...

Pasirinkimuose pasimetusius jaunuolius kviečia išbandyti profesijas

Verslas

2022.10.12

Autorius: Vaida Kerienė

Temos: .

Pasirinkimuose pasimetusius jaunuolius kviečia išbandyti profesijas

Rita Raukaitė Asmeninio albumo nuotrauka

Lietuvoje tik kas trečias 10-12 klasių moksleivis žino, kokį darbą norėtų dirbti baigęs studijas, likusieji išgyvena baimę, įtampą, nepasitikėjimą savimi. Rita Raukaitė įkūrusi saviugdos ir savirealizacijos centrą „Anna“ siūlo jiems sprendimą – „Ragauti“ profesijas dar iki studijų.

Raukaitė pasakoja, kad kurti verslą planų neturėjusi. Studijavo renginių režisūrą, kultūrinės veikos vadybą, įgijo ugdymo mokslo magistro laipsnį, dirbo renginių organizavimo srityje: „Tačiau mano viduje nuolat kalbėjo vidinis balsas, kuris sakė, kad už to slypi kažkas daugiau ir reikia ieškoti. Visą gyvenimą jaučiau poreikį save realizuoti, tai vedė link ieškojimų“, – prisimena pašnekovė. Todėl nusprendė mesti renginių organizavimo darbą ir save išbandyti kitose veiklose. Kūrė verslo idėjas, viena iš jų – ekologiškų antkaklių naminiams gyvūnams gaminimas. Šioje veikloje Rita rengė darbo vietos sau įkūrimo projektą, bet tuo metu gavo pasiūlymą grįžti į senąjį darbą: „Sunkiai, skaudžiai atsisakiau šios verslo idėjos – grįžau į senąjį darbą. Tačiau ilgai jame nedirbau ir prasidėjus karantinui jį palikau“, – pasakoja moteris.

Prasmės ieškojimas savo viduje

Šiuo periodu suprato, kad prasmės reikia ieškoti ne išorėje, o viduje: „Pradėjau gilintis į savo vidų iš esmės. Taip vieną naktį lyg iš giedro dangaus į mano mintis ir kūną nusileido idėja – „Anna“ saviugdos ir savirealizacijos centro idėja“. Ji atkeliavo su tokia didžiule jėga, tokiu didžiuliu energijos pliūpsniu, aiškiu žinojimu, supratimu, kur turiu eiti, ką turiu daryti, kad to ignoruoti tiesiog negalėjau“, – prisimena Rita, kuri ir dabar iškilus sunkumams užsimerkia, pajaučia pradinę idėjos atkeliavimo energiją, siekdama sau priminti, kad viskas vyksta taip, kaip turi vykti, o visi iššūkiai ir sunkumai – tai tik auginančios pamokos.

Nieko nelaukusi Rita pradėjo ieškoti būdų, kaip įgyvendinti savo idėją. Santaupų neturėjo, artimųjų finansinės paramos prašyti taip pat negalėjo. Todėl, prisiminusi Užimtumo tarnybos vykdomą darbo vietos sau kūrimo programą, nusprendė rengti projektą. Artimieji reagavo vangiai: „Jie labai ramiai sureagavo – turbūt netikėjo, kad aš to imsiuosi“, – šypsosi pašnekovė, bet pradėjus žengti pirmuosius žingsnius, gavus paramą, aplinka tarsi pabudo ir pradėjo priešintis, o pasaulį sukaustė karantinas: „Aplinkoje tvyrojo daug nežinomybės. Natūralu, kad visiems buvo baisu. Dėl palaikymo trūkumo, finansų stokos, neapibrėžtumo, aplinkos gąsdinimų ašarų išliejau nemažai, bet viduje žinojau, kad galų gale vis tiek viskas bus gerai“, – prisimena idėjos autorė.

Vizualizacijų išsipildymas

Rita pastebėjo parduodamas patalpas, jos jai labai patiko, eidama pro šalį, žvelgdama pro langus, įsivaizduodavo pilną erdvę žmonių. Kiemelyje vyksta renginiai, ten esantys žmonės laimingi. Nors tos patalpos buvo tuščios, nepagalvojo, kad jos galėtų būti išnuomojamos, todėl rengdama projektą parengė jį visai kitoms patalpoms, tačiau likus porai dienų iki projekto patvirtinimo planuotas patalpas išnuomojo kitiems: „Projekto įgyvendinimas buvo suskirstytas dienomis, todėl turėjau dvi dienas rasti naujas patalpas. Prisiminusi tą svajonių erdvę išdrįsau pasiteirauti gal šeimininkai vietoj pardavimo sutiktų nuomoti. Didelei nuostabai jie sutiko. Vizualizacija išsipildė. „Šiandien žinau – gyvenimas mums atneša tai, ko mes norime. Tik ar mes tam pasiruošę, ar pastebime tas dovanas?“, – pasakoja idėjos autorė.

„ANNA kalba“

Saviugdos ir savirealizacijos centras „ANNA“ įsikūręs Plungėje, o tai kartais tampa barjeru žmonėms apsilankyti tokiuose renginiuose, nes baiminasi, ką žmonės pagalvos. Pašnekovė mano, kad mūsų požiūris dar konservatyvus, kad ir kaip bebūtų, svarbu gydyti ne tik savo kūną, bet ir sielą, ką žmonės ne visada išdrįsta. Rita pradėjo atidarinėti studiją nepalankiu karantino metu, tačiau tokiu būdu ji pasiekė platesnę žmonių auditoriją, o ne tik plungiškius. „Facebooke“ profilio matomumas ir žinomumas sparčiai augo, bet buvo ir žlugusių projektų, nes tuo metu žmonės buvo prisisotinę internetinio bendravimo.

Rita mano, kad prie jos rinkodaros sėkmės prisidėjo nuoširdumas, paprastumas, tikrumas, vertybės, nes žmonės tai mato, jaučia. Ritos kuriama tinkalaidė „ANNA kalba“ tapo labai mėgstama plungiškių, joje vyksta tarmiški, žemaitiški pokalbiai įvairiomis saviugdos ir savęs realizavimo temomis.

„Ragauk“ profesijas

Raukaitė sukūrė unikalią idėją jaunimui – per įvairius, edukacinius, kūrybinius, sąmoningumo augimo renginius padėti įgyti darbinės patirties, išbandyti profesijas ir per tai rasti, ką norėtų studijuoti ateityje. 87 proc. Europos jaunimo mano, kad jų būsima profesija yra pagrindinis gyvenimo pasirinkimas, tačiau tik kas trečias 10-12 klasių moksleivis žino, kokį darbą norėtų dirbti baigęs studijas. Tai sukelia jiems baimę, įtampą, nežinomybę, nepasitikėjimo savimi jausmą. Taip pat šios kartos jaunimas pirmumą teikia patinkančiam darbui nei nešančiam finansinę naudą. Todėl prieš svarbiausius gyvenimo pasirinkimus saviugdos ir savirealizacijos centras „Anna“ siūlo išbandyti 11 savaičių profesijų patyrimo kursą internetu. Čia galima „ragauti“ tokias profesijas: vadyba, marketingas, renginių organizavimas, komunikacija, skaitmeninė rinkodara, skaitmeninio dizaino pagrindai. Šį kursą ves net 11 savo sričių profesionalų. Tikimasi, kad tokio pobūdžio centrai atsiras visoje Lietuvoje, jau kuriami seminarai suaugusiems internetu. Rita sako, kad jos vidinis įkvėpimas yra prasmė, o šioje veikloje ji ją jaučia“, – džiaugiasi kūrėja.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.