...

Pradėti nuo nulio yra labai sunku, bet įmanoma!

Verslas

2012.12.03

Autorius: Jana Saifulinaitė

Temos: , , .

Pradėti nuo nulio yra labai sunku, bet įmanoma!

Egidijus Šantaras, vienas iš "RIKIS" įkūrėjų Asmeninio albumo nuotr.

„Mūsų parduotuvė ne tik siūlo nusipirkti žaidimų, bet ir skatina stalo žaidimų kultūrą. Čia išskirtinai daug dėmesio skiriama kariniams miniatiūrų žaidimams“, – „bzn start“ sako daugiau nei prieš 2-ejus metus Vilniaus senamiestyje stalo žaidimų parduotuvę „Rikis“ įkūrę du (iš keturių akcininkų) vilniečiai Evaldas Mundrys (40) ir jo kolega Egidijus Šantaras (38).

Verslas  iš idėjos

„Mes nesame tipiški verslininkai, – jau pokalbio pradžioje įspėja Vilniaus senamiestyje įsikūrusios stalo žaidimų parduotuvės „Rikis“ vadovas E. Mundrys. – Ir vadovo pareigybė – tik formalumas.“

Pašnekovas sako, kad tai verslas iš idėjos ir pagrindinis tikslas – plėtoti stalo žaidimų kultūrą Lietuvoje, suteikiant žaidėjams malonią erdvę užsiimti mėgstama veikla. „Visi mūsų darbuotojai turi ir kitus darbus. „Rikį“ pavyksta išlaikyti, bet dideli pinigai čia dar nesisuka“, – atvirauja E. Mundrys.

Pašnekovo kolega E. Šantaras priduria, kad kol kas darbai vyksta galvojant apie ateitį: „Dirbame į priekį. Tikimės užsiauginti savo pirkėją – ne tą, kuris vaikšto po parduotuvę nežinodamas, ko nori, o nuolatinį.“

„Rikis“ yra dviejų įmonių – „Furor žaidimai“ ir „Rikio pramogos“ bendras projektas, arba kitaip – savotiška abiejų įmonių veiklos sintezė. „Viskas prasidėjo nuo to, kad mes labai norėjome patys žaisti miniatiūrų žaidimus su draugais. Tiesa, tai buvo labai seniai, gal prieš kokia 10 metų. Buvo toks prancūzų žaidimas. Su draugais pagalvojome, kad gal verta padaryti distribucinį užsakymą, taip viskas ir prasidėjo. Įkūrėme internetinę parduotuvę. Tais laikais, kai Kirkilas dar šnekėjo, kad „ai, krizės nebus“ buvo mintis tapti distribucine kompanija (juokiasi– aut.pastaba). Kai krizė atėjo, supratome, kad neįmanoma būtų distribucine kompanija – ypač stalo žaidimų, mat tai ne pirmo būtinumo prekė“, – teigia E. Šantaras.

„Tiesa ta, kad jei nori pelningai prekiauti stalo žaidimais, turi juos vežti vagonais ir skirstyti po didžiuosius prekybos centrus. Bet juk tai yra lygiai toks pats verslas, kaip prekiauti kojinėmis. Atsiveži – parduodi“, – sako E. Mundrys (nuotraukoje dešinėje).

Žaidimai gali suvienyti komandą 

„Visi komandos nariai yra vienodai svarbūs. Kaip ir paprasčiausią darbą dirbantis žmogus negali būti mažiau vertinamas ar menkinamas“, – vadovo pareigą elgtis taip, kad visi bendražygiai jaustųsi gerai ir galėtų realizuoti sumanymus, pabrėžia E. Mundrys. Anot jo, vadovas į save turėtų projektuoti pagarbą, entuziazmą, pasitikėjimą ir palaikymą. „Jei visi aplinkui tampa kvaili, nieko nesuprantantys ir visokie kitokie, tai laikas pasižiūrėti į save, matyt, kažkas tau pačiam negerai“, – įsitikinęs E. Mundrys. Šantaras

pabrėžia, kad žaidimų su darbu maišyti neverta, bet pailsėti su kolegomis galima nebūtinai bare. Anot pašnekovų, žaidimai gali būti būti puikus laiko praleidimas su kolegomis ir komandos suvienijimas.

