...

„Top 7“ verslo skandalai pasaulyje

Verslas

2013.07.19

Autorius: Juliana Miliut

Temos: .

„Top 7“ verslo skandalai pasaulyje

Vienas garsiausių sukčių L. Dennisas Kozlowskis buvo apkaltintas iš bendrovės pavogęs daugiau nei 120 mln. JAV dolerių. flickr.com

Verslininkai įpratę bent akies krašteliu pažvelgti į sėkmingiausias pasaulio kompanijas ir giliai atsidūstant palydėti jų šlovę pavydo gaidele. Lygiai taip pat jie neužmiršta pasidomėti ant bankroto slenksčio stovinčiomis ar finansinį fiasko patyrusiomis milžiniškomis korporacijomis. Tačiau retai kada randama informacijos ir domimasi tomis, kurios po didžiausių praradimų atsitiesė ir žaibiškai suklestėjo vėl. Šįkart kviečiame pažvelgti į didžiausius pasaulyje verslo skandalus: pasidžiaugti už tuos, kurie išplaukė su visu skęstančiu laivu, ir pasimokyti iš nuskendusiųjų klaidų.

1. Kompanija ir veiklos sritis

„Enron“, energetika

Buveinė, įkūrimo metai

Hjustonas, Teksasas, JAV, 1985 m.

Skandalo metai

2001 m. spalis.

Skandalo tipas

Didžiausias bankrotas Amerikos istorijoje.

Kompanijos įkūrėjas

Verslininkas Kenetas Lay.

Priežastis

Naudodama įvairias juodosios buhalterijos strategijas kompanija pateikdavo melagingas ataskaitas apie savo pajamas. Bankrotas siekė daugiau nei 63 mlrd. JAV dolerių. Kartu su kompanija 2002 m. žlugo ir jos buhalterio, auditoriaus Arthuro Anderseno įmonė, kurioje darbo neteko kone 90 tūkst. darbuotojų. Kompanijos prezidentas buvo nuteistas 24 m. kalėjimo.

Faktas

Šešerius metus iš eilės žurnalas „Fortune“ skelbė, kad ši įmonė yra inovatyviausia Amerikoje.

2. Kompanija ir veiklos sritis

„Ponzi Scheme“, investicijos.

Buveinė, įkūrimo metai

JAV, 1918 m.

Skandalo metai

1920 m.

Skandalo tipas

Nesąžiningų investicijų operacijos, kitaip – sukčiavimas.

Kompanijos įkūrėjas

Italų kilmės verslininkas Charlesas Ponzi.

Priežastis

Ch. Ponzi schema ya melaginga investavimo sistema, kuria siekiama išvilioti pinigus iš investuotojų, žadant milžinišką investicinę grąžą per itin trumpą laiką ir minimalią riziką. Visa investicinė grąža yra gaunama ne iš investavimo, bet iš naujų dalyvių įmokų. Charlesas apgavo tūkstančius žmonių, žadėdamas 100 proc. investicinę grąžą per 90 dienų, perkant tarptautinių pašto ženklų kuponus.

Faktas

Manoma, kad imtis finansinės piramidės jį įkvėpė buhalteris F. Milleris, 1899 m. panaudojęs panašią schemą ir tais laikais surinkęs 1 mln. JAV dolerių.

3. Kompanija ir veiklos sritis

„Xerox“ (pradžioje „Haloid“), dokumentų valdymas

Buveinė, įkūrimo metai

Norfolkas, Konektikutas, JAV, 1906 m.

Skandalo metai

2002 m.

Skandalo tipas

Konfidencialios informacijos nutekėjimas.

Kompanijos įkūrėjas

Chesteris Carlsonas

Priežastis

Fotopopierių ir su susijusią įrangą gaminusiai kompanija kelią į sėkmę lėmė teisės studento, mokslininko ir išradėjo Chesterio Carlsono išrastas sausasis kopijavimas. Paaiškėjo, kad kompanija rodė neteisingus savo1997–2000 m. balanso įrašus. Pinigai, gauti iš fotokopijavimo mašinų nuomos verslo, buvo rodomi kaip vieną kartą parduoti vietoj ilgalaikio pajamų sandorio. Šis aplaidumas buvo pabrėžtas JAV saugumo ir biržos komisijos (vyriausybės agentūra, susijusi su saugumo agentūra). „Xerox“ turėjo sumokėti 10 mln. JAV dolerių baudą ir pakeisti savo buhalteriją.

Faktas

„Apple“ įkūrėjas Steve‘as Jobsas išgeneravo idėją kompiuterio pelei, kai pamatė panašų įtaisą apsilankęs „Xerox“. Prietaiso teisės priklausė kompanijai ir testuojamas.

4. Kompanija ir veiklos sritis

„British Petroleum“, naftos pramonė.

Buveinė, įkūrimo metai

Londonas, Jungtinė Karalystė, 1909 m.

Skandalo metai

2010 m. balandis.

Skandalo tipas

Naftos nuotėkis Meksikos įlankoje.

Kompanijos įkūrėjas

Williamas Knoxas D‘Arcy.

