...

„Trumpam.lt“ įkūrėjas: „Vien Minsko pakanka, kad Baltarusijos rinka būtų įdomi“

Verslas

2016.08.02

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

„Trumpam.lt“ įkūrėjas: „Vien Minsko pakanka, kad Baltarusijos rinka būtų įdomi“

Trumpalaikės nuomos portalo „Trumpam.lt“ įkūrėjai - Igoris Petrenko ir Antonas Vjalicinas. BFL/Andriaus Ufarto nuotr.

„Niekas mūsų neveda už rankos. Mokomės iš savo klaidų“, – sako vienas iš trumpalaikės nuomos portalo „Trumpam.lt“ įkūrėjų Igoris Petrenko. Bent jau kol kas tų klaidų buvo nedaug. „Trumpam.lt“ iki šiol sėkmingai augo, didindamas ir skelbimų, ir besinuomojančiųjų skaičių. Pagaliau atėjo ir metas žengti į priekį. Vos prieš savaitę „Trumpam.lt“ komanda žengė į Baltarusiją, kur jau pradėjo veikti pirmasis jų portalas užsienyje – „Dayrent.by“.

Natūrali evoliucija

Kaip pasakoja I. Petrenko, mintis išbandyti save Baltarusijoje atsirado labai natūraliai: „Tiesiog dirbant su „Trumpam.lt“ pastebėta, kad paslauga aktyviai naudojasi ir baltarusiai, todėl nutarta pristatyti jiems atskirą produktą. Tokia mintis kilo nuo pat pradžių, bet ji tikrai nebuvo pagrindinė. Manėme, gal kada nors. Tiesiog susitelkėme į tuomet svarbiausią darbą – „Trumpam.lt“. Baltarusija yra kaimynė ir mes dirbdami pastebėjome, kad nemažas turistų srautas eina būtent iš jos ir Rusijos. Pradėjome kalbėti apie tai, kad reikėtų tokį puslapį pristatyti ir ten. Tai bus proga pritraukti dar daugiau lankytojų iš Baltarusijos, o ir rinka atsiveria labai didelė. Juk vien Minske skelbimų tiek, kiek visoje Lietuvoje.“

Vis dėlto Baltarusija yra savotiška šalis su savo keistais įstatymais ir t. t. Prieš startą teko šiek tiek pasikasyti pakaušį ir įveikti vieną kitą neįprastą kliūtį. „Tarkim, tam, kad galėtum ten įsigyti domeną, reikia mokėjimą atlikti iš vietinės sąskaitos, o tam, kad galėtum turėti savo serverį, būtina steigti baltarusišką įmonę. Čia tam, kad, Aleksandrui Lukašenkai taip sugalvojus, visą šalies sistemą būtų labai lengva atjungti. Iš čia kilo ir pagrindiniai sunkumai. Domeną įsigyti mums dar padėjo vietiniai draugai, bet įmonę teko steigti“, – atskleidžia vienas iš „Trumpam.lt“ ir „Dayrent.by“ įkūrėjų.

Rinka keista, bet pilna galimybių

I. Petrenko pastebi, kad Baltarusijos rinka, nors ir keistoka, bet gana įdomi. Iš karto buvo galima matyti, ką nauja jau bus galima pasiūlyti. „Baltarusijoje iš tikrųjų yra labai nemažai svetainių, siūlančių panašią paslaugą, bet jų kokybė labai prasta. Mes iš karto įgijome pranašumą, nes atėjome su šiuolaikišku puslapiu, kuriame yra visas reikalingas funkcionalumas. Turime šiuolaikišką, patogią svetainę, veikiančią su skirtingais prietaisais, o baltarusiai tuo dar negali pasigirti. Aišku, laikas parodys, kaip mums seksis konkuruoti toje aplinkoje“, – sako jis.

Dar prieš parengdama puslapį, „Trumpam.lt“ komanda buvo nuvykusi į Baltarusiją ir apsistojo bute Minsko centre. Tai buvo galimybė susirinkti dar daugiau informacijos. „Pasinaudojome gera proga šiek tiek pasišnekėti ir su to buto, kuriame gyvename, savininke. Ji jau seniai dirba šioje srityje. Tiesiog paklausinėjome, kaip jai sekasi, kokie pagrindiniai puslapiai veikia rinkoje. Aišku, mes apie juos jau seniai žinojome, bet norėjome gauti informacijos ir iš pirmų lūpų. Supratome, kad galimybių tikrai yra“, – teigia pašnekovas.

