...

Viduje slypintis užsispyrimas

Verslas

2014.09.09

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Viduje slypintis užsispyrimas

Vitalijus Dubietis - IT įmonės „Evispa“ įkūrėjas. Asmeninio archyvo nuotr.

Pasaulyje e. prekybos apimtys kasmet vis auga. Nereikia būti jokiu ekspertu, kad numanytum, jog ateis ir toks metas, kai internete pirksime gal net dažniau nei tikrose parduotuvėse. E. prekyba atsirado greitai. Lygiai taip pat greitai ir auga. Dar vos prieš kelerius metus buvo burbančiųjų, kad Lietuvoje internetinės prekybos apimtys keistai mažos. Pastaruoju metu tokių burbėjimų beveik negirdėti. IT įmonės „Evispa“ įkūrėjas Vitalijus Dubietis yra iš tų žmonių, kurie iš labai arti matė, kaip Lietuvoje mezgasi e. prekyba. Tiesą sakant, jo sukurtas projektas „Verskis.lt“ buvo tas įrankis, kuris daugybei įmonių atvėrė duris į e. prekybą. „Verskis.lt“ leidžia nuomotis e. parduotuvių šablonus ir su minimaliomis sąnaudomis pradėti verslą internete. Su. V. Dubiečiu pasikalbėjome apie šio projekto pradžią, e. prekybą ir neišsenkančias ambicijas.

Savo srities pionieriai

Savo įmonę pašnekovas pasakoja įkūręs kone iš reikalo. Ilgai dirbęs kaip laisvai samdomas programuotojas vieną dieną tiesiog suprato, kad be įmonės bus labai sunku pasiekti ką nors daugiau. „Evispa“ atsirado tada, kai pajutau, kad šiek tiek trūksta klientų pasitikėjimo. Tuo metu dar dirbau vienas, kaip laisvai samdomas žmogus. Kai sukdavosi didesnės sumos, klientai jau kelis kartus nenorėjo pasirašyti sutarčių. Po antro tokio atvejo nunešiau į Registrų centrą dokumentus ir atsirado „Evispa“ su vienu darbuotoju – manimi. Maždaug po pusmečio supratau, kad vienas tiesiog visko nebespėju. Atsirado vadybininkas. Tuomet daugiau programuotojų. Galiausiai išaugome iki trylikos žmonių. Vėliau šiek tiek susimažinome, nes supratome, kad nenorime būti paprasta kontora, daranti viską, ir dabar daugiausia dėmesio skiriame būtent „Verskis.lt“, – pasakoja V. Dubietis.

 

Tai ta sritis, kuri gimininga mano sielai. Aš ja užsiimu tikrai ne vien dėl pinigų, bet ir dėl moralinio pasitenkinimo.

V. Dubietis

 

Pats „Verskis.lt“ projektas gyvuoja jau šeštuosius metus. Jo atsiradimas buvo labai natūralus ir paprastas. „Idėja atsirado 2008 m. pabaigoje. Pamatėme, kad tie, kas nori susikurti rimtesnę e. parduotuvę, praktiškai neturi pasirinkimo. E. prekyba tada Lietuvoje dar išvis beveik neegzistavo ir labai mažai programuotojų tuo užsiėmė. Kadangi man pačiam buvo sunkoka dirbti su kitomis programomis, pasirodė daug paprasčiau pačiam susiprogramuoti tai, su kuo būtų galima dirbti. Dar viena problema buvo ta, kad susikurti sau sistemą buvo labai brangu. Matydavau, kad verslininkai dažnai ir 5 000 litų tam negali skirti. Iš to kilo mintis padaryti tokį paruoštuką, kuris iš principo turėtų visas reikalingas funkcijas, sąsajas su mokėjimais, bet jį ne pardavinėti, o nuomoti. Galiausiai tai labai neblogai pavyko, nes kitų alternatyvų nelabai buvo. Mes buvome pirmieji, kurie kažką tokio pasiūlė. Tiesa, kadangi labai garsiai rėkėme apie tai, kad esame pirmieji, po pusmečio konkurentų atsirado“, – juokiasi V. Dubietis.

