...

Svarbiausios žydų sėkmės paslaptys ir žinomiausi prekės ženklai

Verslas

2016.09.25

Autorius: Dario Malinowski

Temos: .

Svarbiausios žydų sėkmės paslaptys ir žinomiausi prekės ženklai

Nė viena iš bestseleriais laikomų knygų iki galo neatspindi tiesos apie žydų sėkmės paieškas. Flickr.com nuotr.

Žinomi pasaulio advokatai, garsūs mokslininkai, kūrybingi kino ir mados pramonės atstovai, muzikantai, verslininkai, leidėjai. Sėkmės lydimų žydų, pasiekusių išties stulbinančius rezultatus verslo, meno ar politikos srityse, sąrašą galima tęsti be galo. Kur slypi išrinktosios Dievo tautos išskirtinumas? Apie tai kalbamės su Simonu Gurevičiumi, Lietuvos žydų bendruomenės vykdomuoju direktoriumi.

Pasaulyje gausu literatūros, kurioje pateikiami žydų sėkmės istorijų pavyzdžiai, dalijamasi pamokymais, kaip pasiekti finansinę gerovę ir pelnyti žmonių pripažinimą. Tačiau, pasak S. Gurevičiaus, nė viena iš bestseleriais laikomų knygų iki galo neatspindi tiesos apie žydų sėkmės paieškas.

„Knygose bandoma rasti paprastus paaiškinimus, tačiau daug ką lemia žydų gyvenimo būdas, vertybių sistemos supratimas ir analizė, o visa ko pagrindas yra sunkus darbas, talentas ir moralinės nuostatos“, – teigė pašnekovas.

Žydams daug svarbiau yra mokėti turtą panaudoti

Pradėkime nuo to, kad žydų sėkmės supratimas skiriasi nuo mums įprasto. Talmude mokoma: „Ant kurio kopėčių laiptelio tu stovi, nėra svarbu, palyginti su tuo skaičiumi laiptelių, kuriais užkopei.“ Vakarų pasaulio atstovai suvokia sėkmę kaip kažką, ką aplinkiniai pripažins ir laikys jų statuso simboliais. Dažniausiai turima omenyje profesija ir karjera.

Žydams vien galimybės įgyti materialinių vertybių nepakanka. Daug svarbiau yra mokėti tą turtą panaudoti. Judaizmo požiūriu, išorinio įspūdžio siekimas mažina žmogaus saviraškos galimybes. O juk būtent saviraišką žydas dr. Abrahamas Maslowas iškėlė į savo piramidės viršūnę – virš maisto, šilumos ar sekso.

Žydų verslo sėkmė prasideda šeimoje

„Tikroji žydų verslo sėkmė prasideda šeimoje“, – teigė pašnekovas, kuris valandų valandas galėtų kalbėti apie žydų išminties klodus. Žydai didelį dėmesį skiria tinkamam vaikų auklėjimui. Tai pasakytina ne tik apie religiją, kuri turi ypatingą reikšmę jų gyvenime, bet ir apie bendražmogiškas vertybes. „Vaikus reikia matyti ir girdėti, sako sena žydų patarlė. Kitais žodžiais tariant, su savo vaikais reikia kalbėti, skatinti juos klausti, aiškinti savo naujas mintis ar idėjas“, – sako S. Gurevičius.

Viena pagrindinių žydų sėkmės taisyklių, mokomų nuo mažens, yra siekimas būti geru žmogumi. Pasak pašnekovo, tai kertinis žydų pasaulėžiūros aspektas, kuris paaiškina šios tautos išskirtinumą.

„Išskirtinumą suprantame ne kaip buvimą pranašesniems už kitus žmones, bet kaip prievolę daryti daugiau, siekiant pagerinti šį pasaulį, – teigė S. Gurevičius ir pridūrė, kad net žydų religinėse mokyklose mokoma ne kaip būti geresniu žydu, o kaip būti geresniu žmogumi: – Tautiškumas yra be galo svarbu, bet svarbiausios bendražmoniškos vertybės.“

Kitas svarbus žydų sėkmės aspektas – žinios, geras išsilavinimas. Nuo seniausių laikų žydai žinojo, kad kelias į sėkmę prasideda nuo išsilavinimo. Tai reiškia ne tik diplomą, bet ir diskusijomis, argumentais paremtą supratimą.

