...

Sėkmės sulaukė kurdama kaukes vaikams

Verslas

2019.06.05

Autorius: Urtė Kasparavičiūtė

Temos: .

Sėkmės sulaukė kurdama kaukes vaikams

Julija Jakimavičienė. Iš asmeninio albumo

Pokiplays“ atsirado, kai sugalvojau savo kūrinius parodyti vienoje mamų grupėje socialiniame tinkle „Facebook“. Kaip tik buvo laikas prieš kalėdinius darželių ir mokyklų pasirodymus, spektaklius ir žiburėlius, kurie dažnai tampa tikru galvos skausmu mamoms, nes reikia paruošti karnavalinius kostiumus savo vaikams. Buvau labai maloniai nustebinta didelio susidomėjimo mano darbais, sulaukiau daug užsakymų ir per maždaug mėnesį kaukių kolekciją papildė daugiau nei 30 skirtingų gyvūnų modelių. Padrąsinta tokios sėkmės, nieko nelaukusi atsidariau parduotuvę platformoje „Etsy“, kurioje per kelerius metus atsirado apie 100 skirtingų gaminių ir 1 tūkst. pardavimų“, – apie sukurto kaukių ir šventinių aksesuarų gamybos projekto „Pokiplays“ pradžią pasakoja Julija Jakimavičienė (35).

Pirmoji kaukė – dovana sūnui

Pirmoji Julijos kaukė buvo skirta sūnui. „Pačią pirmąją pelėdos kaukę prieš penkerius metus pasiuvau savo pirmajam sūnui kaip kalėdinę dovaną. Įvairūs rankdarbiai yra mano hobis visą gyvenimą ir, kai tik galiu, artimiesiems stengiuosi dovanoti savo rankų darbo kūrinius. Žinojau, kad niekur nerasiu pirkti to, ką buvau sugalvojusi, taigi išstudijavau pelėdų atvaizdus, spalvas, pati nusipiešiau eskizą, nusipirkau reikiamų medžiagų ir pasiuvau kaukę. Man patiko dirbti su dirbtiniu veltiniu ir tokiam darbui visiškai užteko mano siuvimo įgūdžių, tad nusprendžiau pasiūti dar kelias skirtingas kaukes giminaičių vaikams. Nuo tada pradėjau kurti kaukes ir karūnas savo vaikų žaidimams ir dovanoms, nes man patiko, kad galiu padaryti kažką, ko nerasiu eilinėje žaislų parduotuvėje, be to, toks užsiėmimas neatima daug laiko ir sujungia mano mėgstamas kūrybos sritis – piešimą ir siuvimą“, – teigia pašnekovė.

Pagrindinis tikslas – perteikti kuo realesnį atvaizdą

„Prieš kurdama kaukę, peržiūriu nemažai gyvūno nuotraukų, išsinagrinėju formas, proporcijas, spalvas, nes pagrindinis mano tikslas – perteikti kuo realesnį gyvūno atvaizdą kaukėje, tačiau nepamiršti ir pramoginės šio aksesuaro paskirties. Tas pats ir su populiarių personažų kaukėmis: aš siekiu, kad jie būtų lengvai atpažįstami. Kitas labai svarbus dalykas – gaminio kokybė. Aš esu kruopštus ir smulkmeniškas žmogus, tai atsispindi ir mano kūriniuose. Kadangi pati kaukė yra nedidelė, man svarbu detalės, nes jos sukuria bendrą vaizdą. Siuvant gyvūnų ir personažų kaukes, dažniausiai originalioms idėjoms vietos lieka mažai, tačiau kurdama kitus gaminius galiu įgyvendinti visus savo sumanymus“, – kaukės kūrybinio proceso pradžią atskleidžia J. Jakimavičienė.

