...

Verslo angelai: kaip idėją paversti sėkmės istorija?

Verslas

2019.07.28

Autorius: BZN Start

Temos: .

Verslo angelai: kaip idėją paversti sėkmės istorija?

Verslo angelai: kaip idėją paversti sėkmės istorija? Iš asmeninio albumo

„9 iš 10 startuolių bankrutuoja“, – negailestingą statistiką atskleidė Lietuvos verslo angelų asociacijos vadovė Daiva Jankauskaitė. Akivaizdu, kad siekiant sėkmingai įsitvirtinti rinkoje, būtina ne tik unikali idėja, sunkus darbas ar žinios. Ne ką mažiau reikalingi ir investuotojai, o dar geriau – verslą saugantis angelas. Pašnekovė paaiškino, kad verslo angelas – tai aukštas pajamas uždirbantis privatus asmuo, investuojantis į jaunas inovatyvias įmones. Pasaulyje ši idėja taikoma jau seniai, bet Lietuvoje tai dar visai naujas reiškinys.

Paprašyta paaiškinti, kas slepiasi už intriguojančio verslo angelų pavadinimo, pašnekovė pasakojo: „Verslo angelas – tai aukštas pajamas uždirbantis privatus asmuo, investuojantis į jaunas inovatyvias įmones, kurios turi eksponentinio augimo potencialą. Verslo angelai nuo kitų investuotojų skiriasi tuo, kad yra linkę investuoti ne tik savo pinigus, bet ir sukauptą patirtį bei žinias, kitaip tariant, verslo angelas visuomet stengsis auginti įmonę ir padėti jos savininkams.“

Įkūrė asociaciją

Pasaulyje verslo angelai jau seniai jungiasi į vienijančias asociacijas ar bendruomenes, tačiau Lietuvoje tai naujiena. Anot pašnekovės, verslo angelai kurį laiką veikė pavieniui arba susiburdavo privačių iniciatyvų pastangomis. „Atsižvelgus į tai, kad dažniausiai verslo angelai į įmonę investuoja keliese, būdavo sunku atrasti vieniems kitus bei atlikti grupines investicijas. Tuo tarpu startuoliams būdavo sudėtinga rasti norinčius investuoti“, – kalbėjo D.Jankauskaitė.

„9 iš 10 startuolių bankrutuoja“, – negailestingą statistiką atskleidė Lietuvos verslo angelų asociacijos vadovė Daiva Jankauskaitė. Akivaizdu, kad siekiant sėkmingai įsitvirtinti rinkoje, būtina ne tik unikali idėja, sunkus darbas ar žinios. Ne ką mažiau reikalingi ir investuotojai, o dar geriau – verslą saugantis angelas. Pašnekovė paaiškino, kad verslo angelas – tai aukštas pajamas uždirbantis privatus asmuo, investuojantis į jaunas inovatyvias įmones. Pasaulyje ši idėja taikoma jau seniai, bet Lietuvoje tai dar visai naujas reiškinys.

Anot jos, pernai Lietuvoje įkurta verslo angelų asociacija (LitBAN – Lithuanian Business Angel Network) vienija bendraminčius ir turi tris pagrindines veiklos kryptis: „Pirmoji – verslo angelų bendravimas, kooperacija bei sandorių srauto generavimas. Antroji – dalijimasis investavimo patirtimi, žiniomis, priemonėmis ir investavimo kaštų mažinimas. Trečioji – privačių investuotojų interesų atstovavimas palaikant nuolatinį dialogą su valdžios institucijomis.“ Asociacijos vadovė D.Jankauskaitė pabrėžė, kad vienijančio tinklo atsiradimas yra svarbus ne tik verslo angelams ar startuoliams, bet ir tiems, kurie rūpinasi bendru šalies ekonomikos ar verslo konkurencingumu. „Skatinant investicijas ankstyvojoje stadijoje, – pastebėjo ji, – prisidedama prie inovacijų plėtros šalyje.“

„Būti verslo angelu – tai hobis“

Asociacijos vadovė atviravo, kad į startuolį investuojantys verslo angelai tikisi finansinės naudos, tačiau svarbu ne vien tai – jiems įdomus pats procesas ir siekis kartu su idėjos autoriais statyti jauną verslą ant kojų, padėti jam įsitvirtinti rinkoje. „Tokio pobūdžio investicijos yra labai rizikingos, tad mėgstu sakyti, kad būti verslo angelu – tai hobis. Labai brangus hobis“, – mintimis dalijosi pašnekovė. Klausiama, kokios įmonės gali tikėtis verslo angelų paramos, D.Jankauskaitė paaiškino, kad iš anksto nustatytų sričių nėra. Svarbiausia – originali idėja, komandos patirtis, pasirengimas vystyti verslą ir gebėjimas greitai augti. Įmonės, norinčios pritraukti šiuos investuotojus turi pildyti paraišką ir pereiti LitBAN atrankos procesą. „Įsitikinus, kad paraiška užpildyta teisingai, startuolį įvertina LitBAN vertinimo komisija, kuri balsavimo būdu, kiekvieną mėnesį atrenka 5 geriausius. Šiuos startuolius kviečiame prisistatyti mūsų verslo angelams kasmėnesinių renginių metu“, – su procesu supažindino pašnekovė.

Proga pritraukti užsienio investuotojų

Pasak D.Jankauskaitės, verslo angelas – privatus asmuo ir tik jis pats sprendžia kur, kada ir kiek investuoti, tad jokių formalių apibrėžimų apie tai, kokios įmonės negali pritraukti investicijos, nėra. „Tačiau, – pastebėjo ji, – atsižvelgiant į investicijų rizikingumą bei kitus faktorius, tikėtina, kad verslo angelas neinvestuos į įmonę, kuri nesprendžia visuomenei aktualios problemos bei neturi didelio plėtros potencialo. Jis taip pat neinvestuos į įmonę, kurios įkūrėjai neturi ankstesnės patirties toje srityje, kurioje kuriamas naujas verslas.“

Asociacijos vadovė taip pat pabrėžė, kad LitBAN bendradarbiauja ne tik su privačiais investuotojais, tačiau ir su Lietuvoje veikiančiais akseleratoriais, rizikos kapitalo fondais, Verslo angelų fondu. Taigi, pasak D.Jankauskaitės, LitBAN renginyje prisistatęs startuolis turi galimybę pabendrauti ne tik su privačiais investuotojais, bet ir su mūsų partnerių atstovais.

„Bendradarbiaujame su Estijos, Latvijos, Danijos angelais – startuoliui suteikiame galimybę prisistatyti šių šalių investuotojams“, – pridūrė ji.

„Nors įmonių kūrėjai dažniausiai nusiteikę optimistiškai ir kurdami verslą labai tiki savo idėja, įvairių šaltinių statistika negailestinga: 9 iš 10 startuolių bankrutuoja. Taip nutinka todėl, kad praėjus kuriam laikui po įsikūrimo, startuolis atsiduria vadinamajame mirties slėnyje (angl. Valley of death). Tai stadija, kai verslo kūrimo pradžioje gautų investicijų nebelieka, o pajamos dar negeneruojamos. Verslo angelai, investavę į įmonę ankstyvojoje jos stadijoje, gali padėti ištverti sunkųjį periodą reinvestuodami ar pritraukdami naujų investicijų, kad startuolis galėtų optimizuoti procesus ir verslas nežlugtų“, – paaiškino Lietuvos verslo angelų asociacijos vadovė D.Jankauskaitė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.