...

Slopinta svajonė grąžino prie keramikos

Verslas

2020.05.22

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: .

Slopinta svajonė grąžino prie keramikos

Viktorija Martinkutė

Iš Tauragės kilusi, dabar sostinėje gyvenanti Diana Susareva (27) šių metų pradžioje tvirtai apsisprendė pradėti kurti savo keramikos studiją „Moon Ceramics“. Išėjusi iš samdomo darbo, ryžosi pildyti paraišką pirmojo verslo paramai gauti.

Atsitiktiniai darbai ir dailieji gaminiai

Dar mokydamasi Tauragės Žalgirių gimnazijoje ir ją baigusi, pašnekovė išbandė įvairius darbus: nuo braškių rinkimo, talkininkavimo ūkiuose, vaikų auklės iki pirmojo darbo su oficialia autorine sutartimi – modelio Paryžiuje. Savo pirmąją algą septyniolikmetė tuomet išleido vairuotojo pažymėjimui gauti. Vėliau, jau prieš studijas Vilniuje, pirmasis ilgalaikis darbas buvo padavėja Kauno bare.

Kai atėjo laikas rinktis specialybės studijas, mergina nuėjo ten, kur labiausiai traukė širdis – mokytis dailiųjų amatų. Keramika ją lydi nuo ketvirtos klasės, kai pradėjo lankyti keramikos studijos būrelį Tauragėje. „Pirmoji keramikos mokytoja man tapo kaip antra mama, įskiepijo didelę meilę moliui, rankdarbiams. Lankiau būrelį iki pat vienuoliktos klasės“, – sako D. Susareva, baigusi interjero dizaino profesinį bakalaurą Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje bei prieš porą metų gavusi antrąjį diplomą – dailiųjų keramikos dirbinių gamintojo kvalifikacijos – Vilniaus technologijų ir verslo profesinio rengimo centre.

Pomėgis virto amatu

Niekada savo aistros moliui neišsižadėjusi D. Susareva pasakoja stebėjusi, kaip keičiasi ir tobulėja jos dirbiniai. Nors, įstojusi į dizainą, keramiką apleido ir nesitikėjo, kad su ja sies savo ateitį. „Tikriausiai dėl tuo metu mane supusių žmonių ir nuomonių, kad šis amatas neleis man pragyventi, visas svajones slopinau. Juk jaunas žmogus itin pažeidžiamas. Tad tvirtas palaikymas iš aplinkos yra labai svarbus. Po studijų supratusi, kad dizaino srityje nenoriu savęs realizuoti, klausiausi pasąmonės, kuri man nuolat priminė keramiką. Vieną 2017 m. vasarą užpildžiau paraišką mokytis profesinėje mokykloje keramikos specialybės ir tai buvo geriausias mano sprendimas gyvenime, – tvirtina pašnekovė. – Šis apsisprendimas sugrąžino mane į tikrąją „aš“ ir po mokslo metų nutariau pamažu eiti moliniu gyvenimo keliu.“

Darbų aplanką pradėjo kurti prieš metus

„Moon Ceramics“ verslas kol kas dar yra embriono stadijoje. „Šiuo metu prašau valstybės paramos pirmajam verslui įkurti, kad galėčiau įsigyti visą įrangą, reikalingą keramikai. Paraiška yra pateikta, liko tik sulaukti pirmojo komisijos sprendimo, – sako D. Susareva. – Oficialiai savo darbų aplanką pradėjau kurti gerokai prieš metus. Tuomet sukurtas „Instagram“ keramikos profilis buvo tiesiog virtuali ekspozicija draugams, pažįstamiems ar šiaip žmonėms, besidomintiems keramika. Po gerų pusės metų nuo šios paskyros sukūrimo pasipylė draugų prašymai nulipdyti indelių Kalėdoms ar kitoms jų šventėms. Taip prasidėjo pirmieji simboliniai užsakymai. Didelis aplinkinių palaikymas padėjo man apsispręsti mesti nemėgstamą darbą (lipdymas namuose buvo kaip pomėgis, o dirbau pardavimų vadybininke vonios įrangos salone).“

