...

Gyvensenos medicinos specialistė ragina prisiimti atsakomybę už savo sveikatą

Verslas

2022.08.12

Autorius: Giedrė Kakstovienė

Temos: .

Gyvensenos medicinos specialistė ragina prisiimti atsakomybę už savo sveikatą

Sandra Kapeliorienė Asmeninio albumo nuotrauka

Gyvenimo tempui greitėjant vis dažniau skundžiamasi dėl pablogėjusios savijautos, sutrikusio darbo, poilsio rėžimo, prastėjančios psichoemocinės būklės ir sulėtėjusio fizinio aktyvumo. Šiuos negalavimus įveikti ir už savo sveikatą prisiimti atsakomybę ragina Sandra Kapeliorienė (37) – gyvensenos medicinos specialistė, Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistė, lektorė, „Keičiuosi dėl savęs“ moterų grupės asmeninio tobulėjimo motyvatorė, Points of You (sąmoningo žaidimo, kurio dėka atrandami klausimai į rūpimus klausimus) trenerė, Metų sveikatos specialistė 2019, online projekto „Kūnui, protui ir sielai“ idėjos autorė ir koordinatorė, prieš 1,5 m. išleistų knygų „Planuok gyvenimą sveikai“ ir „Atrask save su mitybos dienoraščiu“ autorė.

Gyvensenos medicinos specialybė yra gan jauna, visuomenėje mažai žinoma, tačiau šios srities specialistų darbai prisideda prie žmonių bendros sveikatos gerinimo. Sandra klientams siūlo tikras, mokslu paremtas žinias, vadovaujantis Harvardo, Cornello, Loma Linda ir kitų JAV universitetų medicinos draugijų pateiktomis gairėmis. Esu iniciatyvi, kūrybiška, pilnai atsidavusi darbui sveikatinimo srityje. Siekiu, kad kuo daugiau žmonių atrastų save iš naujo: pažintų, įsiklausytų į kūno kalbą, gebėtų sau padėti. Nuolat gilinu žinias, tobulinuosi, todėl puikiai žinau praktikas ir metodus, kurias remiantis ir kuriami sveikos gyvensenos pamatai“.

Vaikystės svajonė išsipildė

„Dar būdama vaikas, svajojau padėti žmonėms. Pasirinkau Visuomenės sveikatos bakalauro studijas, kurios pakeitė gyvenimą“, – pasakoja Sandra ir paaiškina, kad dėl dukrytės sveikatos grįžo iš emigracijos Anglijoje. Pagal specialybę įsidarbino visuomenės sveikatos specialiste ir mitybos klausimais ėmė konsultuoti šeimas Lietuvoje, taip reikšmingai prisidėdama prie jų sveikatos gerinimo. Sveikos gyvensenos mokymus pašnekovė vadina ne verslu, bet maloniu hobiu ir tikruoju gyvenimo pašaukimu: „2020 m. rugsėjį įstojau į LSMU magistrą. Studijose sutiktų specialistų dėka visiškai pakeičiau mitybos įpročius: perėjau prie augalinio maisto, numečiau svorio, išsprendžiau per žemo Hgb problemą. Mano aplinkoje netrūko mokslo nauda abejojančių skeptikų, tačiau aš užtikrintai ėjau savo keliu. 2022m. sausį LSMU sėkmingai įgijau magistro laipsnį, Gyvensenos medicinos specialybę“.

Gyvensenos medicinos nauda

Anot Sandros, kokybiškų sveikatinimo programų pasiūla per maža, todėl labai trūksta išsamių žinių kaip tinkamai maitintis turint įvairius sutrikimus. Ypatingą dėmesį savo veikloje ji skiria prevencinei ir gyvenimo būdo medicinai: „Gyvensenos medicina – tai įrodytomis mokslinėmis žiniomis pagrįsta praktika, kurią taikydama, skatinu žmones atsisakyti netinkamų įpročių, formuoti naujus ir taip išvengti lėtinių ligų, tiesiogiai veikiant jų priežastis“. Sveikatinimo proceso eigoje klientai supranta, kaip stipriai jų gyvenimo būdas įtakoja sveikatos būklę,  bendrą savijautą, bei išmoksta praktinių sveikos mitybos, fizinio aktyvumo ir streso valdymo įgūdžių. „Magistro studijų metu, atlikinėjau praktiką, o įgijusi magistro diplomą.

