...

Socialinis verslas – pagalba šeimoms

Verslas

2022.02.24

Autorius: Vaida Kerienė

Temos: , .

Socialinis verslas – pagalba šeimoms

Agnė Tėvelytė-Petronienė Asmeninio albumo nuotrauka

Problema, kur palikti pradinuką, pamokoms pasibaigus anksti, kai tėvai ir seneliai vis dar nori būti efektyvūs darbo rinkos dalyviai, tapo Agnės Tėvelytės-Petronienės pirmine socialinio verslo idėja. Idėja užaugo ir tapo daug kompleksinių paslaugų šeimoms teikiančia įmone VšĮ „Lyderių karta“.

Agnės šeimoje atsiradus vaikų, pradėta svarstyti, kur tėvai juos palieka, kai grįžta į darbo rinką. Ar daug tėvų susiduria su tokia problema, ar tai – tik jos šeimai iškilusi problema, nes seneliai intensyviai dirbo? Pamąstymai truko kelerius metus, kol moteris sutiko savo dabartinį kolegą Aurelijų Deviatnikovą. Pasidalinusi su juo savo mintimis, ji suprato, kad tikrai nemažai šeimų susiduria su tokia problema. Aurelijui labai patiko Agnės idėja ir jie be ilgų svarstymų pradėjo kartu ieškoti patalpų bei imti įgyvendinti socialinį verslą. Buvo rastos ir išnuomotos patalpos, priklausančios miesto savivaldybei. Patalpos buvo apleistos, todėl teko atlikti kapitalinį remontą.

Bendruomenės ir vietinių verslininkų pagalba

„Community Playthings“ – tai bendruomenė, kuri pati gamina žaislus ir baldus. Būtent ji labai padėjo, kuriant socialinį verslą, padovanodama baldus. „Tai tikrai ypatinga produkcija ir neeiliniai žmonės“, – apie bendruomenę pasakoja verslininkė.

Nuostabu, kaip kuriant socialinį verslą, galima įtraukti ir vietinius verslus – vieni dovanojo kėdžių atlošus, kiti virino kėdžių rėmus, treti atnešė stalviršių.

Viskas bus gerai

Agnė džiaugiasi artimųjų ir kolegos Aurelijaus palaikymu, ypač kai visa kita aplinka nedvelkė pozityvumu. Kai pradedi veiklą, norėtųsi sulaukti daugiau palaikymo, bet kartais užtenka ir stipraus vidinio tikėjimo, nes jis gali sulaužyti visas kliūtis ir barjerus, pasitaikančius idėjos įgyvendinimo kelyje. „Vis dėlto visada giliai širdyje tikėjau, kad viskas bus gerai. Tad stačia galva nėriau į šią veiklą“, – pasakoja Agnė.

Valytoja, auklėtoja, vairuotoja ir vadovė

Pradėjusi veiklą, verslininkė atliko daug ir įvairių funkcijų: „Iš pradžioje buvau viskas – ir valytoja, ir auklėtoja, ir vaikų vežiotoja, ir vadovė, nes žinojau, kad viskam reikia laiko. Turbūt susitvarkiau, nes visada jaučiau kolegos palaikymą, kad viskas bus gerai. Dalintis ir džiaugsmais, ir vargais dviem kur kas lengviau“, – įsitikinusi moteris.

Šiuo metu jau turi septynis darbuotojus. „Labai džiaugiuosi jais visais – kurie dirba ir kurie dirbo. Juk kiekvienas į organizaciją atnešė savos patirties. Aš visada sakau, kad vienas vadovas be komandos – ne vadovas. Juk visą organizacijos atmosferą kuria žmonės“, – pasakoja Agnė, save laikanti reiklia sau ir kitiems vadove. Tačiau didžiausia vertybė – žmonės šalia.

Atvyksta padirbėti ir savanorių pagal programą „Erasmus+“ iš Rumunijos, Italijos, Prancūzijos, Belgijos, Vokietijos. Tokie svetimtaučiai savanoriai parodė, kad kiekviena šalis turi savo tradicijas, kultūrą, todėl reikia išmokti prie jų prisitaikyti. „Pavyzdžiui, turėjome italą, kuris sakydavo: „Man laikas neegzistuoja.“ Tai buvo sunkoka, bet išmokome prisitaikyti“, – šypsosi pašnekovė. Savanoriais labai džiaugiasi vaikai, taip pat mėgaujasi proga lavinti anglų kalbos įgūdžius bendraudami su jais. Savanoriai renkasi Lietuvą, nes mažai apie ją žino ir nori susipažinti. Išvykdami visi vienareikšmiškai sakė, kad Lietuva – be galo graži šalis.

Save vadina dešiniąja tėvų ranka

Sugalvojus įkurti šią veiklą, pagrindinis tikslas buvo pagalba tėvams. Viena svarbiausių centro siūlomų paslaugų – vaiko paėmimas iš mokyklos, nuvežimas į būrelius ir, jei reikia, parsivežimas po būrelių į centrą.

