...

Verslas, kuris padeda sutaupyti ir uždirbti, atveria duris plėtrai

Verslas

2014.12.22

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Verslas, kuris padeda sutaupyti ir uždirbti, atveria duris plėtrai

Nuotraukoje: Paulius, Povilas, Daumilas (pirmoje eilėje), Vytautas, Kazimieras, Donatas, Deividas (antroje eilėje). BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

Vieną pokalbio su verslo programėlių kūrimo ir pardavimo sistemos „IDE.lt“ kūrėjais Pauliumi Vėželiu ir Kazimieru Celiešiumi akimirką nuskambėjo tokia mintis: dažnai ne taip ir paprasta paaiškinti, ką mes bandome čia daryti. Iš tikrųjų aš ir dabar negaliu pasigirti visiškai supratęs. Tiesą sakant, trūksta dar gana daug. Tačiau po susitikimo su jaunais verslininkais negali atsikratyti minties, kad šie žmonės turi ateitį. Ambicijos, noras mokytis, perfekcionizmas ir darboholizmas bei gebėjimas papildyti vienas kitą pagaliau padarys savo.

Verslo partnerystė prasidėjo universitete

Kazimieras su Paulium susipažino studijuodami ISM universitete. Studentų atstovybėje teko leisti žurnalą ir pajusti, kad jiems kartu tiesiog sekasi dirbti. „Tada pradėjome šį tą galvoti. Pamatėme, kad mums gerai sekasi kartu dirbti, o jeigu sekasi – tai kodėl gi ne? Tai retai pasitaiko. Kartu dirbame jau trečius metus“, – sako K. Celiešius.

Kur buvo tas kabliukas, padėjęs užsimegzti partnerystei? Juk rasti kūrybinį ar verslo partnerį tikrai nėra paprasta. „Galbūt sutapo mūsų kompetencijos, norai dirbti konkrečiose srityse“, – svarstė P. Vėželis. Jam antrina ir Kazimieras: „Sutapo ir vertybės. Manau, kad turime labai panašų vertybinį pamatą. Laikomės panašių nuostatų, kaip turėtų būti kuriamas verslas, kaip reikėtų dirbti. Manau, kad tai buvo vieni svarbesnių momentų“, – teigia jis.

Sprendžia ir savo, ir kitų problemą

Pirmasis Pauliaus ir Kazimiero verslas buvo elektroninė žurnalų parduotuvė „Newsstand.lt“. Ji iki šiol sėkmingai veikia ir savotiškai prisidėjo prie IDE atsiradimo. Nuolat galvota, kaip galima labiau optimizuoti procesus. IDE ir suteikia tokią galimybę. Sistema leidžia kurti programas verslui, kurių nebereikia integruoti tarpusavyje. Skirtingos programos čia gali lengvai keistis duomenimis ir papildyti viena kitą, taip atverdamos dar nematytą procesų optimizavimo ir analitikos kelią. „Idėja, galima sakyti, išsivystė iš „Newsstand.lt“, o kartu gimė Kazimierui dirbant su kitomis sistemomis. Kazimieras mūsų įmonėje yra technologinis žmogus. Aš labiau dirbu su verslu. Norėdami kaip įmanoma geriau automatizuoti savo el. parduotuvę, susidūrėme su problema, kad kiti verslo atstovai dažnai neturi reikiamų sistemų arba jų turimos sistemos yra labai sunkiai integruojamos tarpusavyje. Mes norime viską daryti integruotai ir automatiškai, o jie tokių sistemų nepalaiko arba tai jiems labai brangiai kainuotų. Taigi pradėjome kalbėtis apie tokias problemas“, – pasakoja P. Vėželis.

 

Labai svarbu nepūsti arabų. Tiek savo darbuotojams, tiek sau patiems

K. Celiešius

 

Platformos atvirumas bei naujausių technologijų taikymas leidžia smulkioms įmonėms pasiekti sprendimus, kurie tradiciškai įperkami tik stambiesiems rinkos žaidėjams, o programinės įrangos kūrėjai gali kurti sprendimus verslui keletą kartų efektyviau ir paprasčiau. „Iš esmės tai labai logiška išvada. Jeigu kažkas negali tau pateikti duomenų, nors ir labai nori, nes tai tiesiog labai brangiai kainuotų, tai rodo, kad reikia tuo prekiauti (juokiasi). Žinoma, prekiauti reikia prieinama kaina, kad šia paslauga galėtų naudotis kiekvienas verslas. Šiais laikais, manau, tai labai reikalinga“, – sako K. Celiešius.