 

„Baltarusijoje ir monetizavimo principas kiek kitoks. Visas pasaulis šiaip jau juda ta kryptimi, kad pajamos ateina iš užsakymų. Ten kuo viskas primityviau, tuo geriau.“

I. Petrenko.

 

Anot jo, pagrindiniai Minsko svečiai yra rusai. Kartais atvažiuoja vienas kitas kazachas ar kitos NVS šalies pilietis, bet tai daugiausia rusai. „Nėra taip, kaip pas mus, kur suvažiuoja žmonių iš viso pasaulio. Tai net kiek palengvina darbą, nes nebereikėjo kaip lietuviško naujojo puslapio versti į keturias kalbas. Baltarusijoje visiškai pakanka rusų ir anglų kalbų. Tai labai palengvina administravimo darbą. Baltarusijoje ir monetizavimo principas kiek kitoks. Visas pasaulis šiaip jau juda ta kryptimi, kad pajamos ateina iš užsakymų. Ten kuo viskas primityviau, tuo geriau. Reikia tik nurodyti telefono numerį, o nuomotojai ir nuomininkai jau susitaria, kaip jiems reikia“, – apie Baltarusijos rinkos ypatybes pasakoja I. Petrenko.

Talento daugybė

Dayrent.by“ yra susidėlioję ir aiškią strategiją, kaip bus dirbama kaimyninėje šalyje. Pirmaisiais metais planuojama dirbti tam, kad būtų pritraukta kuo daugiau skelbimų. Dėl to greičiausiai net nebus mokesčio už skelbimų viešinimą. Tik tada, kai pakils lankomumo rodikliai, bus įvestas monetizavimo mechanizmas. Tačiau tai dar ateitis. Šiuo metu svarbiausia turėti kuo daugiau skelbimų ir kuo daugiau keliautojų.

Pašnekovas pripažįsta, kad pačių keliautojų skaičius Baltarusijoje yra gana ribotas, tačiau pabrėžia, kad net ir ribota rinka turi labai daug galimybių. „Šioks toks apribojimas gal ir yra, bet reikia nepamiršti pagrindinio šalies miesto – Minsko. Visada bus žmonių, kurie ten atvažiuoja. Juk ir Ukrainos padėtis neseniai sprendėsi Minske. Tai miestas, kuris visada pritrauks žmonių. Aišku, su kitais miestais bus sunkiau. Tačiau Minske – 2 mln. žmonių. Vien to pakanka, kad ką nors pasiektum“, – įsitikinęs jis.

Kol kas naujojo portalo darbai atliekami Lietuvoje. Bent jau kol projektas yra starto fazės. Tačiau jau prasidėjęs ir komandos rinkimo procesas pačioje Baltarusijoje. Ilgainiui visas procesas persikels ten. Norima gana aiškiai pasiskirstyti: Lietuvoje bus dirbama su „Trumpam.lt“, o Baltarusijoje – su „Dayrent.by“. I. Petrenko įsitikinęs, kad suformuoti komandą Minske tikrai nebus sunku.

„Baltarusijoje su žmonėmis labai lengva. Ten daug gerų specialistų, o bedarbių skaičius didelis. Jeigu pasiūlai gerą darbo vietą, tikrai bus iš ko pasirinkti. Pažįstame ir žmonių, kurie labai nori atvykti į Vilnių. Dirbdami su lietuviais jie mato daug galimybių. Visgi jie gyvena uždaroje šalyje ir nori laisvės, o Vilnius yra puikus miestas, galintis tapti ir langu į visą Europą“, – sako jis.

Pašnekovo nuomone, tik laikas parodys, kokia kryptimi judės dabar jau tarptautinis verslas. Gal bus taip, kad Baltarusijoje dirbs tik vienas žmogus, kuris administruos puslapį, atsilieps į skambučius. O gal bus kaip tik atvirkščiai ir visas techninis skyrius persikels į Baltarusiją. Šiaip ar taip, „Trumpam.lt“ investuotojai yra būtent iš šios šalies. Aišku tik tiek, kad Baltarusija neturėtų tapti paskutine verslininkų stotele. „Dayrent“ matomas kaip tarptautinis prekių ženklas.

„Mintys visada sukasi. Mes net svarstome galimybę kartu žengti ir į Rusiją. Tačiau manome, kad patirtį reikia kaupti pamažu. Mes juk niekada neturėjome projekto užsienyje. Dabar pabandysime Baltarusijoje, pamatysime, ko reikia, kad išpopuliarėtume gerokai didesnėje šalyje. Jeigu įsitikinsime, kad mums gerai sekasi, tikrai eisime ir kitur. Tačiau viskas po truputį, mokantis iš savo klaidų ir sėkmių“, – tikina I. Petrenko.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.