Pasiskaičiavo ir nėrė į vandens pramogas

Verslas

2020.02.17

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: .

Pasiskaičiavo ir nėrė į vandens pramogas

Klaipėdoje gyvenanti pora – Artūras Beniušis (29) ir Aurelija Mikužytė (29) – po vieno apsilankymo Plateliuose pasvarstė, kad čia tikrai trūksta pramogų. Juodu kaipmat prisiminė tai, ką buvo matę JAV, tad sugalvojo panašią idėją išbandyti ir Lietuvoje. Kol dirbo su kitais projektais, ją brandino, bet praėjusių metų vasarą pagaliau į dienos šviesą ištraukė vandens pramogas „Skaidrios valtys“. 

Bendra kryptis – verslo studijos

Aurelija ir Artūras ne tik gyveno ir mokėsi tame pačiame Lietuvos regione – Žemaitijoje: ji baigė Plungės „Saulės“ gimnaziją, o jis – Kretingos Marijono Daujoto vidurinę mokyklą, studijavo tuos pačius vadybos mokslus, bet ir yra gimę tą pačią dieną. Tik susipažino jau dirbdami toje pačioje telekomunikacijų srityje.

A. Mikužytė prisipažįsta, kad po mokyklos nežinojo, kuo norėtų būti, tad pasirinko bendrą kryptį verslo vadybos srityje. Jos būsimas draugas taip pat baigė verslo vadybos, o vėliau ir rinkodaros studijas. Dar studijų metais jis ėmėsi verslo, todėl noriai mokydavosi savarankiškai eksperimentuodamas.

Geros patirties parsivežė iš JAV

Mergina vadybininkės karjerą pradėjo UAB „Omnitel“. Šioje kompanijoje susipažino su Artūru, kuris nuo vaikystės domėjosi inovacijomis, o didžioji jo samdomo darbo karjeros dalis buvo telekomunikacijų ir pardavimo srityse. A. Beniušiui teko dirbti ir Amerikoje, iš kurios sako parsivežęs ir taiko gerąją klientų aptarnavimo patirtį.

Ką veikti Plateliuose?

Laisvalaikį turiningai mėgstanti leisti pora sako, kad dažnai tenka pasistengti, norint rasti įdomios veiklos ar renginių Vakarų regione. Taip vieną kartą, lankydamiesi Plateliuose ir matydami išskirtinį vandens skaidrumą, jie prisiminė pramogą, matytą JAV.

„Pasvarstėme, kad būtų smagu paplaukioti skaidriomis valtimis ir Lietuvoje, tačiau tuo metu dirbome su kitais projektais, tad ši idėja taip ir liko inkubaciniame etape. Po kurio laiko, prisiminę šį pokalbį, pagalvojome, kad dar įdomiau būtų išnaudoti tamsųjį paros metą ir paplaukioti naktį su ežero dugno apšvietimu. Pamažu viskas išaugo į mintį, kad galėtume teikti tokią paslaugą. Kaip Aurelija mėgsta sakyti, verslas prasideda atsidarius „Exceliuką“: paskaičiavome investicijas ir atsiperkamumą, įsivertinę, kad net blogiausiu oru per sezoną investicijos turėtų atsipirkti, ėmėmės darbo“, – pasakoja projekto kūrėjas A. Beniušis.

Jau ruošiasi naujam sezonui

Praėjusių metų liepą savo veiklą pradėjusi pora įsitikino, kad bandymas sėkmingas, nors pramoga valtimis ir nebuvo pagrindinė jų įmonės veikla. Paakinti sėkmės, šiemet juodu ėmėsi intensyviai ruoštis naujam sezonui. Lietuvoje kol kas tai yra vienintelė paslauga, suteikianti galimybę tyrinėti ežero dugną be nardymo įrangos. Be to, keliautojai aplanko istorines vietas. Maršrutai driekiasi aplink Platelių ežero salas: vienoje iš jų stovėjo pilis, į kitą buvo plukdomi ganytis veršiai. Per skaidrių valčių dugną galima išvysti iki šiol išlikusius XVI a. tilto polius.

Šį sezoną bus ir nauja paslauga – dieniniai ir naktiniai turai su gidu etnologu, kuris plaukimo metu papasakos krašto istoriją, ežero legendas, lydės vaizdingiausiu maršrutu. „Šiuo metu derinama programa, gidas renka informaciją iš krašto senolių, bus labai įdomu“, – žada projekto autoriai. 

Dvejonių buvo, bet įveikė

Bendrą verslą kuriantys A. Beniušis ir A. Mikužytė prisipažįsta, kad jo ėmėsi iki tol neturėdami visiškai jokios patirties vandens pramogų srityje: „Iki tol tik kelis kartus buvome plaukę baidarėmis. – Ir nors aplinkiniai jųdviejų idėją palaikė, patiems buvo kilusių dvejonių dėl naujos srities. – Džiaugiamės nepasidavę joms ir įgyvendinę idėją, kuri pranoko mūsų lūkesčius.“

Veikli pora įsitikinusi, kad imantis veiklos, kuri neturi analogų, klaidos yra neišvengiamos. Dvi sritys, kuriose jos pasijuto, buvo klaidingas darbuotojų poreikio apskaičiavimas ir techninė įranga. Norint sklandžiai teikti paslaugą, jau po pirmosios svaitės prireikė dvigubai daugiau darbuotojų, be to, idėjos autoriai nesitikėjo, kad tiek daug resursų prireiks komunikacijai. Sezono įkarštyje „Skaidrios valtys“ sulaukdavo daugiau nei 80 skambučių per dieną bei po 60 ir daugiau užklausų socialiniuose tinkluose.

