...

Iš ilgesio asmeninei kūrybai menininkė ryžosi pokyčiams

Verslas

2022.06.22

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: , .

Iš ilgesio asmeninei kūrybai menininkė ryžosi pokyčiams

Erika Tumienė Greta Skaraitienė/BNS foto

Iš Klaipėdos kilusi, Vilniuje gyvenanti menininkė, Lietuvos dailininkų sąjungos narė Erika Tumienė (41), baigusi Vilniaus Dailės akademiją (VDA), vienoje įmonėje dirbo iliustratore. Darbas labai patiko, bet laikui bėgant ir didėjant asmeninės kūrybos ilgesiui, apsisprendė eiti savo keliu – jos darbų dabar galima rasti ir įsigyti FB puslapyje Erika Tu iliustracija/Palėpės gyventojai. Į savo veiklą pradėjusi žiūrėti kaip į verslą, kuris dar kelia malonumą, po mėnesio rengiasi atidaryti ir elektroninę parduotuvę.

Patinka ir daryti, ir užsidirbti

Idėja, nuo ko atsispirti, kilo visai netikėtai, neplanuotai ir labai natūraliai. „Prieš beveik septynerius metus, artėjant Kalėdoms, sugalvojau pasidaryti sau keletą žaisliukų žvėrelių su kankorėžiais. Kažkas pamatė ir paprašė, kad ir jam tokių padaryčiau. Buvo labai malonu ir netikėta. Ir kaip tik tais pačiais metais Antakalnyje, Sapiegų parke, antakalniečių bendruomenė  organizavo kalėdinę mugę. Mugė tokia neįpareigojanti ir nedidelė, bet labai jauki. Pamačiusi skelbimą FB sugalvojau užsiregistruoti dalyvavimui. Ir mugės išvakarėse labai susirgau. Tuomet pagalbą pasiūlė draugė Reda, kuri su savo darbais planavo ten dalyvauti. Visi žaisliukai buvo išpirkti labai greitai. Aišku, tada jų buvo palyginus nedaug“, pasakoja E. Tumienė, po mugės supratusi, kad ne tik jai pačiai labai patiko žaisliukus daryti, bet ir žmonėms jie labai patiko. O dar ir rado galimybę užsidirbti! Taip pat sulaukė ir daug pagyrimų, o artėjant kitoms Kalėdoms daugėjo ir užklausų. Visa tai paskatino pradėtą darbą tęsti. Kaskart, prieš šventes, Erikos rankomis kurti kalėdiniai žvėreliai – žaisliukai  būdavo „nušluojami“ per kelias valandas, mugei net neįpusėjus.

Kas nusvers – žaisliukai ar piešimas

Nors pagrindinis E. Tumienės užsiėmimas yra piešimas, be jo kūrybingą  moterį visada traukė smulkūs, kruopštumo ir meninės išmonės reikalaujantys darbai. Tik ne tradiciniai rankdarbiai, kuriems, pripažįsta, neturinti kantrybės, o įvairūs kiti: karpymai, lipdymai, pjaustymai, klijavimai. Ji džiaugiasi neplanuotai atradusi rankų darbo žaisliukų – žvėrelių, kuriuos pavadino „Palėpės gyentojais“, „nes tai tarsi maži personažai, atėję iš senų pasakų knygų, rastų palėpėje“, kūrimą ir yra visiškai tikra, kad jeigu jai nepatiktų šis kūrybinis procesas, tikrai negalėtų ir neturėtų tiek kantrybės sėdėti prie jų. „Nes darbo tikrai daug, paaiškina ir pamini kitą iškylantį sunkumą: Man didžiausias iššūkis yra balansavimas tarp piešimo ir žaisliukų darymo. Akvarelių taip pat parduodu, tačiau vien iš jų nepragyvensi. Uždarbis priklauso nuo to, kiek žaisliukų sukursiu. Kūryba, kad ir kokia maloni, bet ji reikalauja daug kruopštaus darbo, laiko ir galų gale įdirbio, kad pavyktų taip, kaip noriu.“