Darbas, tapęs poilsiu nuo buities

„Mano darbas dažnai yra ir poilsis nuo vaikų auginimo bei buities, tad vaikų į kūrybinį procesą stengiuosi neįtraukti. Tačiau kurdama naujas kaukes visą laiką parodau eskizą ir klausiu: „Koks čia gyvūnas?“ Jeigu išgirstu teisingą atsakymą, vadinasi, kaukė pavyko, nes net vaikai atpažino personažą. Taip pat berniukai yra geri gaminių testuotojai – jie turi pilną krepšį mano bandomųjų kaukių, karūnų ir kitų dalykų, kuriuos mielai naudoja žaidimuose, ir galiu pasigirti, kad net pačios seniausios kaukės puikiai išsilaikiusios, nė viena nesuplyšo. Tenka vaikams pabūti ir gaminių modeliais, nors tuo jie labai nesidžiaugia. Šiuo metu namie turiu skirtingų poreikių klientų. Jei mažiausiam dar įdomu miauksėti užsidėjus katino kaukę, tai vyriausias jau prašo pasiūti filmukų, „Lego“ ir „Minecraft“ personažų kaukių. Deja, šiam jo norui įgyvendinti vis pritrūksta laiko, tačiau jis ir pats ima iš mamos pavyzdį – yra pasidaręs įspūdingų kaukių iš kartono. Stengiuosi įsiklausyti į savo vaikų nuomonę, nes vaikai yra mano tikslinė auditorija, tad turiu žinoti, kas jiems patiktų“, – svarbiomis berniukų įžvalgomis kuriant kaukes ir aksesuarus dalijasi pašnekovė.

Kaukių reikšmė vaikams

Filosofiškai svarstant, kaukės vaikų ir suaugusiųjų pasauliuose įgyja visai kitokią reikšmę. Vieni jas naudoja žaidimams, kiti bando užmaskuoti tai, ko nenori parodyti viešai. Smalsu sužinoti, ką kaukės reiškia Julijai? „Kaukė iš esmės skirta tam, kad galėtum lengviau apsimesti tuo, kuo nesi. Tai galioja ir suaugusiesiems, ir vaikams, tiesiog skiriasi šių apsimetinėjimų tikslai. Vaizduotėje vaikui užtenka suloti ir jis jau šuo, tačiau kai žaidimas tampa sudėtingesnis, prireikia procesą palengvinančių atributų, t. y. žaislų, žaidimui skirtų priemonių, įskaitant kaukes. Man atrodo, kad kostiumo dalys žaidimui suteikia kokybės ir vaikas gali patirti didesnį malonumą žaisdamas, labiau įsijausti ir kartu daugiau išmokti. Aš didelė laisvo žaidimo gerbėja, bet esu už žaislus, kurie padeda vaikui kurti žaidimą, o ne įpareigoja, sukausto iš anksto numatytomis taisyklėmis ir sąlygomis. Taigi kaukes, karūnas ir kitus persirengimo atributus aš laikau vaikų žaidimų padėjėjais, kurie padeda įsijausti į personažą, tačiau palieka visišką laisvę kurti žaidimo eigą“, – tikina „Pokiplays“ įkūrėja.

Didžiausias iššūkis – komunikacija

Pasiteiravus apie iššūkius, su kuriais susiduria kūrybiniame procese, J. Jakimavičienė išskiria komunikaciją. „Kūrybinis procesas man patinka, iššūkiai taip pat. Sunkiausia darbo dalis man yra komunikacija. Reikėtų skirti daugiau dėmesio socialiniams tinklams ir rinkodarai, tačiau tam vis pritrūksta laiko. Kol dienomis namie dar būna mažiausias 2,5 metų mano sūnus, darbas prie kompiuterio yra neįmanoma misija“, – tikina pašnekovė.

Pastoriui siuntė uodo kaukę

Julija tikina, kad mėgsta bendrauti su klientais, kurie kartais paatvirauja ir papasakoja, ką veiks su jos sukurtomis kaukėmis. „Man patinka bendrauti su klientais. Kartais jie papasakoja, kokiam tikslui būna naudojamos mano kaukės. Įvairios medicinos įstaigos ir universitetai yra įsigiję nemažai uodo kaukių, kurias naudoja savo mokomosioms ir šviečiamosioms programoms apie maliariją, Zika virusą ir kitas uodų sukeliamas ligas visame pasaulyje. Didžiausias tokio pobūdžio projektas buvo, kai reikėjo pagaminti 30 uodo kaukių Londono higienos ir atogrąžų medicinos mokyklos organizuojamam renginiui prieš maliariją „BugOff“. Daug kaukių užsakoma vaikų ir suaugusiųjų spektakliams. Ne tik kaukių, bet ir karūnų prireikia populiarioms fotosesijoms, šventėms: gimtadieniams, vestuvėms, festivaliams. Viena įdomiausių istorijų, kai teko skubiai gaminti ir siųsti į Ameriką uodo kaukę bei sparnus pastoriui, nes po kelių dienų turėjo prasidėti bažnyčios stovykla vaikams, o pastorius sugalvojo vesti tą stovyklą persirengęs uodu“, – įdomiausių projektų istorijas prisimena J. Jakimavičienė.