Priežastis

2010 m. BP yra susijusi su didžiausiu žmonijos istorijoje atsitiktiniu naftos išsiliejimu jūroje. Per tris mėnesius Meksikos įlankoje nutekėjo 4 900 000 barelių naftos. Nuotėkis buvo sprogimo, kurį lėmė kasimo procesas, rezultatas. Sprogimo metu žuvo 11 žmonių. Be finansinių nuostolių, BP patyrė rimtą nuosmukį savo nominaliąja verte Amerikoje, kai žmonės atsisakė BP produktų. Tačiau padėtis gėrėja. Buvo pateikta beveik 1 mln. žalos atlyginimo ieškinių, o iki šiol kompanija išmokėjo beveik 5 mlrd. JAV dolerių ieškovams. Be to, BP gali tekti sumokėti 21 mlrd. JAV dolerių baudą remiantis Švaraus vandens įstatymu.

Faktas

Ketvirta didžiausia kompanija pasaulyje ir trečia didžiausia energijos kompanija, pagaminanti 3,5 mln. barelių naftos kiekvieną dieną.

5. Kompanija ir veiklos sritis

„Hewlett Packard“,

Buveinė, įkūrimo metai

ITPalo Altas, Kalifornija, JAV, 1939 m.

Skandalo metai

2006 m.

Skandalo tipas

Šnipinėjimas.

Kompanijos įkūrėjas

Billas Hewlettas ir Davidas Packardas.

Priežastis

Rugsėjo penktą dieną „Newsweek“ atskleidė, kad HP pirmininkės Patricios Dunn įsakymu buvo sudaryta sutartis su nepriklausomų saugumo ekspertų komanda, siekiant ištirti, kaip valdybos nariai ir keli žurnalistai susiję su informacijos nutekėjimu. Naudodami suklastotus dokumentus pasamdyti tyrėjai, apsimetę HP kompanijos direktoriais, iš telefonų kompanijų stengėsi gauti duomenis apie vadovų pokalbius su tokių žiniasklaidos priemonių kaip „The Wall Street Journal“, „BusinessWeek“ ir „CNET Networks“ žurnalistais. Tyrimų metu nustatyta, kad informacijos nutekėjimo šaltinis yra vienas iš vadovų George’as Keyworthas. Į neteisėtą šnipinėjimo tyrimo skandalą įsitraukė Federalinis tyrimų biuras, Kalifornijos teisingumo ministerija ir kitos organizacijos. P. Dunn buvo priversta pasitraukti iš pareigų. Kompanija sumokėjo 14,5 mln. JAV dolerių, kad būtų nutraukta civilinė byla.

Faktas

Protestuodamas prieš neteisėtų informacijos nutekėjimo tyrimo metodų naudojimą iš pareigų atsistatydino HP direktorių tarybos narys Thomas Perkinsas. Prieš palikdamas postą jis pareiškė, kad privaloma iš pareigų atleisti P. Dunn.

6. Kompanija ir veiklos sritis

„WorldCom PR Group“, telekomunikacijos.

Buveinė, įkūrimo metai

Ašburnas, Virdžinija, JAV, 1983 m.

Skandalo metai

2002 m.

Skandalo tipas

Sukčiavimas.

Kompanijos įkūrėjas

Bernardas Ebbersas.

Priežastis

B. Ebbersis savo imperiją sukūrė agresyviai įsigydamas naujas įmones. Dėl šios strategijos kompanija sukaupė daugiau nei 40 mlrd. JAV dolerių skolos. Be to, jų susijungimas su „Sprint“ buvo atšauktas 2000 m. Siekdami užmaskuoti finansinę būklę Scottas Sullivanas, Davidas Myersas (kontrolierius) ir Bufordas Yatesas (apskaitos direktorius) naudojo neteisėtus metodus rinkoje apgaulingai pateikdami netikrus apskaitos duomenis. Sukčiavimą išaiškino „WorldCom“ Vidaus audito departamentas. Dėl šio sukčiavimo B. Ebbersis buvo nuteistas 25 m. kalėjimo.

Faktas

Stambiausio masto visų laikų verslo įmonės sukčiavimas JAV istorijoje. 2004 m. kompanija buvo pervadinta MCI, ją 2005 m. įsigijo „Verizon“.

7. Kompanija ir veiklos sritis

„Tyco International Ltd“, apsaugos sistemos.

Buveinė, įkūrimo metai

Įsteigta Šveicarijoje, būstinė – Prinstone, Naujajame Džersyje, JAV, 1960 m.

Skandalo metai

2002 m.

Skandalo tipas

Vagystė.

Kompanijos įkūrėjas

Arthuras Gandua.

Priežastis

Įmonės vadovas (CEO) L. Dennisas Kozlowskis buvo apkaltintas iš bendrovės pavogęs daugiau nei 120 mln. JAV dolerių. Proceso prieš jį metu buvo pastebėta, kad jis gavo 80 mln. JAV dolerių premiją, o to neįgaliojo kiti direktoriai. Kartu su priemoka jis išsimokėjo 20 mln. JAV dolerių investicinį mokestį ir dar 14 mln. JAV dolerių artefaktams įsigyti. Visi šie pinigai buvo paimti iš bendrovės iždo. 2005 m. jis buvo nuteistas laisvės atėmimu nuo 8 iki 25 m.

Faktas

Kompaniją apvogė dar du kiti įmonės darbuotojai, bendra trijulės pinigų suma siekia 600 mln. JAV dolerių, iš kurių pirko prabangias vilas ir apartamentus, juvelyrikos dirbinius ir kt.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.