...

Sukūrė platformą, sujungiančią lietuvių verslus užsienyje

Verslas

2022.03.01

Autorius: Raminta Žalkauskaitė

Temos: , , .

Sukūrė platformą, sujungiančią lietuvių verslus užsienyje

Paulius Davydavičius Asmeninio albumo nuotrauka

Gyvendamas Nyderlanduose Paulius Davydavičius pastebėjo, kad, nors čia ir gyvena nemažai lietuvių, juos gana sunku pasiekti. Taip gimė idėja sukurti lietuviškų verslų bendruomenę, nes tai turės daug pridėtinės vertės užsienyje gyvenantiems lietuviams, ieškantiems lietuviškų verslų.

Paulius prisimena, kad viskas prasidėjo nuo lietuvių katalikų bendruomenės Nyderlanduose veiklos prieš devynerius metus. Tada jis suprato, kad, nors Nyderlanduose gyvena daug tautiečių, bet juos pasiekti – gana didelis iššūkis: „Visuomet palaikiau gerus santykius su buvusia Nyderlandų lietuvių bendruomenės pirmininke ir ambasados atstovais. Kalbėdami ir diskutuodami, gana greitai supratome, kad su šiuo iššūkiu susiduria ne tik lietuvių katalikų bendruomenė Nyderlanduose, bet ir kitos organizacijos, bendruomenės ar pavieniai asmenys, aktyviai organizuojantys renginius.“ Vyras prieš maždaug penkerius metus pradėjo vystyti idėją, kaip galima būtų sujungti užsienio šalyje veikiančias skirtingas diasporos bendruomenes ir organizacijas.

Trys aspektai

2018 m. liepos 1 d. kartu su Nyderlandų lietuvių bendruomenės pirmininke, Lietuvos kultūros centro Nyderlanduose atstovais ir kitais aktyviais šios šalies lietuviais pristatė portalo idėją bei koncepciją, jungiančią Nyderlanduose ar bet kurioje kitoje užsienio šalyje gyvenančius lietuvius per internetinį portalą, kuriame būtų akcentuojami trys aspektai: 1) šalyje gyvenančiam lietuviui aktualią informaciją, kurios nėra ambasados interneto svetainėje, ir dažnai oficialiuose šaltiniuose ar valstybinių institucijų puslapiuose pateikiama tik šalies kalba. Informacija turėtų apimti tiek paprastus dalykus – nuo mobiliojo ryšio ar elektros tiekėjo pasirinkimo ir užsakymo iki apsidraudimo privalomuoju sveikatos draudimu, švietimo sistemą, taisykles apie automobilio su lietuviškais valstybiniais numeriais perregistravimą arba užregistravimą kelių mokesčiams; 2) lietuviškų verslų bendruomenės sukūrimas; 3) diasporoje vykstantys lietuviški renginiai. Šiandien jau sukurta mobilioji programėlė „LitVentas“, kurioje galima rasti Nyderlanduose ir Belgijoje vykstančius lietuviškus renginius. Šiuo metu galima parsisiųsti versiją „Android“ telefonams, versiją „iOS“ telefonams planuojama pristatyti artimiausiu metu.

„Matėme, kad dėl įvairių priežasčių žmonės dažnai ieško lietuviškų produktų ar paslaugų teikėjų, pavyzdžiui, lietuviškai kalbančios kirpėjos, odontologo, automobilių serviso ar restorano, kur galima pavalgyti kibinų, cepelinų, nusipirkti lietuvišką šakotį“, – sako P. Davydavičius.