Komunikacija itin svarbi

K. Celiešius teigia, kad programinės įrangos verslui kūrimo variklio užsukimas – sunkus darbas, kurį dirbdamas nuolat mokaisi. „Taip, tai galima pavadinti ir programinės įrangos inžinerija, ir architektūra. Kai tik mes pradėjome galvoti apie šią problemą ir jos sprendimą, ilgokai svarstėme, kaip viskas turėtų atrodyti ir veikti. Kitaip tariant, kokia turėtų būtų sistemos architektūra? Čia man kilo labai daug klausimų, ir dar dabar negaliu pasakyti, kad turiu į juos visus atsakymus. Tad inžinerinio darbo tikrai yra“, – tikina jis.

O gal dar sunkiau tinkamai komunikuoti savo idėją? IDE – tai šis tas nauja ir jos vertę reikia įrodinėti. „Daug lemia tai, kaip idėją pristatai. Per kokią prizmę ją pateiki. Iš mūsų sistemos naudos gali gauti dvi pagrindinės grupės: programinių įrangų kūrėjai ir tas sistemas naudojantis verslas. Verslininkams bene paprasčiausia naudą įrodyti pinigine išraiška. Jeigu parodai, kad jie sutaupys lėšų, daugiau uždirbs, ilgai įkalbinėti nereikia. Programuotojams reikia parodyti atsirandančias galimybes. Taigi būtina žinoti, su kuo kalbiesi, nes produktas tikrai labai kompleksinis“, – sako P. Vėželis.

Idėjos aiškinimas, pristatymas yra kone kasdienis verslininkų darbas. „Ją tikrai nėra lengva paaiškinti. Kažkada važiavom su Pauliaus svainiu automobiliu, o jis man ir sako: „Kazimierai, paaiškink tu man vis dėlto, ką jūs ten darot.“ Ir iš tikrųjų žmogui pasakoji kelis kartus. Būna taip, kad pas mus ateina žmogus, dirba savaitę, pusantros ir tik tada užsidega lemputė. Kartais tai trunka ilgiau. Kartais tai niekada neįvyksta. Taigi komunikacija turbūt yra vienas didžiausių iššūkių, su kuriais mes susiduriame“, – teigia K. Celiešius.

Svarbu vertybinis pamatas

Verslininkai prisimena, kad ir dirbti kartu juos paskatino panašios vertybės. Dabar jas vyrai jau bando skiepyti ir savo kuriamoje bendrovėje. „Manau, kad mums labai svarbu atvirumas. Jeigu yra kažkas gero, reikia pasakyti. Jeigu blogo – juo labiau. Nepaprastai svarbūs ir žmogiškieji dalykai. Kaip dėliojamas darbo ir laisvas laikas. Kaip sprendžiamos asmeninės problemos, krizės. Manome, kad itin svarbu, kaip mes tai suvokiame ir kaip veikiame tokiomis aplinkybėmis“, – kalba P. Vėželis.

K. Celiešius mano, kad kuriant ilgalaikį verslą vertybės būtinos. „Labai svarbu nepūsti arabų. Tiek savo darbuotojams, tiek sau patiems. Negalime sau leisti daryti kažko neetiškai ir nesąžiningai. Net jeigu elgtis kitaip ir būtų pelninga. Dėl šio dalyko mes labai sutariame, nes esame tikri, kad tai anksčiau ar vėliau atsigręžtų prieš mus. Neverta. Tačiau net ir tai suvokiant vis dar galima paslysti. Tai sunku padaryti. Tačiau mūsų pastangos ilguoju laikotarpiu mums turėtų padėti“, – sako jis.

Prižiūri vienas kitą

Kokia artimiausia IDE ateitis? Iš karto po Naujųjų turėtų pradėti veikti bandomoji IDE versija. Tačiau prieš tai reikia nepamiršti pailsėti. „Dabar mūsų planuose – Kalėdos ir Naujieji metai. Labai norime privaloma tvarka išleisti darbuotojus atostogų, nes yra tokių, kurie nuo vasaros pradžios dirba beveik be poilsio. Mes abu tarp tokių tikriausiai irgi pakliūname. Taigi atostogos. O po to ketiname išleisti pirmąją produkto versiją, kurią duosime bandyti programuotojams. Jau turime susirinkę gan daug pageidavimų ir galimų verslo partnerių, tad bandysime pasižiūrėti, kaip viskas atrodytų sukūrus tokią mažą rinką“, – dėsto P. Vėželis.

Verslininkai prisipažįsta – jie darboholikai. Todėl labai gerai šalia turėti patikimą verslo partnerį. „Turim tą bėdą. Tačiau vienas kitam esame saugikliai. Būna toks laikas, kai Paulius man pasako, kad jau derėtų važiuoti namo, o būna ir atvirkščiai. Juk matai, kada tavo kolega jau pradeda daryti nesąmones. Mes vienas kitą jau gana gerai pažįstame. Mūsų rinkoje nesąmonių daryti negalima“, – sako K. Celiešius.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.