...

Pasisėmusi žinių someljė mokykloje kartu surado ir būdą jas „įdarbinti“

Verslas

2022.07.08

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: , .

Pasisėmusi žinių someljė mokykloje kartu surado ir būdą jas „įdarbinti“

Enrika Norkutė ir Rasa Norkuvienė Asmeninio albumo nuotrauka

Į YourPlate.sommelier komandą šių metų pavasarį sutelkė dvi jaunos moterys – Vilniuje įsikūrusi, iš Mažeikių kilusi, Enrika Norkutė (24) ir vilnietė, jau pusmetį Klaipėdoje gyvenanti Rasa Norkuvienė (24). Vyno konsultavimo paslaugų sumanytojos džiaugiasi, jog abi nuo pat pradžių sutarė dėl vieno – tartis dėl visko, ko pačios neišmano su savo srities specialistais, nes taip jau nuo pat pradžių tikisi išvengti skaudžių pamokų. Verslo „veidu“ pristatoma Enrika – įgavusi žinių someljė mokykloje, Rasa tuo tarpu atsakinga už socialinės medijos įrašus, komunikaciją su klientais.

Norkutė nuo 2019-ųjų mokėsi Lietuvos someljė mokykloje – baigė someljė ir WSET studijų programas.

Moterų pažinties istorija labai paprasta – jos ne tik verslo partnerės, draugės, bet ir šeima – Rasa yra ištekėjusi už Enrikos brolio. „Šeimos statusas mums versle padeda, tačiau kartais laviruoti tarp visų trijų statusų būna sudėtinga, šiek tiek užtruko, kol suradome savo, kaip verslo partnerių, bendrą kalbą. Mūsų darbiniai pokalbiai kartais trunka tikrai ilgai, nes esame ir draugės, dalinamės kasdienybės džiaugsmais, atradimais ir vargais, bet tai laikome darbo privalumu – smagu kartu dirbti“, – su šypsena tvirtina pašnekovės.

Verslo istorija, pasak E. Norkutės, labai paprasta. Ji pasakoja: „Vieną vakarą Rasa su savo seserimi diskutuodamos pastebėjo, kad labai trūksta žmogaus, kuris Instagram dalintųsi informacija apie vyną. Pokalbio metu į paiešką internete įvedusi raktinius žodžius „vyno“, „someljė“ atrado tik keletą garsių someljė paskyrų, kurių profiliai neskirti edukuoti žmonių kasdienėmis temomis. Paskyroje „YourPlate.Sommelier“ buvo tik pora nuotraukų ir apie 15 sekėjų, ji dėmesio nepatraukė, tad visos paieškos tuo ir baigėsi. Tačiau galvoje sukosi mintis, kad tai neišnaudota niša, kurią būtų galima puikiai užpildyti – Enrika kaip tik tuo metu sėmėsi žinių someljė mokykloje“.

Jau kitą dieną moterų Facebook grupėje pasirodė įrašas su nauju Instagram profiliu „YourPlate.Sommelier“.

Paskatino įdarbinti talentą

Norkutė paskyros pavadinimą sugalvojo poilsiaudama Kipre, kaip ir tai, jog galėtų pasidalinti savo žiniomis su sekėjais ir taip kiekvienam norinčiam padėtų tapti „savo namų someljė“ – susikurti puikius maisto ir vyno derinius vakarienei ar pan.

Draugės Rasos paskatinta „įdarbinti“ savo žinias ir talentą bei pasisiūlius talkinti dvi jaunos merginos ėmėsi veiksmų – dalyvavo pirmojoje verslo konsultacijoje. Pasak pašnekovių, ji buvo be galo naudinga, nes sudėliojo aiškų planą. „Norėjome eiti visai kitokia kryptimi, tačiau konsultantė argumentuotai mums patarė priimti kitokius sprendimus. O vėliau sekė sudėlioto plano įgyvendinimas. Mūsų mamos, sesės ir draugės džiaugiasi už mus, kad sukaupėme drąsą ir apskritai pradėjome veiklą, talentingos draugės pradžioje padėjo fotografuoti, montuoti“, – savo pasirinkimu patenkintos merginos.

