...

Platforma padedanti suvaldyti pagalbos ukrainiečiams procesus

Verslas

2022.04.12

Autorius: Vaida Kerienė

Temos: .

Platforma padedanti suvaldyti pagalbos ukrainiečiams procesus

Lina Kižinienė Asmeninio albumo nuotrauka

Dauguma ukrainiečių dar prieš kelis mėnesius gyveno kaip ir mes. O šiandien jie atvyksta į mūsų šalį, turėdami tiek daiktų, kiek gali panešti kuprinėje. Kai prasidėjo pagalbos prašymai, sunku buvo suprasti, kurie prašymai jau patenkinti, o kurie dar laukia pagalbos. Šiuos chaotiškus procesus nusprendė suvaldyti Jevgenijus ir Lina Kižinai, įkurdami platformą herojams.lt.

Pirmosiomis karo dienomis šią šeimą, kaip ir mus visus, ištiko šokas, suvokus, kiek daug neapibrėžtumo mus supa. „Tačiau praėjus šokui, atėjo noras veikti – padaryti tai, kas nuo mūsų priklauso, ir taip susigrąžinti kontrolę į savo rankas“, – prisimena Lina.

Socialinėje erdvėje daugėjo pagalbos prašymų, tačiau buvo sunku suprasti, kurie prašymai patenkinti, o kurie ne. Kas gavo po tris drabužių maišus, o kas nė vieno. Jevgenijui ir Linai Kižinams gimė idėja sukurti platformą, kuri padėtų valdyti šiuos procesus. Jie susisiekė su keliomis organizacijomis, norėdami sužinoti, ar reikalinga tokia platforma. Organizacija „Gelbėkit vaikus“ iš karto patvirtino, kad tikrai verta investuoti laiką ir kompetencijas. „Kurti platformą buvo verta, net jeigu ir padėsime tik vienos organizacijos prasmingoje veikloje“, – sako Lina.

Platforma sukurta per tris savaites

Jevgenijui ir Linai užteko tik garsiai pradėti kalbėti, pasakoti savo idėją – visos aplinkybės, žmonių ir organizacijų pagalba pradėjo ateiti tarsi savaime. Idėjos įgyvendinimo proceso metu paaiškėjo, kad ne tik lietuviai noriai padeda daiktais, bet ir čia veikiančios organizacijos prisideda darbais – UAB „Coherent Solutions“ pradėjo bendradarbiauti kuriant platformą, jie atliko visus techninius darbus. „Tris savaites dirbome darbo metu, po darbo, savaitgaliais, kad tik kuo greičiau platforma galėtų pradėti funkcionuoti“, – pasakoja idėjos autoriai.

Kad ši platforma išvystų dienos šviesą, prisidėjo daug organizacijų bei žmonių: advokatų kontora „Glimstedt“ – pagelbėjo teisiniais klausimais, VU „TechHub“ hakatonas – neįkainojamais patarimais ir kontaktais, UAB „Hostex“ – svetainės talpinimo paslauga ir kitais techniniais platformos klausimais.

Kuriant platformą, buvo bendradarbiaujama su visuomenine organizacija „Gelbėkit vaikus“, siekiant suprasti, kaip veikianti platforma galėtų būti patogi organizacijoms. Svarbu užtikrinti patogų svetainės naudojimą, nes būtent šios nevyriausybinės organizacijos ir šeimos, padedančios Ukrainos šeimoms, bus pagrindiniai šios platformos naudotojai. „Visada rodos, kad jei būtų daugiau programuojančių rankų, greičiau turėtume daugiau platformai reikalingų funkcionalumų. Tačiau nėra viskas taip paprasta, jau patyrėme, kad geriau yra tinkamai apgalvoti sprendimą, išsiaiškinti realų poreikį praktikoje ir tik po to prašyti jį suprogramuoti, nes kitu atveju, atlikus darbą, reikia grįžti prie pirminės versijos“, – dalinasi pirmomis problemomis platformos kūrėjai.

Atsiranda žmonių, siekiančių gauti sau naudos

Platformos kūrėjai pastebėjo, jog net ir tokiu sunkiu metu atsiranda žmonių, siekiančių gauti sau naudos ir pasinaudoti aplinkybėmis. Todėl, siekdami saugoti šios platformos reputaciją, teisę įvesti Ukrainos žmonių poreikius galės tik įvairių organizacijų darbuotojai, savanoriai, ukrainiečių šeimas globojantys lietuviai. Platforma sukurta tik lietuvių kalba, nes ir aukotojai, ir poreikių žinovai yra lietuviai.

Kokius Ukrainos šeimų poreikius tenkinti pirmiausia

Suprantama, kad žmonės, pabėgę nuo karo, neturi nieko, bet pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į maisto prašymus, nes jau susiduriama su tokiomis situacijomis, kai maisto kortelė gaunama vėliau, o šeimos su vaikais stovi alkani tiesiog dabar. Kai kurioms šeimoms reikia pagalbos tik pradžiai – kol susiras darbus ar „atsistos ant kojų“. Bet yra daug situacijų, kai bus reikalinga nuolatinė pagalba – tai vienišos mamos su mažais vaikais. Suprantama, kad jos iš viso negalės pradėti dirbti ir joms nuolat reikės pagalbos. Todėl būtent čia ir išryškėja šios platformos svarba, kai galime įtraukti daugiau Lietuvos žmonių pagalbos ir taupyti organizacijų, padedančių Ukrainai, finansinius resursus.

Kartais verta pirmiausia atkreipti dėmesį į specifinius poreikius, tokius kaip daugiafunkcinis puodas šeimai, kurioje yra diabetu sergantis asmuo.

Stipri pradžia

Ši platforma veikia dar tik antra savaitė, bet per šį laikotarpį lietuviai įsipareigojo šeimoms iš Ukrainos pristatyti daugiau kaip 600 daiktų, maisto rinkinių, higienos priemonių ir kitų reikmenų. Žmonių prioritetai skiriasi. Vieni, taupydami laiką, aukoja pinigus, kiti priešingai – nori asmeniškai nuvežti ir įteikti aukojamą daiktą šeimai ir paklausti, kuo dar galėtų padėti.

Platformos kūrėjai mano, kad tai stipri pradžia ir kviečia į juos kreiptis organizacijas, kurios nori naudotis  platforma, tiek ir lietuvius – prižiūrinčius Ukrainos šeimas ir žinančius jų poreikius.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.