...

Kuria galimybes tausojančiai žemdirbystei plėtoti

Verslas

2019.08.18

Autorius: Violeta Radzevičiūtė

Temos: .

Kuria galimybes tausojančiai žemdirbystei plėtoti

Ardas Kavaliauskas Iš asmeninio albumo

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre informacinių technologijų specialistu dirbantis Ardas Kavaliauskas (31) prieš kelerius metus išvyko į komandiruotę Danijoje. Štai čia ir gimė verslo užuomazgos. Tiesa, kelias iki paslaugų realizavimo buvo ir tebėra nelengvas, bet sparčiai žengiantis į priekį. Tuomet vyrą sužavėjo galimybė sujungti mokslo ir šiuolaikinių technologijų galimybes. Iš to kilo įmonės „Airmoda“ paslaugos, kurios jau dabar palengvina darbus žemės ūkyje ar statybų sektoriuje dirbantiems specialistams. Maža to, greitai startuos dar vienas projektas, kuris svariai prisidės prie aplinkos tausojimo ir pažangios žemdirbystės plėtros.

Keičia požiūrį į ūkininkavimą

„Vienos darbo komandiruotės metu viešėjome Danijos universitete ir ten pamačiau, kaip informacija, gauta iš dronu užfiksuotų nuotraukų, sujungta su mokslo analizėmis, gali suteikti realią naudą. Iš aukštai padarytos nuotraukos, tinkamai paruoštos ir išanalizuotos, prisideda prie labai reikšmingų dalykų. Aerofotografijos, sudaryti ortofotografiniai žemėlapiai bei 3D modeliai leidžia greitai ir tiksliai ištirti, nustatyti objekto, vietovės būklę, pažeidimus saugiai būnant ant žemės“, – komentuoja A. Kavaliauskas.

Grįžęs iš Danijos vyras iš karto ėmėsi įgyvendinti tokių paslaugų verslą ir Lietuvoje. Jau dabar iš drono darytų aerofotografijų sudaromi ortofotografiniai žemėlapiai, kurie leidžia atlikti fotogrametrinius matavimus: ilgio, ploto, tūrio, aukščio ir kt. Tai suteikia galimybę greitai priimti sprendimus, taupyti laiką bei išteklius. Kol kas, anot A. Kavaliausko, tokios paslaugos aktualiausios statybų ir žemės ūkio sektoriui. Pavyzdžiui, aerofotografijos jau ne vienam ūkininkui padėjo nustatyti sausros mastus bei padarinius, numatyti, kaip jų išvengti ateityje. Statybų projektų vadovai irgi gali nuotoliniu būdu stebėti darbo eigą ir nuokrypį nuo plano centimetrų tikslumu.

Taip pat paraleliai kuriama platforma, kuri dienos šviesą išvysti turėtų dar šiemet. „Prieš metus pradėjome intensyvius bandymus – lyginame duomenis, gautus iš drono ir nuo žemės. Kuriame internetinę platformą, kuri leis pagal aerofotografijas atlikti daugybę įvairiausių analizių: nuspėti būsimą derlių, piktžolių pasiskirstymą, nustatyti augalų sveikatos indeksą – kaip augalai vegetuoja konkrečiu metu, tręšimo planus, kad trąšos būtų purškiamos tik ten, kur reikia“, – vardija pavyzdžius pašnekovas.

Stabdo konservatyvus požiūris

Jaunasis verslininkas sako, kad kol kas didžiausias iššūkis yra įtikinti klientus realia paslaugos nauda. „Visgi gana konservatyvus ūkininkų požiūris stabdo juos nuo galimybės progresuoti. Vadinamoji tausojanti žemdirbystė – galimybė valdyti ūkį nuotoliniu būdu, pritaikyti kiekvienam lauko plotui reikiamą priežiūrą – Vakaruose jau seniai paplitusi, o pas mus dar gana nepažįstama. Tiesa, matau, kad jaunųjų ūkininkų požiūris kitoks – jie į ūkininkavimą žvelgia šiuolaikiškai, domisi šiomis galimybėmis. Tai neišvengiama ateitis. Aišku, mūsų šalyje tikrai jau ir dabar yra ūkininkų, kurie panašiomis paslaugomis naudojasi, ypač kalbant apie didžiuosius ūkius, bet tai pavieniai atvejai“, – sako A. Kavaliauskas.

Verslininkas pasakoja, kad kol kas labiausiai pasiteisina tiesioginiai pokalbiai ir prisistatymai seminaruose, konferencijose. Taip pat A. Kavaliauskas paslaugoms pristatyti naudoja socialinius tinklus „Facebook“, „Instagram“, mato, kad čia susidomėjimas didėja. Kaip pastebi įmonės „Airmoda“ vadovas, entuziastingiausiai nusiteikę ūkininkai iš Jonavos, Šiaulių, Ukmergės.

Užnugary – stipri komanda

Prie projekto darbų šiuo metu dirba A. Kavaliauskas kartu su profesionalų komanda. „Aš viską pats suplanuoju, atlieku analizes, generuoju iš drono gautą informaciją, naudoju specialią programinę įrangą, sudarau aukščio žemėlapius, reikiamas išvadas parašo mokslininkai, turintys daktaro laipsnį, taip pat turime drono operatorių ir dar kelis žmones, tiksliau, mano draugus, kurie padeda kurti visą platformą. Nežinau, ką be jų daryčiau. Na, ir tada jau pagal užsakovo pageidavimus prasideda visa duomenų analizė. Kiekvienas pikselis turi savo atitikmenį GPS sistemoje. Kitaip tariant, padarome viską, kad nuotoliniu būdu galima būtų matyti realią kiekvieno žemės ploto būklę“, – būsimą platformą pristato verslininkas.

Kadangi tokio tipo platforma kol kas mūsų šalyje bus naujovė, vyras sako suprantantis, kad jos įsitvirtinimas rinkoje ir naudojimas gali užtrukti. „Domėjausi, kad Vakarų Europoje tausojančio ūkininkavimo idėja tvirčiau įsišaknijo maždaug per 3–4 metus. Manau, Lietuvoje gali prireikti ir penkerių metų“, – teigia A. Kavaliauskas.

Šiuo metu įmonės „Airmoda“ teikiamas paslaugas – aerofotografijas ir iš jų sudaromus ortofotografinius žemėlapius – rinkoje siūlo ne viena įmonė, bet verslininkas sako konkurencijos nebijantis. „Netgi atvirkščiai – būtų baisu, jei nebūtų konkurencijos, ji skatina nesustoti ir nuolat mokytis“, – tikina pašnekovas.

Pradedantiesiems ar galvojantiesiems pradėti savo verslą A. Kavaliauskas linki drąsos: „Startuoti sunku, bet, patikėkit, kiekvienas įveiktas sunkumas priartina prie tikslo.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.