Toliau tęsiau darbus, vykdydama projektą “Inovatyvaus, efektyvaus ir kompleksinio poliligotų pacientų sveikatos priežiūros modelio diegimas”. Jo metu, norintys keistis ir turėti puikią sveikatą pacientai, vadovavosi visų gyvensenos medicinos ir kitų specialistų, dirbančių komandoje, rekomendacijomis. Šiuo metu baiginėjantis projektui, jo dalyviai džiaugiasi puikiais rezultatais: laikantis mitybos rekomendacijų, sumažėjo svoris, susinormalizavo kraujo spaudimas, sumažėjo cukraus šuoliai ir cholesterolio kiekis, padidėjo fizinis aktyvumas, išaugo pasitikėjimas savimi“, – tyrimo rezultatais dalijasi pašnekovė.

Pirmiausia keiskitės dėl savęs

Verslo, finansų ir asmeninių santykių sėkmė priklauso nuo sveikatos ir meilės sau: „Patys turite norėti keistis, nes gera savijauta atneš pasitikėjimą savimi ir pakels į aukštesnį lygį. Gyvenimo kokybės pagerės visose sferose“. Sandra prisimena, kaip prieš porą metų lankė verslo mokymus pas verslininkę V. Zalanskaitę. Jos įkvėpta ir pati vis dar eidama savo sveikatinimo keliu, norėdama parodyti tiesioginę mitybos įtaką mūsų gyvenimui, pašnekovė startavo su 28 dienų online projektu „Kūnui, protui ir sielai“. Jo metu, dar gilino žinias magistro studijose bei parašė knygą „Atrask save su mitybos dienoraščiu“ (iš viso 3 leidimai) – moterims pritaikytą motyvacinį sveikos gyvensenos vadovą ir puikų pagalbinį įrankį online projekto dalyviams. 2021m. kovo mėn. pirmasis leidimas su išankstiniais užsakymais buvo tuojau pat išparduotas.

Pasiryžusius permainoms, moteris kviečia jungtis į bendruomenę Facebook „Keičiuosi dėl savęs“, kurios logotipas – širdį rankose laikanti moteris (meilės sau simbolis).

Gyvenimus keičiantis online projektas

Šiuo metu „Kūno, proto ir sielos“ mokymuose dalyvauja jau 7-oji bendraminčių moterų grupė, kurių didžiąją dalį sudaro po gimdymo svorį norinčios numesti vaikučių mamos, taip pat pasitikėjimo savimi pristigusios ar įvairių sveikatos negalavimų turinčios moterys ir kt. Visos kartu siekia asmeninių pokyčių. „Keičiame mitybos įpročius, valome savo mintis, rengiame pasivaikščiojimus gamtoje, mankštinamės, o sąmoningo žaidimo „Points of you“ ir svajonių koliažo dirbtuvių dėka atrandame atsakymus į mums rūpimus klausimus. Dalinuosi svarbiausiomis įžvalgomis ir patarimais, o bendrystėje pasiekti teigiamų pokyčių yra lengviau ir paprasčiau. Kiekviena dalyvė gauna mano sudarytą 28 dienų meniu“, – pasakoja specialistė bei priduria, kad su pacientu stengiasi išsiaiškinti jo poreikius ir lūkesčius. Jei mato, kad susitikimo metu sunkiai sekasi išsigryninti tikslus ir stinga noro keistis, toks žmogus projekte dalyvauti dar negali.

Sandra linki nuolatos tobulėti ir mokytis, nes žinios yra kintantis dalykas: „Gyvenime mes visi esame mokiniai ir mokomės vieni iš kitų. Esu įsitikinusi, niekada niekas nevyksta be priežasties. Svajonės yra vienas pagrindinių varomųjų jėgų į priekį. Svajokite, tikėkite ir jos išsipildys!“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.