...

Trys rimti verslai, sukurti atkaklaus žemaičio rankomis

Verslas

2023.02.22

Autorius: Giedrė Kakstovienė

Temos: , .

Trys rimti verslai, sukurti atkaklaus žemaičio rankomis

Asmeninio albumo nuotrauka

Vystydamas net tris rimtus verslus „Vilnos stebuklas“, „Lietuviško beržo degutas“ ir „Lietuviškas skystas gintaras“, avių ūkio Judrėnuose savininkas Antanas Poška (50), jaučiasi kaip žuvis vandenyje. Tai pavyzdys žmogaus, kuris iš gyvenimo pilnomis saujomis ima viską, o išeitis randa ir iš kebliausių situacijų. Sunkaus darbo dėka, tituluotas lietuviškų jurtų iš natūralios, chemiškai neapdorotos vilnos, pradininku ir vieninteliu šios verslo šakos atstovu Lietuvoje, atkaklus žemaitis ant laurų neužmigo. Ilgai eksperimentavęs, išstudijavęs ne vieną dešimtį mokslinių straipsnių, sukūrė unikalius, sveikatai naudingus, gyvenimo laimę grąžinančius produktus. Beržo degutas, gaminamas iš lietuviško beržo žievės, sakų derva iš eglės ir pušies sakingų šaknų bei aktyvuota anglis.

Veiklą pradėjęs nuo IĮ kuri žlugo, perėjęs prie gan trumpą laiko tarpą gyvavusios MB, verslininkas nusipirko UAB su pavadinimu „Lenerita. „Tikiuosi dabar verslas klestės, nes per ankstesnes nesėkmes teko daug ko išmokti“, – dalijasi patirtimi. Daugiausiai palaikymo sulaukęs iš artimųjų ir sunkias akimirkas padėjusios įveikti mamos, iš valstybinių įstaigų pagalbos pristigo: „Lietuvoje gana geros sąlygos verslui augti, sukurta įvairių pagalbos įrankių, galimybių kaip gauti paramą. Visgi institucijų suteikta informacija galima pasinaudoti, jei yra kur tas lėšas įsisavinti. Potencialiems investuotojams jūsų turima idėja nesusidomėjus, toliau ją plėtoti bus sudėtinga ir jokie šabloniški patarimai čia nepadės, jie beverčiai. Ne visi turi giminaičių ar klasiokų reikiamose vietose“. 

Pirminis verslo modelis, su kuriuo Antanas ieškojo paramos, reikalavo didelių investicijų. Kreipėsi kur tik galėjo: į Verslo angelus, valdžios atstovus. „Visur parodė špygą“, – atvirai rėžia jis, stebindamas nepailstančiu pozityvumu ir besidžiaugdamas, kad visos patirtys išėjo į gera, davė impulsą veikti tvirtai, užtikrintai. „Pradėjau ieškoti įmonių bendradarbiavimui, nes mano situacijoje tai buvo naudingiausia. Suradus, atkrito poreikis didelėm investicijom“,  – paaiškina pridurdamas, kad kaimuose gyvena daug sumanių žmonių, galinčių verslauti, tačiau neturi tam pinigų. 

Ir padėjo, ir kenkė

Paklaustas, kokios priežastys nulėmė pasirinkimą užsiimti avininkyste, judrėniškis eina tiesiai prie esmės: „Lietuvos avių augintojų vilna – viena geriausių pasaulyje. Europoje gausu gaminių iš chemiškai apdorotos vilnos. Todėl vartotojams, kuriems rūpi jų ir brangiausių žmonių sveikata, pasiūliau naujovę – visiškai natūralius, iš ekologiškai apdirbtos vilnos sukurtus produktus“. Išpopuliarinęs vietinę vilną, ryžtingas vyras sugriovė mitus apie ją kaip nereikalingą žaliavą, kurios net nėra kur dėti . Verslo pradžioje, sako, sutiko tiek tikinčius būsimu pasisekimu, tiek abejojančius. „Avių augintojai bei užsakovai suprato ką bandau padaryti, skatino, patarė. Mokiausi, kūriau, daug visko išbandžiau. Kai vieni stengėsi padėti, kiti kaišiojo pagalius į ratus. Bet čia Lietuva ir be pavydo niekur“, – atvirai dalijasi 4 vaikų tėvas, kuriam neliko nieko kito, tik užsiauginti „storą skūrą“ .