Kita problema buvo techninė dalis. „Įranga, kurią naudojame dugno apšvietimui, nėra parduodama, teko ją kurti patiems. Ji turi būti lengva, kompaktiška ir visiškai atspari vandeniui. Kai išbandėme įrangą patys, viskas veikė sklandžiai, tačiau per bandomuosius plaukimus su pirmaisiais klientais paaiškėjo spragos, nes įranga buvo lengvai pažeidžiama, klientams ja naudojantis netinkamai. Po keleto patobulinimų ir bandymų padarėme ją gerokai atsparesnę. Tai išmokė, kad bandyti reikia realiomis sąlygomis. Taip galima sutaupyti daug laiko“, – pasakoja atkaklumo nestokojantys pašnekovai.

Kurdami pavadinimą, „Skaidrių valčių“ sumanytojai siekė aiškumo ir paprastumo: „Nors mūsų valtys pagal standartus nėra nei visai valtys, nei baidarės, siekėme sukurti paprastumo ir prieinamumo įspūdį.“

Tingumas skatina tobulinti

Tokia nuostata, kaip juokaudama sako Aurelija, būdinga Artūrui – inovacijų ir procesų automatizavimo fanatikui, arba, kaip jis pats save vadina, tinginiui. „Jo nuomone, tingumas skatina viską ištobulinti taip, kad reikėtų kuo mažiau dirbti, ypač atliekant lengvai automatizuojamas ir monotoniškas užduotis. Todėl praėjusį sezoną pradėjome dalį paslaugų parduoti internetu, o šiemet jau baigiame diegti naują bendrą rezervavimo, bilietų ir dovanų kuponų pardavimo sistemą. Klientams bus paprasčiau išbandyti šią pramogą, o mums sumažės administracinio darbo ir bus pašalintos žmogiškosios klaidos pardavimo ir rezervavimo srityse. Tikimės, kad šį sezoną bilietų pardavimas internetu sudarys 70 proc. visų pardavimų“, – „tinginystės“ nuopelnus vardija pašnekovė.

Ji taip pat dalinasi ateities planais, kad valtyse bus įdiegta išmanioji sekimo ir laiko apskaitos įranga – duomenys apie laisvas ir plaukiančias valtis realiuoju laiku bus perduodamos į rezervavimo sistemą, išvengiant dubliavimo, o darbuotojai prie ežero galės matyti tikslų plaukimo laiką bei statistiką. Taip pat bus įdiegti jutikliai, kurie, užfiksavę valties apsivertimą (nors kol kas taip nėra buvę nė karto), išsiųs pagalbos signalą gelbėtojams.

„Tikimės, kad šį sezoną bilietų pardavimas internetu sudarys 70 proc. visų pardavimų.“ A. Mikužytė

Keliais žingsniais priekyje

Verslo kūrėjai įsitikino, kad pradžioje reikia daugiau resursų, norint pranešti apie save ir pritraukti klientus išbandyti naujovę. Tačiau, pasak A. Beniušio, konkurencijos nebuvimas turi akivaizdžių pranašumų. Juodu su A. Mikužyte neabejoja, kad rinkoje atsiras daugiau įmonių, siūlančių panašias paslaugas, tačiau tai jų negąsdina: „Nes esame kupini idėjų, sėkmingai jas pritaikome ir esame keliais žingsniais priekyje.“

Pagrindiniais sunkumais, plėtojant šią veiklą, pašnekovai įvardija griežtus reikalavimus ir veiklos apribojimus nacionaliniame parke. Nepaisydami to, jie džiaugiasi pritraukiantys didelį lankytojų, kurie atranda šią nuostabią gamtos vietą, srautą.

Pasitikrinkite scenarijų ir imkitės

„Skaidrių valčių“ projekto investicijos siekė apie 20 tūkst. eurų ir atsipirko per pirmąjį sezoną. Kadangi daugumą darbų darė patys su draugų pagalba, didžioji investicijų dalis buvo skirta įrangai įsigyti ir pritaikyti. Šiemet bus investuojama į plėtrą – įrangos atnaujinimą, naujas paslaugas, esamų tobulinimą ir optimizavimą.

„Jeigu imantis naujo verslo ir atsidarius „Exceliuką“, net pesimistinio scenarijaus baigtis yra teigiama, imkitės to nedelsdami“, – ragina vandens pramogų atstovai A. Beniušis ir A. Mikužytė. Jie taip pat pasidalina savo nuostata versle, kad tiesiausias kelias į sėkmę – nuolatinis klientų lūkesčių pranokimas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.