Stalo žaidimų kultūra dar nesusiformavusi

E. Šantaras atkreipia dėmesį, kad, pavyzdžiui, JAV, kompiuterizuotoje valstybėje, stalo žaidimų pasiūla kur kas didesnė nei pas mus. Kita vertus, nereikia žiūrėti taip toli. E. Mundrys atkreipia dėmesį, kad kaimynėje Lenkijoje vyksta stalo žaidimų čempionatai, kuriuose dalyvauja šimtai dalyvių. „O Lietuvoje stalo žaidimų tradicijos nėra. Tikėtina, kad ji būtų susiklosčiusi, jei ne okupacija, neleidusi pasiekti pasaulyje tuo metu įsigalėjusios fantastinių žaidimų mados“, – sako pašnekovas.

E. Šantaras pasakoja, kad Vokietijoje, kuri itin vertinama gyvo bendravimo ir laiko su šeima svarba, stalo žaidimams taip pat skiriamas didelis dėmesys: „Ten rengiamos parodos, kiekvienas gali išbandyti žaidimus.“ Vokietijoje stalo žaidimus galima skolintis iš bibliotekų, o vyriausybė remia stalo žaidimų nuomos vietas, kadangi tai padeda suburti šeimą ir skatina bendrauti. „Rikio“ šeimininkai pabrėžia, kad Lietuva būtent požiūriu labai skiriasi nuo Vakarų valstybių.

Ar verta šokti ant bangos?

E. Mundrys teigia, kad pirmam ką nors pradėti gerai, bet dauguma tokių idėjų taip ir lieka neįgyvendintos. „Jaunas verslininkas turi žinoti, kas bus jo pirkėjas. Turint pinigų, žinoma, ką nors atsivežti nesunku, bet svarbu galvoti į priekį“, – sako jis.

E. Šantaras jį papildo: „Be to, norėdamas sėkmingai plėtoti verslą turi mėgti tai, ką darai, nes gali ilgai tekti maitintis vien savo entuziazmu. Ir, aišku, konkurencija yra didelė, tad atėjus pradėti viską nuo nulio yra labai sunku – turi būti pasirengęs, daug ir sunkiai dirbti“, – sako pašnekovas.

Parduotuvės „Rikis“ įkūrėjas ir dabartinis vadovas akcentuoja, kad gyvenime žmogus turi užsiimti ne tik tuo, kas naudinga ir generuoja pajamas, bet ir tuo, kas malonu. „Man žaidimas yra vienas dalykų, kurie yra malonūs“, – sako jis.

TOP perkamiausi stalo komandiniai žaidimai (tinkami įmonių koletyvui bendrauti)

PANDEMIC. Pasak E. Mundrio, žaidimai gali ugdyti ir verslo logiką, ir lavinti strateginį mąstymą. Štai, žaidime „Pandemic“ komanda turi veikti išvien ir stebint žaidžiančius iškart matyti, kas komandoje mėgsta primesti savo sprendimus, kas nelinkęs pasiduoti kitų įtakai, kas kritinėje situacijoje sugeba priimti racionalius sprendimus, o kas linkęs blaškytis ir panikuoti. Susigundžiusiems pabandyti disponuotai imituoti akcijomis ir nekilnojamu turtu ir nežinantiems nuo ko pradėti patariama pradžioje rinktis paprastesnius, po to pereiti prie sudėtingesnių žaidimų.

ACQUIRE. Anot E. Šantaro, šis žaidimas laikomas vienu geriausių finansinių visų laikų žaidimų: jame veikia įvairūs niuansai, pasireiškiantys ir realiame gyvenime investuojant į nekilnojamą turtą, obligacijas, akcijas ir pan. – tai itin populiarus ekonomikos stimuliatorius.

Rikis

5-1354518386-575474.jpg 5-1354518387-390883.jpg 5-1354518388-847827.jpg 5-1354518390-549132.jpg 5-1354518391-622182.jpg 5-1354518392-429562.jpg

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.