Žydų vaikų klausiama ne kokį pažymį gavo, bet kokį klausimą uždavė

Lietuvos žydų bendruomenės vykdomasis direktorius pabrėžė, kad žydų vaikai nuo mažens mokomi klausti, o ne tiesiog paklusti dogmoms. „Vienas žydų kilmės Nobelio premijos laureatas yra pasakęs, kad žydų vaiką, grįžusį iš mokyklos, tėvai pirmiausia klausia ne apie gautą pažymį, o apie klausimus, kuriuos jis uždavė mokytojui. Šis pasakymas kuo puikiausiai atspindi žydų požiūrį į vaikų auklėjimą“, – atkreipė dėmesį S. Gurevičius.

Jo teigimu, vaikams ne tik leidžiama, bet netgi skatinama reikšti nuomonę per suaugusiųjų žmonių susibūrimus.

Verslas yra neatsiejamas nuo sugebėjimo reikšti mintis. Iškalbingumas visada buvo ir yra tipiška žydų charakterio savybė. Tai ne melavimas ar apgaudinėjimas, greičiau galimybė argumentuoti, pareikšti savo nuomonę, klausti ir reikalauti. Gebėjimas aiškiai dėstyti mintis laikomas svarbiu kiekvieno žydo auklėjimo aspektu. „Mokėti kelias užsienio kalbas neužtenka, reikia mokėti pateikti savo nuomonę klausytojui, neįžeidžiant orumo ir sudominant pokalbiu“, – pabrėžė pašnekovas.

Laiko prioritetas – užsiėmimams su pridėtine verte

Dar vienu svarbiu žydų sėkmės principu laikoma vidinė motyvacija, geras idėjas paverčianti realybe. Nuolatinis tobulėjimas, darbas su savimi žydams nėra tik skambūs šūkiai. Tikslui siekti jie skiria ypač daug dėmesio. Pasak S. Gurevičiaus, tokį požiūrį lėmė istorinė žydų tautos raida.

Persekiojami dėl tariamo kitoniškumo ir priešiškumo kitoms tautoms, tapę savotiškais atpirkimo ožiais, žydai nuo seno mokėsi būti pasirengę netikėtiems likimo vingiams.

„Viskas taip gerai, kad net neramu“, sako žydų priežodis. Trumpas iš pažiūros sakinys, pašnekovo teigimu, slepia ypatingą mintį. „Turėti atsarginį planą labai svarbu kiekvienam žydui. Būtent tai skatina vidinę motyvaciją, norą kuo efektyviau išnaudoti duotą laiką“, – sako Lietuvos žydų bendruomenės vykdomasis direktorius.

Žydai visada gyveno apsupti skirtingų tautų ir kultūrų, tačiau išlaikė savo identitetą. Tai kelia daug vidinių konfliktų, tačiau motyvuoja siekti sėkmės. Ilga žydų persekiojimo ir išlikimo istorija padarė juos nenuilstančiais optimistais, ieškančiais naujų kelių į sėkmę.

Tad norint bent iš dalies prisiliesti prie žydų sėkmės paslapties ir perkelti jų sėkmingumo principus į savo gyvenimą, reikia atsiminti kelis svarbius dalykus. Pasak S. Gurevičiaus, jie telpa keliuose sakiniuose. „Turtas sukuriamas ne tik rankomis, bet ir galva, širdimi. Tam, kad išgyventum bet kokiomis sąlygomis, reikia siekti būti planuotojais, strategais, vadovais. Būtina tausoti jėgas ir laiką skirti užsiėmimams su pridėtine verte“, – pabrėžė pašnekovas.

Žinomiausi prekės ženklai sukurti žydų kilmės verslininkų

AVIS

BLOOMBERG

CK

DELL

ESTEE LAUDER

GAP

GOLDMAN SACHS

LEVI’S

MARKS&SPENCER

ORACLE

RALPH LAUREN

RAMADA

REEBOK SHAPE

VIACOM

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.