Grįžęs į gimtinę sukūrė savo verslą
2016.03.08
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
Ketverius metus Olandijoje dirbęs Rokas Varkalis (25) nusprendė grįžti į Lietuvą ir pradėti savo verslą. Mažeikiuose gyvenančiam vyrui pirmasis e. verslas moteriškų aksesuarų srityje nebuvo sėkmingas, kaip pats sako, turbūt nesuveikė vyriška nuojauta. Tad šįkart jis pasirinko nišinę sritį – e. prekybą naudotų automobilių dalimis.
Svarbiausia užmegzti ryšį su laužynais
Pats automobiliais besidomintis R. Varkalis idėją plėtoti e. prekybą naudotų automobilių dalimis pasirinko neatsitiktinai. Mintis gimė 2015 m. rugsėjį. Viskas prasidėjo, kai pačiam nepavyko rasti to, ko norėjo: „Tuo metu kaip tik ieškojau savo automobiliui dalių. Skambini dešimčiai laužynų ir visi jie siūlo perskambinti po dešimties minučių. Tada pasako, ką turi, prašo dalies kodo ir vėl reikia paskambinti po dešimties minučių. Taip išeina, kad skambini dešimtis kartų ir pagaliau tau atsako, kad su tokiu kodu dalių neturi. Taigi gimė mintis padėti žmonėms taupyti laiką.“
„Žmogus užpildo užklausos formą ir tada mes jam skambiname, o ne siunčiame e. laiškus kaip mūsų konkurentai, nes tai yra nepatogu. Tiesiogiai paskambini klientui ir sakai, kad radai tai, ko ieškojo.“
R. Varkalis
Pašnekovas mena, kad sukurti tinklalapį ir e. parduotuvę nebuvo sunkiausia. Iššūkiai prasidėjo tuomet, kai teko megzti bendradarbiavimo ryšius su laužynais. Jo teigimu, kai juos aplankai po keturis kartus, tik tada pradedama į tave žiūrėti rimtai. Dabar R. Varkalis bendradarbiauja su dviem laužynais, esančiais Salantuose ir Telšiuose. Ateityje planuoja prijungti dar kelis Klaipėdoje ir Kaune.
Kiekvieną prekę aprašo atskirai
„Didžiausiais darbas – padaryti detalių nuotraukas, aprašymus, nurašyti kodus. E. parduotuvė dabar pildoma, į ją dedama tik tai, kas yra su kodais. Šiuo metu jau įkelta per 500 prekių, o vėliau šį skaičių noriu padidinti iki 5–10 tūkstančių.“
Pašnekovo teigimu, tokiame e. versle svarbu sukurti užsakymo formą, kurioje kiekvienas, ieškantis konkrečios detalės, galėtų suvesti reikiamą informaciją. Tai taupo ne tik kliento laiką, bet ir leidžia verslininkui operatyviau sureaguoti į paklausimą: „Žmogus užpildo užklausos formą ir tada mes jam skambiname, o ne siunčiame e. laiškus kaip mūsų konkurentai, nes tai yra nepatogu. Tiesiogiai paskambini klientui ir sakai, kad radai tai, ko ieškojo.“
Ieško kelių į užsienį
Prekių atsiėmimas Klaipėdoje, Telšiuose, Plungėje ar Mažeikiuose yra nemokamas, kitur už pristatymą teks sumokėti papildomai. R. Varkalis norėtų rasti investuotojų, galinčių padėti greitai gabenti dalis po visą Lietuvą ar Latviją. Šiame versle bendradarbiavimas su siuntų tarnybomis ne visada veiksmingas, juk kokio automobilio variklio ar priekinio stiklo į siuntinį neįdėsi: „Pats žinau, koks didelis vargas būna servisams ar žmonėms, kad detalė būtų pristatyta šiandien ar blogiausiu atveju rytoj. Žmogus pasiryžęs sumokėti papildomai, kad tik gautų ją šiandien.“
Jis neatmeta galimybės ateityje pradėti tiekti automobilių dalis į Vakarų šalis, Skandinaviją. Tačiau kol kas nori įsitvirtinti Lietuvoje. Šiuo metu pašnekovas bendradarbiauja su keliomis draudimo įmonėmis, autoservisais ir paprastais klientais. Pasak R. Varkalio, vienas e. verslo pranašumų yra tai, kad klientui patogu rasti informaciją, užsisakyti ir nusipirkti, tačiau lietuvis mėgsta paliesti rankomis, pačiupinėti, o to e. parduotuvėje žiūrėdamas į prekės nuotrauką ir aprašymą nepadarysi.
Perspektyvų užsienyje dirbti nematantis vyras sako, kad reikia iš pradžių bandyti Lietuvoje, o jei nesiseka, tada traukti į svečią šalį. O ir savame krašte yra ne tik sava kalba, bet ir žinomi vietinių poreikiai: „Užsienyje yra kalbos barjeras, kitokie žmonių poreikiai. Reikėtų daryti apklausas ir ištirti, ko jie nori. Pavyzdžiui, svarstėme naudotas dalis vežti į Vokietiją, galbūt vokiečiai jas pirktų, bet iš kur žinoti, ar jiems tai būtų įdomu. Lietuvis ar latvis nori sutaupyti, o vokietis kokybei netaupo.“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.