Kartu abi pripažįsta, jog didelio tikėjimo iš artimiausios aplinkos nesulaukia, „turbūt dar iki šiol mano, kad tai „dviejų merginų žaidimai“, bet mes tikime, kad veiklai pradėjus nešti pelną, ar kai ji taps pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu, namiškiai nuomonę pakeis“, – kalba pozityviai nusiteikusios YourPlate.sommelier  kūrėjos, pasirengusios dirbti dėl savo svajonės tiek, kiek reikės.

Darbo valandų jos sako neturinčios, be to – E. Norkutė dar dirba samdomą darbą, o R. Norkuvienei tenka taikytis prie vaiko dienotvarkės. Kai tik yra laisvo laiko – jis visas skiriamas verslo reikalams. „Jei kokia mintis gimsta einant miegoti – iš karto ją parašome, visada tariamės dėl vizualų, tekstų, planų. Net sapnuojame, kad taurės dūžta per renginius“, – pajuokaudama sako E. Norkutė, pridedanti, jog šioje veikloje pasitenkinimą teikia nuolatinis žinių skleidimas ir žmonių parodoma nuoširdi nuostaba bei geros emocijos patyrus tai, kas jiems patiems aktualu ir įdomu.

Prabangi paslauga tiksliniam klientui

Verslą pradėjusioms bendramintėms įdomu kurti paslaugą apie patyrimus, apie šalių skonius, gastronomijos subtilybes, nors tema ir jautri – alkoholio vartojimas. Savo misija jos vadina švietimą, minties skleidimą, kad „mažiau yra daugiau“, apie mokėjimą ragauti ir mėgautis su saiku. Kartu pripažįsta, jog šitame darbe sunkiausia tai, jog siūlant prabangos paslaugą nėra lengva atrasti tikslinį klientą.

Sunkiausia darbo dalis – viešinimas socialiniuose tinkluose. E. Norkutė sako, kad tenka nuolatos galvoti, kaip įtraukti auditoriją, atitikti Instagram algoritmus, kad išliktų matomos.

Norkutė atvira – su drauge abi naiviai tikėjosi, kad visos projektui skirtos išlaidos atsipirks pusės metų bėgyje, tačiau dabar džiaugtųsi, jeigu atsipirktų per metus ar pusantrų.

„Tikėjomės, jog vasara bus aktyviausias užsakymų metas, tačiau šiuo sezonu siūloma tikrai daug pramogų po atviru dangumi, tad tikimės, kad kai orai nebelepins, o žmonės vis tiek savo šventei norės suteikti naujų atspalvių – degustacijos tam puikiai tiks“, – viliasi YourPlate.sommelier atstovės.

Šiais metais Lietuva patvirtinta kaip vyną gaminanti šalis, tad someljė E. Norkutė tikisi, kad šis kultūrinis pokytis situaciją pagerins – žmonės pradės labiau domėtis vynu, galbūt ir vyno žinovų paslaugų poreikis išaugs. Jos  vertinimu, mūsų šalies rinkos poreikis gana mažas, o konkurencija yra didelė, „nes Lietuvoje yra nemažai aukšto lygio profesionalių someljė, kurie turi jau labai daug patirties ir žinių, o tai mus labai įkvepia stengtis, dirbti ir mokytis. Tačiau daug pasiekę profesionalai jau nebelabai suspėja vesti degustacijų mažose asmeninėse šventėse ar skirtinguose Lietuvos miestuose. Tad tikimės užpildyti šią nišą – čia konkurencijos ne tiek ir daug“.

Planuose ir kitos paslaugos: mokymai, vyno krepšelio sudarymas, pagalba įrengiant „vyno rūsius“ ir pan.

YourPlate.sommelier projekto autorės E. Norkutė ir R. Norkuvienė vis tik svarbiausiu savo tikslu vadina tai, kad veikla teiktų džiaugsmą ir malonumą, o uždirbti tūkstančiai tebūnie smagus šalutinis efektas, – smagiai pajuokauja ir  to paties norėtų palinkėti savo bendražygiams, pradedantiems verslą, – kad veikla teiktų malonumą ir pilnatvės jausmą.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.