...

Lietuvės verslui Maltoje – komplimentai ir populiarumas be reklamos

Verslas

2013.06.25

Autorius: Vilija Andrulevičiūtė

Temos: .

Lietuvės verslui Maltoje – komplimentai ir populiarumas be reklamos

Lina Kalinauskaitė-Forsman Asmeninio albumo nuotr.

Prieš 10 metų Lietuvoje interjero dizaino saloną „Retroforma“ atidariusi Lina Kalinauskaitė-Forsman dabar džiaugiasi gyvenimu ir salonu Maltoje. Moteris sako, kad tiek daug teigiamų emocijų ir komplimentų Lietuvoje nėra gavusi, matyt, per 10 metų veiklos, kiek ten gavo per pirmąsias darbo salone savaites.

Identiteto paieškos užsienyje

Paklausta, kas paskatino imtis verslo Maltoje, L. Kalinauskaitė-Forsman sako, jog emocijos. „Po vienos labai ilgos žiemos su šeima nusprendėme pabandyti gyventi Maltoje, tačiau negalėjau tiesiog imti ir palikti visko, ką sukūriau Lietuvoje. Nors ir nusprendėme išvykti iš Lietuvos, verslas liko. Pirmieji metai buvo sunkūs, kol įprastą lietuvišką ritmą pakeitė salos gyvenimas“, – pasakoja p. Lina.

„Norėjau atgauti identitetą ir svečioje šalyje, ne tik vežti vaikus į mokyklą, vaikščioti po parduotuves, vaikų žaidimų aikštelėse plepėti su mamomis ir dalyvauti ,,ladies lunch“. Norėjau integruotis į gyvenimą čia, saloje, ir dalyvauti bendruomenėje“, – apie inspiraciją verslui Maltoje kalba Lina.

Reklamos neprireikė

Naujasis interjero dizaino salonas maltiečių dėmesį patraukė iškart. „Salonas įsikūręs Sliemoje, aktyviame prestižiniu laikomame rezidenciniame rajone, kur daug namų, gyvena daug užsieniečių. Šalia ligoninė, 3 viešbučiai, tad gyvenimas aplinkui verda. Ir reklamos jokios beveik nereikia. Žmonės tiesiog ateina. Iš ryto langas būna visas nusėtas veidų antspaudais, nes praeiviai prisiglaudę prie stiklo stengėsi įžiūrėti, kas viduje“, – maloniais įspūdžiais dalijasi Lina.

Investicijų į naująjį saloną Maltoje moteris sakosi tiksliai neskaičiavusi. „Nesu ta, kuri, kaip sakant, devynis kartus pamatuoja ir tik tada kerpa. Kai degi nauja idėja, tai atiduodi viską, ką turi, ir stengiesi iš visų jėgų, kad veiktų. Emocine prasme verslas jau atsipirko. Dirbu be nuostolio, pelno yra, vadinasi, judu į priekį.

Aš pinigus dėlioju moteriškai. Pelną daliju į 3 dalis: vieną dalį investuoju į naujus projektus, už vieną dalį gyvenu, o trečią palieku įmonės sveikatai, t. y. apyvartinėms lėšoms.

Grožio siekis – vienodas

Paklausta, ar teko prisitaikyti prie vietinių estetinio supratimo ir skonio, L. Kalinauskaitė-Forsman sako, jog buvo paprasčiau, nei maniusi. „Nesvarbu nei tautybė, nei šalis, grožio ir namų kūrimo siekis yra visur vienodas. Maniau, kad skonis skirsis, reikės prisitaikyti, bet, pasirodo, nereikia prie nieko taikytis, gali būti toks, koks esi. Maltoje galiu džiaugtis lėtesniu tempu“, – pasakoja pašnekovė.

Dizaino salone yra ir lietuviškų baldų, lietuviško lino, daniško, švediško dizaino prekių. Taip pat Linos mėgstamiausių „Sanderson“, „Zoffany“, „William Morris“ audinių ir tapetų.

„Be raštų negaliu gyventi“, – sako Lina.

