisvečiuoti. Sykį nuvažiavusi ten pora nutarė užsukti į pusbrolio interjero ir baldų saloną.

„Nuvykome pasižiūrėti, ką jis daro ir kuo prekiauja. Kaip šiandien pamenu, vaikštau po tas sales ir galvoju, kad mes nieko panašaus neturime. Pasiėmiau katalogą parodyti lietuviams, o vėliau pamaniau: kam rodyti, juk patys galime tai padaryti?!“ – prisimena moteris.

Nutarusi rimtai tuo užsiimti Lina beveik nemiegojo net keletą mėnesių – mažas vaikas, mokslai Dailės akademijoje, nuolatinis darbas ir nauja verslo idėja, kurią tiesiog privalu įgyvendinti…

„Išeiti iš darbo buvo sunku. Paprastai tiksliai žinai, kad kiekvieną mėnesį gausi tiek ar tiek tūkstančių litų, o dabar išeini į gatvę! Palikti darbą buvau apsisprendusi seniai, bet tai dariau, galima sakyti, etapais, kol vieną dieną tiesiog nenuėjau. Supratau, kad išsisėmiau, negaliu nieko duoti ir noriu trauktis, o ne dalyvauti“, – sako Lina. Metusi nuolatinį darbą moteris visa galva pasinėrė į savo verslą. Nors tai darė su didžiausiu malonumu, pradžiaje lengva nebuvo. Dirbdama daugybę valandų per parą Lina trejus metus sau galėdavo atseikėti ne didesnį nei minimalų – 450 litų atlyginimą. „Reikėjo grąžini skolas, mokėti už nuomą, atlyginimą buhalterei ir pagalbininkei. Ačiū Dievui, kad vyras nupirkdavo valgyti ir rūpindavosi būstu“, – juokiasi verslininkė.

Sėkmingą pradžią lėmė baldų paroda

Interjero dizaino salonas „Retroforma“ visuomenei buvo pristatytas 2004 metais parodų ir konferencijų centre „Litexpo“ surengtoje baldų parodoje. Lina pasidarė išvaizdžią ekspoziciją, iškabino prekės ženklą ir siekė patraukti lankytojų dėmesį.

„Pavadinimą galvojau ilgai. Pagrindinė koncepcija – retro objektų pritaikymas modernioje erdvėje. Žodis „retro“ diktavo mano kryptį. Norėjau parodyti, kaip senoviniai daiktai gali susijungti su naujais, kaip puikiai jie sugyvena ir panašiai. Tuomet dar pridėjau žodį „forma“ ir išėjo „Retroforma“, – pasakoja verslininkė.

Baldų paroda lėmė sėkmingą verslo pradžią. Susidomėję naujovėmis parodos lankytojai kreipėsi į Liną ieškodami nestandartinių baldų ir interjero detalių, troško susipažinti su iš Švedijos atkeliavusiais kokybiškais ir dar nematytais daiktais.

„Iš pradžių buvome tiesiog išsinuomoję sandėlį Vilniuje. Jame ir lankydavosi klientai. O visai netrukus atidarėme pirmą savo saloną Žvėryne“, – pasakoja moteris.

Nedidelis salonas „Retroforma“ pradžioje prekiavo įvairiomis interjero detalėmis ir baldais, o po pusantrų metų asortimentą papildė įvairių formų bei raštų tapetai.

„Vyras tuo metu vadovavo ,,Literatų“ restoranui, kurio pagrindinė salė buvo dekoruota gaivios violetinės spalvos tapetais. Lietuvių akims tai nepatiko, todėl buvo nuspręsta violetinę pakeisti į neutralią šviesią spalvą. Jis pasikvietė mane, kad padėčiau išrinkti naujus tapetus. Kai restorano vadybininkė atnešė galimus variantus, raitytus, vinilinius tapetus, aš pasakiau, kad taip tikrai neklijuosime… Nusprendėme važiuoti į Švediją ir ieškoti ten. Kaip dabar pamenu, įėjau į parduotuvę ir žado netekau. Liečiau tuos tapetus, dairiausi… Jų tiek daug ir tokių gražių!“ – prisimena moteris.

Įkvėpta tokių įspūdžių Lina paskambino į vieną didžiausių Švedijos tapetų fabrikų ir pasiteiravo dėl bendradarbiavimo. Netrukus dalis šių gražuolių jau buvo moters salone Žvėryne.

Patinka kurti verslo sistemas

Nuosavą verslą turintys žmonės dažnai atsisako ilgesnių atostogų ar išvykų motyvuodami tuo, kad privalo neapleisti reikalų. Lina – ne iš tokių. Ji ir anksčiau visus vasaros mėnesius praleisdavo ne gimtinėje, o dabar apskritai išsikraustė iš Lietuvos.

„Svarbiausia yra sukurti tinkamą verslo sistemą, kad visi atsakingai dirbtų savo darbą. Pagrindinis verslo grožis ir yra tos sistemos kūrimas. Jeigu gerai viską susitvarkai, gyventi šiais laikais gali bet kur“, – teigia verslininkė. Pasak jos, svarbiausia turėti gerą komandą, pasitikėti darbuotojais, gerbti juos ir sudaryti jiems tinkamas sąlygas. Gerų specialistų dabar nėra daug, todėl moteris teigia kiekvieną žmogų savotiškai užsiauginanti.

Baigdama pokalbį moteris pabrėžia, kad pradedant nuosavą verslą reikia koncentruotis į gerą idėją, o pinigų jai įgyvendinti visada atsiras. Turint idėją būtina ją aiškiai įvardyti ir apie tai garsiai kalbėti. Iš pradžių galima šnekėti tiesiog su šeimos nariais ar draugais – juk kiekvienas žmogus, kuriam pasipasakoji, duoda patarimą, pasidalija patirtimi. „Verslo pasaulyje privalai būti alkanas. Reikia turėti svajonę, kurią žūtbūt norisi įgyvendinti. Kaip sportininkas išsikelia aiškų tikslą, taip ir verslininkas turi žinoti, ko siekia“, – nuoširdžiai pataria pašnekovė.

Labiausiai lietuvių pamėgtos užsienio parodos:

Metalo sektoriaus paroda “Elmia” Švedijoje, http://www.elmia.se/en/

Frankfurto knygų mugė Vokietijoje, http://www.buchmesse.de/en/

Informacinių technologijų paroda CeBIT, http://www.cebit.de/home

„Mobile World Congress“ paroda Ispanijoje, http://www.mobileworldcongress.com/index.html

Tekstilės paroda „Heimtextile“, http://heimtextil.messefrankfurt.com/frankfurt/en/aussteller/willkommen.html

Lankomiausios Lietuvos parodos:

Vilniaus knygų mugė

Statybų ir remonto paroda RESTA Vilniuje

Paroda “Mokymasis, studijos, karjera” Vilniuje

Paroda “Moters pasaulis” Kaune

Vienu metu vykstančios parodos: “Mokykla”, “Vaikų šalis”, “Jūsų namai”, “Šventė”, ”Žiemos puokštė” Vilniuje.

Ekspertai

Lina Kalinauskaitė

Lina Kalinauskaitė

Projektų vadovė / VšĮ Versli Lietuva

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.