VšĮ „Lyderių karta“ patalpose vaikai ruošia pamokas. Užsiėmimų metu siekiama atskleisti ir stiprinti vaikų laimei bei sėkmei svarbius gebėjimus, kurti jaukią ir saugią aplinką. „Tėvams svarbiausia, kad vaikas saugus, tad ir jie gali ramiai dirbti“, – įsitikinusi Agnė.

Pradėjus veiklą, VšĮ „Lyderių karta“ teikė tik keletą paslaugų, tačiau laikui bėgant jų daugėjo pagal klientų poreikius. Šiuo metu siūloma jau keliolika. Visos jos labai skirtingos, tačiau visos vertos dėmesio: vaikų popamokinis užimtumas; „Lyderiukų“ mokyklėlė – užsiėmimai, skirti priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo vaikams; atskirai organizuojamos tėvų grupės, kurių metu padedama tėvams vaikų auklėjimo, bendravimo su paaugliais temomis; paauglių bei specialiųjų poreikių turinčių vaikų grupės; 3–6 metų amžiaus vaikų priežiūra; konsultuojama ir teikiama kompleksinė pagalba šeimoms, auginančioms specialiųjų poreikių vaikus; psichologų, meno terapeuto, smėlio terapeuto, mediatoriaus konsultacijos, korepetitorių paslaugos vaikams, turintiems mokymosi sunkumų; „NeurOptimal“ treniruotės, individualios socialinio pedagogo konsultacijos ir dar daug kitų paslaugų.

Pozityvios padėkos žinutės ir laiškai

Socialinio verslo kūrėjams tenka susidurti su visokiomis gyvenimiškomis istorijomis. Vienos liūdnos, kitos linksmos, bet juk tai – gyvenimas, jis ir turi būti spalvotas. Kaip gi kitaip augsi ir tobulėsi? „Pas mus įdomu kiekvieną dieną, nes daugiausia dirbame su vaikais, o jie tokie nuoširdūs ir atviri, kad jų pokštai pakelia nuotaiką visai dienai“, – sako Agnė. Ne tik vaikų pokštai praskaidrina dienas, bet ir tėvų padėkos. „Labai džiaugiamės, kai išgirstame sakant: „Jeigu jau jūs negebėsite padėti, tada jau nežinau, kur reiks kreiptis…“ Žinome, kad visas darbas nenueina perniek, žmonės, mūsų klientai, mumis pasitiki ir tiki. Turbūt tai didžiausias variklis“, – pasakoja moteris.

Dažnai tėvai prisipažįsta, kad jei ne VšĮ „Lyderių karta“, vienam iš jų būtų tekę mesti darbą arba nebūtų pavykę sukurti tokio tvaraus ir nuoširdaus ryšio su vaiku. Šios padėkos padeda centrui tobulėti, skatina veikti, pagal tai stebima, kokios veiklos reikalingos, kaip plėsti paslaugų spektrą.

VšĮ „Lyderių karta“ projektinė veikla

Socialinis verslas aktyviai dalyvauja projektinėje veikloje. Kurdamas projektus stengiasi gilinti savo įstaigos kompetencijas, pasiūlyti žmonėms reikiamą pagalbą.

Europos struktūrinių fondų finansuojamas projektas „Šeimos namai „Laimingas vaikas“ (Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0161) tapo vienu įsimintiniausių, nes jo metu buvo suprasta, kaip stipriai trūksta pagalbos šeimoms, auginančioms sunkumų turinčius vaikus. „Nors man atrodo, kad ne vaikai ir ne šeimos turi sunkumų, o mes, neurotipiški žmonės, kad nesugebame priimti kitokių žmonių. Todėl aš vaikus, turinčius sunkumų, mėgstu vadinti „ypatingais vaikais“. Juk būtent jie parodo, kur mūsų visuomenėje yra spragos, ir kaip mes kartais nemokame priimti kitokio žmogaus“, – atskleidžia savo mintis Agnė.

Taip pat verslas įgyvendina dar vieną labai svarbų projektą Ukmergės rajone – „Kompleksinių paslaugų šeimai plėtra Ukmergės rajone“ (projekto kodas 08.4.1-ESFA-V-416-07-002). Dirbant su šiuo projektu bendradarbiaujama su Ukmergės rajono savivaldybe.

Įkūrei verslą – neskaičiuok nei laiko, nei jėgų

Norintiesiems kurti socialinį verslą daug informacijos galima gauti Lietuvos socialinio verslo asociacijoje, Versli Lietuva, kuri pasiūlo net mentorių. Vis dėlto sukurti tik idėją – per maža. Prieš kuriant verslą, reikėtų suvokti, kad nei laiko, nei jėgų teks neskaičiuoti. „Verslas – toks dalykas – kiek įdėsi, tiek ir turėsi, – pasakoja verslininkė. – Bet bus įdomu stebėti save, kaip augi pats kaip asmenybė, kaip sprendi iškilusius sunkumus, kaip motyvuoji save ir komandą judėti pirmyn.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.