E. prekyba nuolat auga

Verslininkas pastebi, kad e. prekyba Lietuvoje pastaraisiais metais išgyvena pakilimą. Internetinės prekybos mes ne tik nebebijome, bet ir noriai ja naudojamės. „Daug lietuviškos e. prekybos vyksta už Lietuvos ribų. Yra labai daug e. parduotuvių, kurios kasdien gauna maždaug po tūkstantį užsakymų užsienio rinkoms. Lietuvoje tokių skaičių sukurti neįmanoma. Tai padaro tik patys didžiausi žaidėjai. Pačioje Lietuvoje labai geru tempu auga tiek pats e. prekybos pardavimas, tiek vartotojų pasitikėjimas. Anksčiau jo labai trūkdavo. Žmonės tiesiog manydavo, kad susimokės ir nieko negaus. Dabar rinka jau gana gerai prižiūrima, bet dar toli iki to, kad viskas veiktų kaip Amerikoje. Nežinau, ar Lietuva iki to prieis, bet labai tikiuosi“, – sako pašnekovas.

Žinoma, tobulėti dar yra kur. Didžiausios e. parduotuvių problemos – pasiūla ir aptarnavimo kokybė. Tačiau pasitikėjimas internetinėmis parduotuvėmis vis dėlto auga. „Įdomus dalykas ir tas, kad lietuviai labai dažnai perka iš užsienio. Statistika, kiek Lietuvoje perkama ir parduodama, yra tokia santykinai iškreipta, nes žmonės dažnai perka per angliškas, prancūziškas parduotuves. Iš čia ateina didelis prekių srautas. Daugiausia dėl pasiūlos. Ten daugiau prekių, jos kokybiškesnės ir žmonės prie to pripranta. Tačiau pats pasitikėjimas tikrai smarkiai auga. Populiarėja pats atsiskaitymas. Stiprėja tiek saugumas, tiek žmonių išprusimas. Jie jau nebebijo atsiskaityti kredito kortele. Manau, kad dar bent kokius penkerius metus e. prekyba tikrai augs ir labiau priartės prie Europos lygio“, – teigia V. Dubietis.

Ieško ir naujų rinkų

„Evispos“ komanda – ambicinga. Tai akivaizdu ir iš ateities planų. Pašnekovas teigia, kad Lietuvoje jau darosi ankšta, todėl pradedama veikla ir artimajame užsienyje. „Be ambicijų tokie projektai net negimtų. Šiuo metu ambicijos Lietuvos rinkoje turbūt jau patenkintos. Jos nėra išsekusios – čia dar yra ką veikti. Tačiau dėl paties rinkos dydžio jau plečiamės į tokias šalis kaip Baltarusija ir Rusija, nes ten e. prekyba dar gana neišsivysčiusi. Tos rinkos kitokios iš principo, bet jų augimas yra kelis kartus didesnis nei išsivysčiusių rinkų. Atėjus ten dabar, po kokių penkerių metų galima tikėtis labai gerų rezultatų“, – tikina jis.

Verslininkas pripažįsta, kad ir jam pasitaiko sunkesnių dienų, bet įkvėpimas dirbti greitai sugrįžta. Jis tiesiog per daug mėgsta šią sritį, kad iš jos pasitrauktų. „Kartais būna taip, kad ką nors darai ir susimąstai, kodėl, kam to reikia. Atrodo, kad galėtum daryti ką nors kita. Tačiau viduje slypi kažkoks užsispyrimas. Tai ta sritis, kuri gimininga mano sielai. Aš ja užsiimu tikrai ne vien dėl pinigų, bet ir dėl moralinio pasitenkinimo. Aišku, būna dienų, kai pagalvoju, kad reikia viską parduoti velniop ir užsidaryti, bet tai būna tokia trumpa banga. Ir gerai, kad ji praeina, nes tai yra veikla, kuria man patinka užsiimti. Kai motyvacija dingsta, per kokią savaitėlę susigalvoji, ką galėtum patobulinti, ir tai įgyvendinęs supranti, kad tos motyvacijos iš tikrųjų dar turi labai daug“, – teigia V. Dubietis.

Ekspertai

Vitalijus Dubietis

Vitalijus Dubietis

Vadovas / UAB Evispa

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.