Specialiai Maltai moteris sukūrė lininių rankšluosčių ir stalo lino kolekciją. Taip pat bendradarbiaudama su vietos keramikais pasigamino tradicinių maltietiškų keraminių indų „Zingla“ kolekciją.

„Man patiko jų forma ir dekoravimo būdas. Maltiečiams tai taip įprasta kaip mums, ko gero, drožinėtas medinis šaukštas. O man, kaip nemačiusiai, pasirodė labai gražu ir modernu.Sena tapo nauja. Šie indai stebino ir maltiečius, ,,O, žiūrėk, čia gi kaip pas mano mamą.“ Šiuos indus perka ir maltiečiai, ir užsienio turistai“, – pasakoja Lina.

Verslo pradžios skirtumai

Paklausta apie verslo pradžios skirtumus Lietuvoje ir Maltoje, p. Lina sako, jog buvo kur kas lengviau, nes yra įgijusi daug patirties. Baigusi dizaino studijas Vilniaus Dailės Akademijoje ir visą gyvenimą besiblaškiusi tarp meno ir verslo, Lina Kalinauskaitė-Forsman sako, jog iki šiol stengiasi šias dvi sritis suderinti. „Verslo žinių siekiau VU Tarptautinio verslo mokykloje, kur įgytos žinios padeda tvarkant įmones finansus ir padeda susivokti, lengviau suprasti įvairias ekonomines, mokesčių, apskaitos bei teisines situacijas“, – sako p. Lina. „Prisimenu, kaip buhalterinės apskaitos ir finansų analizės dėstytojas sakė ,,buhalterija – tai poezija“. Kiekvienam mėgstamas dalykas yra menas ir saviraiška. „Turint žinių ir patirties viskas buvo labai nesudėtinga.

Maltos valdžia draugiškai žiūri į užsienio investicijas ir iš to turi daug naudos – sukūrė specialias mokesčių sistemas holdingo kompanijoms. Aišku, ir mokesčiai mažesni, paprasta jų deklaravimo sistema“, – pasakoja L. Kalinauskaitė-Forsman. Anot pašnekovės, žmonės Maltoje skatinami dirbti, patys susikurti darbo vietą, teikti paslaugas.

„Lietuvoje vis dar to draugiškumo verslui iš valstybės institucijų nėra. Arba aš jo nejaučiu. Lietuvoje liepia pirmiausia susimokėti už galimybę būti nepriklausomam (verslo liudijimas), o ar tu sukursi ką nors, ar ne, tai valstybei neįdomu. Ji paima pirma. Mano manymu, tai nėra teisinga“, – atvirauja p. Lina.

Ateities planai

Artimiausi planai – atidaryti naują saloną Kaune. „Laukiame kaip kūdikio. Mėtė mus ir vėtė likimas Kaune iš vienos vietos į kitą. Dabar kraustomės į miesto širdį, S. Daukanto gatvę, šalia Laisvės alėjos fontano. Salonas bus kaip Londone. Su 5 langais į gatvę, 2 įėjimais, kiemu, dušu ir virtuve. Aš sakiau, nakvosiu ten, kai atskrisiu iš Maltos. Sandėliuke arba kaip Johnas Lennonas – vitrinoje“, – juokiasi p. Lina.

Pradedantiesiems verslą moteris linki drąsos: „Jei jaučiate, kad galite, tai nedelskite. Kalbėkitės su draugais ir artimaisiais apie savo idėjas. Jums reikės komandos. Geriau daryti ir padaryti klaidą, nei nieko neveikti ir gailėtis. Verslas, kaip ir šiema, yra atsakomybė. Jei skolinsitės pinigų – juos reikės grąžinti. Tad planuodami verslo projektą galvokite apie pelną. Pelnas yra tas stebuklingas ir, man atrodo, vienintelis idėjos genialumo rodiklis.“

Apie Linos Kalinauskaitės-Forsman verslą Lietuvoje galita pasiskaityti čia

Ekspertai

Lina Kalinauskaitė

Lina Kalinauskaitė

Projektų vadovė / VšĮ Versli Lietuva

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.