Norinčiųjų lipdinių – jau eilė

Keramikos kūrėja džiaugiasi: „Mano aplinkoje norinčių palipdyti žmonių jau stovi smagi eilė. Šis faktas taip pat skatino kuo greičiau mesti nemėgstamą darbą ir įkurti studiją. Jei ne tiek tvirto palaikymo, gal būčiau pritrūkusi drąsos dalyvauti paramos konkurse, – svarsto pašnekovė ir kaip tik šį etapą įvardija kaip sunkiausią. – Ieškau patalpų studijai ir valstybės paramos gavimas lems, ar galėsiu atsidaryti studiją jau šiemet, ar dar teks palaukti ir taupyti įrangai kiek ilgiau. Turimų santaupų neužtenka patalpoms įrengti ir įrangai įsigyti. Svarbiausias pirkinys, be kurio negali dirbti keramikas, yra degimo krosnis. Šiuo metu krosnį nuomojuosi kitose studijose, o darbelius nusilipdau namie. Keramika yra labai plati sritis. Ji apima daug kūrybinių procesų, technologinių sprendimų, neribotos dekoravimo galimybės. Keramika yra beribė, klaidų technologiniuose procesuose įvyksta nuolat, iš jų mokausi. Be klaidų netobulėtų ir mano pačios dirbiniai. Kiekviena nesėkmė gimdo sėkmę!“

Siekis – tik savo rankų darbo indai

D. Susareva asmeniniu tikslu vadina norą pakeisti visus namie esančius indus į savo rankų darbo gaminius. Pamažu tai vyksta. Tokius ketinimus turi ir dirbdama su užsakovais – nori, kad kuo daugiau žmonių įsigytų rankų darbo indus ir būtų remiami Lietuvos keramikai, būtų tausojama gamta. Pasak pašnekovės, keramika prisideda prie aplinkos saugojimo, ji leidžia atsisakyti masinės gamybos produkcijos indų ir pan.

Savo gaminių pavadinimą ji susiejo su savo vardu, nes ateityje planuoja ir internetinę prekybą užsienio rinkoje, tad iškart nusprendė rinktis anglišką – „Moon Ceramics“. Diana – graikų medžioklės ir mėnulio deivė, o mėnulio tematika pašnekovę lydi visą gyvenimą. „Žaviuosi pilnaties grožiu, mėnulio cikliškumu ir paslaptingumu. Šis pavadinimas atrodo šiltas ir jaukus“, – sako ji.

Svarbiausia išlaikyti studijos patalpas

Šiuo metu keramikos studijos įrangai iš valstybės prašanti maždaug 10 tūkst. eurų paramos, D. Susareva dar nežino, kaip vertinti kūrybinės veiklos atsipirkimą. „Svarbiausia bus išlaikyti ir pačias studijos patalpas, tad visi skaičiavimai dar tik ateityje“, – sako ji ir pabrėžia, kad per karantiną pradėjo kurti dar daugiau. Draugai, pažįstami prašo pagaminti puodelių gimtadieniams, kitoms šventėms, tad dar nebuvo dienos, kad neturėtų, ką veikti. Trūkumas tik toks, kad viruso krizė kiša koją valstybinių institucijų darbui, o tai reiškia, kad parama verslui svarstoma vis iš naujo – perkeliama į vėlesnes datas. Tačiau kūrėja tikina, kad optimizmo nepraranda ir yra nusiteikusi jau greitai grįžti į įprastą gyvenimo ritmą.

Visiems, kurie nori pradėti savo verslą ar projektą, ji palinkėtų: „Nėra kvailų svajonių! Nėra. Visada tikėkite tuo, ką darote. Jei turite svajonę, nepameskite jos! Nedirbkite nemėgstamo darbo, jis niekada staiga netaps mėgstamas ir vieną dieną suprasite, kad jau per vėlu kažko imtis. Geriausias laikas yra dabar. Klausykite tų, kurie jus palaiko ir skatina eiti į priekį. Neklausykite atkalbinėjančiųjų – jie patys dažniausiai negyvena savo svajonių gyvenimo. Sėkmės!“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.