...

Paskui amerikietišką idėją į nuosavą verslą

Verslas

2015.01.15

Autorius: Marija Rudzevičiūtė

Temos: , .

Paskui amerikietišką idėją į nuosavą verslą

Valdemaras Tunkevičius - vienas užrašų knygučių verslo „Esquoia“ kūrėjų. Asmeninio archyvo nuotr.

Bradfordo universitete susipažinę bendraminčiai rado amerikietišką užrašų knygučių kūrimo idėją ir nedelsdami jos ėmėsi. Nors verslumo įgūdžių turėjo visai nedaug, entuziazmas nugalėjo. Vis dėlto, susipažinę ir idėją išanalizavę Jungtinėje Karalystėje, jos ten plėtoti nesiėmė – verslą įkūrė Lietuvoje. Apie tai, kodėl tarptautinei komandai čia verslauti perspektyviau ir kam reikalinga knygutė, kurią galima naudoti daugybę metų, pasakoja vienas užrašų knygučių verslo „Esquoia“ kūrėjų Valdemaras Tunkevičius (25).

„Esquoia“ – tai 1 mln. puslapių užrašų knygutė! Viskas, ką užrašote į užrašines „Esquoia“, gali būti ištrinta. Rašant mūsų rašikliais užrašus bus lengva pašalinti ir iš naujo rašyti švariame lape. Tikimės, kad užrašinės „Esquoia“ pakeis senąsias užrašų knygutes ir nuo šiol žmonės galės patogiai rašyti vienoje knygutėje daugybę metų. Mat vienas jos lapas gali būti panaudotas šimtus ar net tūkstančius kartų! O naudodami šias knygutes taip pat tausojame gamtą“, – paprašytas pristatyti savo verslo objektą išpyškina V. Tunkevičius.

Kokybės paieškos

„Verslo idėja kilo atradus panašų gaminį Šiaurės Amerikoje ir panorus tapti jo pardavėjais bei platintojais Europoje“, – sako pašnekovas. Anot jo, nesulaukus amerikietiškojo gaminio kūrėjų dėmesio, grupelė entuziastų nusprendė nieko nelaukti – atliko rinkos tyrimus ir sukūrė panašų, tačiau, kaip patys teigia, geresnės kokybės gaminį. Taip bendram verslui kartu su V. Tunkevičiumi susibūrė tarptautinė komanda – ekonomistas Donatas Bėkša (24), verslo vadybos specialistas Borisas Livet (22) ir informacinių technologijų specialistas Danielis Gonsalesas-Kasas (22).

Nebijokite imtis idėjos. Juk esame jauni ir dar daug ko mokomės, tad viskas dar tik prieš akis.

V. Tunkevičiaus

Susipažinę universitete bei kartu plėtoję keletą projektų vaikinai pasinėrė į užčiuoptą verslą. Tačiau entuziastingai ėmęsi darbo susidūrė ir su iššūkiais: „Didžiausias iššūkis buvo tai, kad nė vienas neturėjome patirties gamybos srityje. Tačiau tai mūsų nesustabdė, skyrėme daug laiko tyrimams ir kelionėms į įvairias gamyklas Jungtinėje Karalystėje, ieškant sprendimo savo gaminiui. Laikui bėgant supratome gamybos procesus ir sužinojome, kokių medžiagų bei įrenginių reikia, norint gaminti mūsų produkciją. Kadangi patys visko atlikti negalėjome, atradome gamybos parterius bei tiekėjus, kurie mums pasiūlė geriausias paslaugų kainas. Tačiau su iššūkiais susiduriame kasdien.“

Lietuva verslui tinkamiausia

„Šiuo metu užrašų knygutes gaminame Lietuvoje. Toks sprendimas buvo pasirinktas, nes Lietuvoje savo užrašines galime pagaminti už mažesnę kainą ir pasiekti aukštą kokybę. Be to, čia turėjome daug draugų, pažįstamų ir artimųjų, tad suvokėme, kad prireikus visada sulauksime pagalbos. Ir neapsirikome – su artimųjų bei draugų pagalba mums pavyko sutaupyti daug laiko ir pinigų. Juk sakoma: „Neturėk 100 rublių, bet turėk 100 draugų!“

Ši patarlė puikiai mums tinka, nes, nors ir turėjome daug žinių bei įgūdžių, svarbiausia buvo pasisamdyti savo srities specialistų. Jie mums padėjo surasti norimus gamybos sprendimus, pagelbėti su buhalterija, sukurti gražius ir profesionalius vaizdo klipus bei nuotraukas apie mūsų gaminius. O mums svarbiausia disciplina ir stabilus judėjimas savo tikslo link. Mat mūsų tikslas – tapti didžiausiu gamintoju Europoje, gaminančiu naujos kartos užrašų knygutes“, – apie ambicingus planus jau mąsto V. Tunkevičius.

Tokias mintis verslininkams diktuoja ir didelės laiko bei pastangų sąnaudos. Neapsieita ir be finansinių investicijų: „Verslui pradėti mums reikėjo mažiausiai 7,5 tūkst. Didžiosios Britanijos svarų sterlingų, tačiau naudojantis platforma „Kickstarter“ mums pavyko surinkti beveik tris kartus daugiau!“

Profesionalumas ir etika – verslo pagrindas

Paklaustas apie verslo tėkmę, jei visko tektų imtis iš naujo, pašnekovas šypsosi: „Jei būtų galima viską pradėti nuo pradžių, ko gero, kartais greičiau priimtume sprendimus. Mat savo gaminiui ieškojome vis geresnių gamybos medžiagų, nors esamos jau buvo aukštos kokybės. Po ilgų paieškų supratome, kad vis dėlto galima pradėti gamybą, tačiau jau vėlavome knygutes gaminti.“

V. Tunkevičiaus patarimas: „Tad, jei mąstote apie vienokių ar kitokių daiktų gamybą, turėdami prototipą drąsiai pradėkite gaminti savo kūrinį. Naujo gaminio pristatymas rinkai gali būti sunkesnis dalykas nei naujo sukūrimas. Tačiau nebijokite imtis idėjos. Juk esame jauni ir dar daug ko mokomės, tad viskas dar tik prieš akis. O mes stengiamės laikytis verslo etikos ir būti profesionalūs savo verslo partneriams, kad galėtume sukurti ilgalaikius santykius.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.