Poreikio pažinimas

Pašnekovas pasakoja, kad šiek tiek paanalizavus informaciją socialiniuose tinkluose buvo akivaizdu, kad poreikis yra, nes žmonės klausdavo ieškodami lietuviškų paslaugų teikėjų. Nyderlanduose yra per 50 skirtingų lietuviškų „Facebook“ grupių, kuriose panašūs klausimai kartojasi. Paslaugų teikėjai taip pat reklamuoja savo paslaugas skelbdami, ką siūlo, tačiau, nepaisant to, dėl įrašų gausos po kurio laiko klausimai vėl kartojasi. Iš rinkos analizės paaiškėjo, kad nėra portalo, kuris sujungtų tiek minėtas tris sritis, tiek atskirai lietuviškus verslus užsienyje. Nors idėją turėjo jau seniai, iš pradžių nesiryžo imtis jos įgyvendinti. Paskatintas tuometinės bendruomenės pirmininkės ir ambasados atstovų Paulius nusprendė, kad toks portalas turės daug pridėtinės vertės užsienio lietuviams.

Nereikia siekti tobulybės

„Nors daug žmonių palaikė idėją ir džiaugėsi iniciatyva, nepavyko rasti partnerių ar investicijų projektui realizuoti. Su kelių draugų grupe kūrėme strategiją, ieškojome strateginių partnerių kitose lietuvių bendruomenėse, tačiau nesėkmingai. Vieną klaidą, kurią padaro pradedantis verslas, padarėme ir mes – nereikia norėti visko padaryti „tobulai“. Kadangi visas projektas buvo vystomas iš asmeninių investicijų, projekto įgyvendinimas truko ilgiau, o norint kiekvieną projekto detalę ištobulinti iki smulkmenų prireikė papildomo laiko ir papildomų investicijų, tad visas pirminės versijos įgyvendinimas užtruko ilgiau negu galėjo“, – dabar sako Paulius.

Tinklaveika ir socialinė medija

Idėjos autorius mano, kad labai svarbu tinklaveika. Nepaisant to, kad projekto idėją paskelbė 2018 m. Lietuvoje vykusiame renginyje „Šimtas Lietuvos veidų“, daug laiko asmeniškai skyrė megzdamas ryšius su kitomis užsienio lietuvių bendruomenėmis, su diaspora dirbančiais Seimo nariais, ambasados atstovais. Šiuo metu apie projektą ir jo eigą žino užsienio lietuviai iš Nyderlandų, Belgijos, Liuksemburgo, Vokietijos, Norvegijos, Švedijos, Estijos, Jungtinės Karalystės, Ispanijos, JAV ir Kanados. Taip pat oficialiai startavę su portalu pradėjo naudoti socialinę mediją, kuri šiuo metu atrodo viena efektyvesnių priemonių.

Kviečia prisijungti užsienio lietuvių verslus

„Investicijas šiam projektui įgyvendinti skaičiuojame dešimtimis tūkstančių eurų, daugiausia jos skirtos programavimo, rinkodaros strategijos ir grafikos dizainerių darbams. Investicijos dar neatsipirko. Šiuo metu ieškome komandos narių, strateginių partnerių ir investuotojų, norinčių prisijungti prie projekto plėtros“, – sako pašnekovas.

Davydavičius kviečia užsienio šalyse veikiančius lietuviškus verslus prisijungti prie platformos. Ateityje planuoja plėsti bendruomenę socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Instagram“, o vėliau pradėti kampanijas, informuoti užsienio lietuvių bendruomenes, kad apie juos sužinotų dar daugiau užsienyje gyvenančių lietuvių ir rinktųsi lietuvišką paslaugą bei produktą.

Palinkėjimas pradedantiesiems

„Noriu padrąsinti tikėti savo idėja, nebijoti siekti užsibrėžtų tikslų, racionaliai apsvarstyti gaunamas pastabas ir prireikus nebijoti „keisti kurso“, tačiau tuo pačiu nesileisti užvaldyti dvejonėms, kurios sugriautų pačią idėją. Nes jeigu neįgyvendinsi tu, tai anksčiau ar vėliau ją greičiausiai įgyvendins kas nors kitas“, – įsitikinęs P. Davydavičius.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.