...

Verslumas, sistemingumas ir inovatyvumas – sėkmės garantai

Verslas

2012.08.14

Autorius: Gintaras Gimžauskas

Temos: , .

Verslumas, sistemingumas ir inovatyvumas – sėkmės garantai

Romanas Gaidukas Vakarų ekspresas nuotr.

Prisiminkite pirmuosius savo studijų universitete metus. Ką tuo metu veikėte? Kokios mintys sukosi galvoje? Žinoma, idealizmo, matyt, buvo apstu ir ateitį piešėte tik šviesiomis spalvomis. Dauguma galvojo apie sėkmingą karjerą arba verslą. Tiesa, tik nedaugelis mintis vertė realybe. Vienas tokių, kurie būdami jauni ėmėsi savarankiškos veiklos, – Romanas Gaidukas.

Dabar jis su dviem partneriais sėkmingai vadovauja dviem bendrovėms. Viena, išgyvenusi ekonomikos sunkmetį ir išvengusi bankroto, gyvuoja jau 8 metus. Kita bendrovė skaičiuoja antrus metus.

„Iš esmės jos veikia panašioje sferoje, tačiau yra labai skirtingos. Jei vestume analogiją, pirmoji bendrovė būtų „Škoda“, o antroji – „Audi“. Viena dirba su vidutinio dydžio verslo klientais, o kita – su stambiausiomis įmonėmis“, – pasakojo 37-erių klaipėdietis.

Šis verslininkas savo jėgomis, žiniomis ir išmone pinigų užsidirbo dar pirmame kurse studijuodamas verslo vadybą LCC tarptautiniame universitete Klaipėdoje. Tuomet jis mokė anglų kalbos. Vėliau buvo dar keli bandymai įsitvirtinti versle – atidaryta kalbų mokykla, o paskui pradėta importuoti tekstilė. Tiesa, nė vienas iš šių bandymų nebuvo ypač sėkmingas. Vis dėlto, kaip sako Romanas, tai suteikė daug patirties ir žinių, kurios pravertė vėliau.

Paklaustas apie savo verslumą ir jo ištakas, verslininkas tvirtino: „Aš niekada nebuvau verslus. Save priskirčiau prie tų, kuriems patinka inovacijos. Tiek technologinės, tiek socialinės. Todėl, manau, man labai pasisekė, kad atsitiktinai LCC universitete sutikau dabartinius savo partnerius, kurie turi kitas dvi verslui svarbias savybes: Andrius Petravičius (30) yra verslus, o Goda Petravičienė (31) – sisteminga. Būtent šios trys savybės yra sėkmingo verslo garantas. Retas žmogus turi visas tris savybes, todėl tinkamų partnerių paieška yra vienas didžiausių iššūkių.“

Anot Romano, bendrovių valdymą partneriai pasidalijo pagal gebėjimus ir pomėgius. Matyt, toks sprendimas pašnekovui leidžia jaustis visiškai laimingam ir nesuteikia progos galvoti apie galimybę dirbti samdomą darbą.

„Kadaise, dar studijuodamas JAV (Regent universitete Virdžinijos valstijoje), gavau pasiūlymą tapti bendrovės generaliniu direktoriumi. Aš nepriėmiau jo. Ir ne todėl, kad buvo blogos sąlygos. Tiesiog žinojau, kad neturiu užtektinai reikiamų savybių. Žinoma, galėčiau būti neblogas vadovas, tačiau nejausčiau pasitenkinimo. O dabar, kai mano darbas yra mėgstama veikla – mokymai, neturiu nei pirmadienių, nei šeštadienių. Man visos dienos geros, o ryte nekankina mintys, kad nenoriu į darbą“, – džiaugėsi verslininkas.

Romano taip mėgstama mokymų, lyderystės, valdymo tobulinimo sritis pastaraisiais metais itin auga Lietuvoje. Įmonių, siūlančių tapti lyderiais, atsirado ant kiekvieno kampo. Tai patvirtino ir pašnekovas. Jo teigimu, mūsų šalyje įregistruota daugiau nei 300 bendrovių, kurių veikla yra susijusi su mokymais, lyderyste ir valdymo tobulinimu.

„Toks skaičius yra neįprastai didelis, ypač turint galvoje, kad Lietuva nėra didelė. Turiu pasakyti, kad nemaža tų įmonių dalis – vieno žmogaus šou. Tai buvę vadovai ar kitokie profesionalai, kurie ėmėsi šios veiklos. Jie dažniausiai apsiriboja mokymais. Panašiai kaip ir mūsų pirmoji bendrovė „Grand Partners“. O antroji – „Linkage Baltic“, kuri priklauso “Linkage” tinklui, turi platų veiklos spektrą toje srityje.

Jei palygintume, jos yra kaip mechanikas su įrankių dėže, kuris gali atlikti tam tikrus automobilio remonto darbus, ir didelis servisas, kuriame automobilį gali apžiūrėti ir suremontuoti visapusiškai“, – pasakojo Romanas.

Iš viso per dvejus veiklos metus „Linkage Baltic“ pareikalavo iki 200 tūkst. litų investicijų. Pasak verslininko, sėkminga pirmosios bendrovės veikla įgalino plėstis ir investuoti į naują bendrovę. Pastaroji buvo jau anksčiau sukurtos strategijos dalis ir vienas iš tikslų.

„Žinoma, jei sekasi, uždirbi, tuomet gali plėstis. Todėl mes iš pradžių norėjome sutvirtinti savo pozicijas ir tik tuomet žengti toliau. Buvo sunkių akimirkų, kai atrodė, kad neišsikapstysime. Pavyzdžiui, 2009 m., galima sakyti, per vieną naktį dingo visa rinka ir klientai – ekonomikos krizė įsisiautėjo. Dar du mėnesiai ir būtume bankrutavę, tačiau priėmėme tinkamus sprendimus, kurie padėjo ne tik išgyventi, bet ir pasiekti puikius rezultatus.

2011 m. įmonė buvo apdovanota „Gazelės“ rinkimuose kaip sparčiausiai auganti metų bendrovė“, – prisiminė pašnekovas.

Laimingi atsitiktinumai, atsidavimas darbui ir pelnyta sėkmė Romaną bei jo partnerius atvedė ten, iš kur pasitraukti nesinori. „Samdomu darbuotoju dabar tikrai nenorėčiau dirbti. Džiaugiuosi, kad sugebėjau rasti tai, kas skirta man. O tai padaryti padėjo Peterio F. Druckerio straipsnis „Vadovauk sau“ (angl. Managing Oneself). Jis privertė ieškoti stipriųjų savo savybių ir jas išnaudoti. To nepadarius vėliau galima patirti didelį nusivylimą, nes, pavyzdžiui, turėdamas potraukį skaičiuoti dirbsi ne buhalterijos, o rinkodaros skyriuje“, – tvirtino verslininkas.

Kalbėdamas apie pradedančiuosius verslininkus, kurie galbūt turi idėją, bet nesiryžta jos įgyvendinti, R. Gaidukas palinkėjo susirasti bent vieną palaikantį žmogų ir pradėti veikti.

„Jei vis galvosi, bet nesiimsi veiksmų, visos mintys bus veltui. Žmonės net neįsivaizduoja, kaip viskas realybėje greitai keičiasi. Praktikoje idėjos gali neatrodyti tokios puikios arba gali atsirasti nenumatytų galimybių, kurios atvers naujus kelius“, – sakė R. Gaidukas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.