Sumanaus žemaičio gaminiais dažniausiai domisi natūraliam, sveikam gyvenimo būdui prijaučiantys asmenys. Dažnai, su nekasdieniškomis gyvenimo istorijomis, savita gyvenimo filosofija. Didelės reklamos nebereikia, nes patys klientai kreipiasi perskaitę spaudoje ar užsukę į Facebook. Kartu su sūnaus Eriko Poškos, Vilniuje studijuojančio tarptautinį verslą, pagalba, žinią apie avininkystę ir iš to gaunamas naudas, ketina paskleisti visoje Europoje ir už jos ribų. 

  Tikslas – žmonių sveikatinimas

Pašnekovas įsitikinęs, už rimto verslo turi stovėti atsakingi, rimtam darbui nusiteikę žmonės. Todėl į komandą puikiai įsiliejo žmona Anžela, turinti siuvėjos specialybę. Šeimos duetas gamina čiužinius, arklių gūnias, iš iškarštos vilnos kuria miego sistemas (antklodės, paklodės, pagalvės), skaras, siuva juosteles, raiščius sąnarių skausmams gydyti. Vienas geriausių natūralios vilnos teikiamų malonumų – ramus, gilus miegas: „Palaikoma reikiama temperatūra užtikrina normalų vaikų vystymąsi, gerą protinę veiklą. Suaugusiems vilnos patalai – apsauga nuo artrito, senoliams padeda išvengti pragulų“. 

Verslo atstovus ir kitus susidomėjusius, A. Poška kviečia atvykti į Kelmės rajoną, „susidraugauti“ su jaukiai apvalios formos, iš natūralios avies vilnos suręsta veltinio jurta. Jos įrengimas sąlyginai pigus, o patvarumas, stabilumas, kvapo nebuvimas ir „kvėpuojančios“ sienos sužavės ir didžiausią kritiką. „Stebuklingoje veltinio pirtyje atgimsite iš naujo, švelnus garas, giluminis išprakaitavimas pataisys sveikatą, sustiprins imunitetą“.

Verslininkas džiaugiasi draugišku bendradarbiavimu visuose eko vilnos gamybos aspektuose: „Fabrikas mano paruoštą vilną pagamina į veltinį, stalius paruošia karkasus, brigada surenka jurtą/jurtą pirtį. Man lieka laiko kitiems darbams, geriausio varianto bandymams, išieškojimams“. 

Sveika visuomenė – stipri valstybė

Norėdamas pakelti vilnos verslą į aukštesnį lygį, Lietuvos avių augintojų asociacijos narys pradėjo gaminti degutą, sakų dervą ir aktyvuotą anglį. „Žmonės vis labiau serga, o klestinčiai valstybei reikalinga sveika visuomenė“, – kilnų tikslą užkirsti kelią ligoms arba jas sumažinti dėsto pašnekovas. „Daug metų gyvenu be vaistų ir ligų . Vaistinėje perku tik prezervatyvus“,  – visiškai rimtai papildo. Deguto nauda įrodyta moksliškai: „Ilgai tobulinau, kol pasiekiau visišką saugumą, rinkai pasiūliau pilnai ištestuotą. Jis išgaunamas be oro distiliuojant beržų žievę, naikina žarnyno kirmėles, odos erkutes. Sakų derva pasižymi itin stipriomis gydomosiomis savybėmis, naudojama traumų, kitų negalavimų greitam gydymui“.

Pašnekovas sako, mėgsta imtis verslų, kuriuose nėra konkurentų. Visas žavesys slypi sukūrime ko nors naudingai originalaus, neįprasto. Pristatant naujoves, neretai klientai žvelgia įtariai, tenka paaiškinti, sudominti, įtikinti. „Iš pirmo karto daugelis net nesupranta ką pasakoju, praleidžia pro ausis. Bet verslas be iššūkių – ne verslas“, – šypsosi vyriškis ramiai paaiškindamas, kad tokia reakcija yra laukiama, normali. „Išradimų nauda suvokiama, kai tai sukūręs žmogus miršta . Bet dar nesiruošiu mirti. Mano geriausi klientai – žmonės, kurie ieško natūralių, sveikatai naudingų priemonių. Žaviuosi jais, o bendraudamas pamatau, ko reikia laimei“.

„Gyvenime ir versle, be išimčių, elkitės taip, kaip norėtumėte, kad elgtųsi su jumis“,  – pataria pašnekovas, jauniems verslininkams siūlydamas geriau pasimokyti iš svetimų klaidų ir turėti planą B. „Nebijokite bankroto ar krizių, bet apsaugokite artimuosius. Vaikai – pats brangiausias turtas“. 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.