...

Penktas kartas nemeluoja!

Verslas

2012.11.20

Autorius: Vilija Andrulevičiūtė

Temos: .

Penktas kartas nemeluoja!

Tai ne pasakos scenarijus, o karnavalinių kostiumų nuomos salono „Merkada“ savininkės Rimantė Sabaliauskienės (nuotr.) kasdienybė. Asmeninio albumo nuotr.

Su verslininke Rimante Sabaliauskiene susitikome nepaprastai spalvingoje erdvėje, kurioje iš patalpos kampų į užėjusius vidun žvelgia didelių pliušinių zuikių akys. Tai ne sapnas ir ne pasakos scenarijus, o karnavalinių kostiumų nuomos salono „Merkada“ savininkės kasdienybė. Išmėginusi jėgas penkiuose savo įkurtuose versluose, moteris jau dešimtmetį jaučiasi radusi savo nišą.

Vilnius – svajonių ir galimybių miestas

Iš Zarasų rajono kilusi R. Sabaliauskienė pasakoja, kad nuo šeštos klasės turėjo svajonę išvažiuoti į didmiestį. Studijuoti mergina vyko į Uteną, tačiau miestelis pasirodė per mažas. Tą pačią dieną Rimantė atvyko į Vilnių – savo svajonių miestą. Čia ji gyvena jau daugiau nei 30 metų.

„Mokiausi siuvimo technologijų, tuo metu tai buvo itin populiari specialybė. Pirma mano darboviete tapo įmonė „Lelija“, kur buvau vyr. meistrė. Kai supratau, kad ta vieta ne man, išėjau dirbti į televiziją dekoracijų dizainere. Iš jos – į savo pirmąjį verslą“, – pasakoja pašnekovė.

Pirmas moters nuosavas verslas – laidotuvių drabužių siuvimas. Prieš „Merkadai“ atveriant duris, Rimantė vertėsi ir dėvėtų drabužių prekyba. Moteris prisipažįsta, kad toje veikloje jautėsi tarsi bedarbė. „Kol verslas įsivažiuoja – veiklos sočiai, tačiau kai viskas jau dirba automatizuotai, trūksta erdvės kūrybai. Esu kūrybos žmogus, be to, mintis apie dabartinę veiklą nuolat kirbėjo galvoje“, – prisiminimais dalijasi R. Sabaliauskienė.

Todėl ji paliko verslą savo draugei ir pradėjo nuo nulio kurti tai, kuo gyvena dabar. Pirmuosius dvejus metus, kol „Merkada“ dar nedavė pelno, Rimantė užsiėmė ir dėvėtų kilimų iš Vokietijos prekyba Lietuvoje.

Verslas, kuriame nėra ribų

„Šitame versle nėra lubų kūrybai“, – paklausta apie veiklos ypatumus, nusišypso Rimantė. Moteris džiaugiasi, kad privalo nuolatos tobulėti, stebėti tendencijas, naujienas, kurti idėjas – eiti koja į koją su šia diena.

„Nors tai karnavalinių kostiumų nuomos salonas, pas mus niekuomet neužsuka alkoholiniais gėrimais prisivaišinę piliečiai, tik linksmai ir šventiškai nusiteikę žmonės“, – pasakoja R. Sabaliauskienė. Moteris džiaugiasi ir kūrybingu darbuotojų kolektyvu, nors ir pripažįsta, kad suburti tokią komandą buvo iššūkis.

Vien kostiumų nuoma „Merkada“ neužsiima, įmonei nesvetima ir labdaringa veikla. „Nenaudojamų kostiumų neišmetame. Bendraujame su neįgaliųjų draugijomis, kultūros centrais Plungėje, Zarasuose, Kupiškyje ir jiems atiduodame nereikalingus kostiumus, kuriuos jie naudoja kaip medžiagą naujiems siuviniams“, – pasakoja Rimantė.

Konkurentų nėra, yra draugai

Per dešimt gyvavimo metų įmonė neišvengė įvairių problemų. „Teko skubiai kraustytis iš nuomojamų patalpų, kuriose savininkai įkūrė tokį pat verslą ir kurį laiką sėkmingai naudojosi mūsų įdirbiu“, – apie vieną didžiausių nesėkmių pasakoja pašnekovė. Pasitaiko, kad kostiumus išsinuomoję žmonės jų negrąžina, sugadina ar atiduoda ne visas dalis. Laimė, įmonės kolektyvas visuomet pasirengęs greitai pasiūti trūkstamą detalę.

Kaip teigia Rimantė, konkurentų „Merkadai“ atsiranda nebent švenčių periodu, ypač artėjant Naujiesiems metams. Visi kiti – draugai. „Kino studija turi teisę ir galimybę nuomoti karines uniformas, ko mums neleidžia įstatymas. Teatrai taip pat nuomoja kostiumus, tačiau jie skiriasi nuo mūsiškių, nes yra realistiškesni, o mūsiškiai turi daugiau kičo detalių. Ir mes puikiai sutariame, siunčiame vieni kitiems klientus. O šiaip patys sau esame didžiausi konkurentai, nes siekiame nuolatos tobulėti“, – mintimis dalijasi R. Sabaliauskienė.

Visų svarbiausia – palaikymas

Paprašyta papasakoti, kas buvo itin svarbu pradedant penktąjį verslą, moteris akcentuoja aplinkinių palaikymą ar bent neutralumą. „Nuo visų giminaičių, aplinkinių kalbų atsitvėriau siena. Neleidau nė cyptelėti“, – šypsosi Rimantė. Pašnekovė džiaugiasi, kad naujas ambicijas labai palaikė šeima. „Tai yra labai svarbu ne tik verslo pradžioje. Namuose, šeimoje privalo tvyroti gera aura“, – tikina Rimantė. Jau dešimtmetį sėkmingai nuosavam verslui vadovaujanti moteris sako, kad pradedantiesiems verslininkams galėtų palinkėti drąsos ir pastangų skolintis kuo mažiau pinigų verslo pradžiai. „Kai turi mažiau pinigų, mąstai kitaip, atlieki tikslesnius veiksmus“, – sako R. Sabaliauskienė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.