Kūryba atsidūrė Marthos Stewart žurnale

Smalsu pasiteirauti, kaip „Pokiplays“ kūrybą vertina klientai. „Niekada nekauliju iš savo pirkėjų atsiliepimų, bet vertinu kiekvieną, nes visi būna nuoširdūs ir gražūs. Labiausiai žmonės džiaugiasi gaminių kokybe, patogumu ir originalumu ir aš dėl to labai džiaugiuosi, nes tai įrodo, kad savo tikslus pasiekiu. Tačiau didžiausias įvertinimas man buvo, kai gavau pasiūlymą iš žurnalo „Martha Stewart Living“ įtraukti vieną iš mano gaminių į 2017 m. rudens numerį, kuriame, žinoma, didelę dalį užėmė Helovino tema. Aš, be abejo, sutikau ir turėjau nusiųsti jiems į Niujorką kelias paprašytas kaukes ir karūnas. Redakcija išsirinko liūto kaukę, kuri ir pasirodė žurnale bei interneto puslapyje kartu su mano parduotuvės internetiniu adresu. Man tai buvo milžiniška reklama ir postūmis dirbti ta pačia linkme toliau“, – įvertinimais džiaugiasi pašnekovė.

Siekia veiklą paversti tikru darbu

„Ateinantį rudenį išleidžiu trečią sūnų į darželį ir tuomet esu išsikėlusi tikslą pamėginti šį savo kol kas „laisvo nuo mamos darbo laiko darbą“ paversti tikru darbu, nes matau savo veikloje potencialą. Tai rodo ir kasmet gerėjanti parduotuvės statistika. Žinau, kur dar reikėtų padirbėti, bet ne plėtimosi klausimais, o labiau prekių ženklo kokybės ir stiprinimo srityse, ypač su rinkodara ir komunikacija. Taip pat norėčiau atnaujinti visų gaminių nuotraukas, papildyti asortimentą, atsidaryti dar bent vieną pardavimo vietą internete ir plačiau paskleisti žinią apie save Lietuvos rinkoje“, – apie projekto „Pokiplays“ ateities tikslus ir vizijas pasakoja J. Jakimavičienė.

Viskas priklauso nuo mūsų

Paprašyta palinkėti jauniesiems kūrėjams ir menininkams, kurie turi daug idėjų, bet nedrįsta jų įgyvendinti, pašnekovė linki išdrįsti. „Tik suvokus, kad viskas, ką darai, priklauso tik tau ir nuo tavęs, galima galvoti apie savo nors ir labai smulkų versliuką. Dirbti sau nėra taip lengva, kaip gali atrodyti, todėl svarbu įvertinti galimybes. Kalbant apie rankdarbių verslą tarptautinėse prekybos platformose, reikia įsivertinti, kokias turite perspektyvas savo nišoje, kokia konkurencija, ar jūsų gaminys išsiskirs iš tūkstančių kitų, ar tai bus jūsų pagrindinis darbas, ar tik pomėgis, nes sėkmė priklausys nuo to, kiek skirsite tam laiko ir įdėsite darbo. Svarbu ir tai, ką norite gaminti, parduoti. Šiuolaikinis pasaulis viskuo persisotinęs ir pasiūla yra milžiniška, tad reikia apgalvoti, ar tikrai atsiras pirkėjas jūsų gaminiui, nes gali nutikti taip, kad sugaišite daug laiko ir energijos, bet tikslo nepasieksite. Žinoma, nereikia pamiršti ir prekių ženklo kūrimo, socialinių tinklų, rinkodaros, interneto parduotuvių tvarkymo, prie kurių pradžioje (o daugeliui smulkiųjų verslų ir visą laiką) teks dirbti patiems. Daugeliui kūrėjų, įskaitant ir mane, tai yra sunkioji dalis, tačiau viską atperka faktas, kad gali uždirbti iš savo mėgstamo užsiėmimo – kūrybos“, – pasakoja kaukių ir šventinių aksesuarų projekto „Pokiplays“ įkūrėja J. Jakimavičienė.

„Pokiplays“

514-1559714310-938155.jpg 514-1559714310-459732.jpg 514-1559714310-247243.jpg 514-1559714310-318260.jpg 514-1559714310-991162.jpg 514-1559714310-144225.jpg

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.