Žiemai pradeda ruoštis vasarą

Vasaros pradžioje E. Tumienė kuriam laikui atideda piešimą, nes pradeda ruoštis žiemos darbams. „Kartais kokias detales jau pradedu gaminti ir pavasarį. Viskas sukurta mano. Visos smulkmenos, viskas. Dažniausiai piešiu tik metų pradžioje ir iki prasidedant vasarai, o paskui užsiimu žaisliukais, tad piešimo po šių darbų labai pasiilgstu“,- pasakoja apie darbų derinimą pašnekovė, vertinanti galimybę pačiai planuoti savo laiką, dienotvarkę.

Erika Tu iliustracija/Palėpės gyventojaiNamus puošiančių ir jaukumo pojūtį dovanojančių žaisliukų kūrėja savo užsiėmimui turinti skirti šiek tiek lėšų medžiagoms įsigyti: modelinui, dažams. Visus kitus reikalingus dalykus ji stengiasi pasigaminti pati, perdirbdama ir panaudodama senus audinius, nereikalingus daiktus. „Jei neturiu reikiamo atspalvio medžiagos pati ją perdažau. Smulkmenos žvėrelių letenėlėse taip pat pagamintos ir perdirbtos iš jau esamų pakuočių ar daiktų, surastų sendaikčiuose ir kitose vietose“, pasakoja sumani kūrėja, turinti begalę idėjų, kiekvienoms šventėms sugalvojanti vis kažką naujo. Didelis jos troškimas – kitais metais surengti personalinę akvarelių parodą.

Per pandemiją pirkėjų ratas išaugo

Erika Tu iliustracija/Palėpės gyventojaiKad ir kaip būtų, pandemijos pašnekovė nemini bloguoju. „Man labai pasisekė, bet per pandemiją mano pirkėjų ratas tik išaugo. Visos kalėdinės mugės buvo uždarytos. Žmonės, tai žinodami, iš anksto, dar ankstyvą rudenį, pradėjo ruoštis šventėms ir pirkti. Nerimavau, kaip viskas klostysis, tačiau savo visus dirbinius išpardaviau dar prieš šventes ir be mugės“, prisimena sudėtingą laikotarpį E. Tumienė, kuri savo pirkėjus apibūdina kaip išsilavinusius, intelektualius, kūrybiškus. „Su kai kuriais tenka susitikti gyvai, todėl drąsiai galiu tai tik patvirtinti“, – prideda šypsodamasi. Jos gaminius žmonės susiranda FB paskyroje, daug ateina jau gavusių dovanų jos kurtų žaisliukų – reklama eina iš lūpų į lūpas, o šiuo metu kuriamas ir asmeninis Erika Tu Iliustracija/ Palėpės gyventojai puslapis- parduotuvė.

Į darbo knygą – dienotvarkė iki smulkmenų

Būdama dviejų vaikučių mama ir žmona, E. Tumienė įgudo gerai planuoti savo darbo dieną – visas dienos užduotis iki  smulkmenų susirašo savo darbo knygoje, tai padeda būti produktyviai ir viską suspėti. „Nes kitaip darbas lieka arba užmirštas, arba nepadarytas. Tai tokia savotiška disciplina, kad jei jau užsirašei, tai, prašom, padaryti. Vasaros pabaigoje prasideda intensyvesnis laikas, dažnai tenka dirbti ir savaitgaliais. Juk aš esu viena. Turiu viskuo pasirūpinti pati: kurti, rašyti laiškus, supakuoti, išsiųsti ir t.t.“, – tokia moters darbo rutina, kurios malonioji pusė – pats kūrybos procesas ir žmonių grįžtamasis ryšys, komplimentai, vedantys į priekį.

Ketinantiems įgyvendinti savo idėjas, palinkėtų: „Daryti, kurti, ieškoti kas patinka ir tuomet būtinai iš to pavyks kažkas daugiau“.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.