...

Surinko lietuvių pėdsakus Amerikoje

Verslas

2018.01.21

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: .

Surinko lietuvių pėdsakus Amerikoje

Aistė Žemaitienė ir Augustinas Žemaitis asmeninio albumo nuotr.

Amerikietiška svajonė ilgus metus viliojo lietuvius, todėl nėra ko stebėtis, kad lietuviškų pėdsakų šioje šalyje likę išties nemažai. Lietuvos šimtmečio proga vilniečiai Augustinas Žemaitis (30) drauge su Aiste Žemaitiene (31) nutarė padaryti Lietuvai išskirtinę dovaną ir pažymėti mūsų šaliai svarbias vietas projektu „Tikslas – Amerika“.

Interaktyvus žemėlapis

Projekto „Tikslas – Amerika“ metu buvo siekiama surinkti įdomybes, esančias Amerikoje ir svarbias Lietuvos kultūrai. Interaktyviame žemėlapyje galima rasti daugiau nei 300 pažymėtų vietų, tarp jų oro uostą, iš kurio pakilo žymieji Steponas Darius ir Stasys Girėnas, bei Ruzvelto viešbutį, kuriame Antanas Škėma sukūrė jau klasika tapusį kūrinį „Balta drobulė“, lietuviškų paminklų pilną parką JAV kurorte ir mistišką Mindaugo pilį.

„Mėgstu keliauti. Prieš keliaudamas daug mėnesių domiuosi šalimi, į kurią važiuosiu, po kelionės ta informacija ir savo patirtimi pasidalinu savo tinklalapyje „AŽ kelionės ir mintys“. Šitaip besidomėdamas užsienio šalimis, daug sužinojau ir apie be galo įdomias, didingas, istorines lietuviškas vietas svetur. Supratau, kad lietuviai jas mažai lanko, nes nežino. Todėl tai informacijai sukūriau atskirą tinklalapį „Gabalėliai Lietuvos“. Tuo tinklalapiu susidomėjo Lietuvos ambasada JAV ir pasiūlė sukurti interaktyvų lietuviškų vietų JAV žemėlapį. Taip gimė „Tikslas – Amerika“, – sako idėjos autorius.

Prie projekto entuziastingai prisijungė ir A. Žemaitienė, kuri jau ilgai dirbo teisinėje srityje su viso pasaulio lietuviais. „Mudviejų su Augustinu veiklos principas toks, kad stengiamės sujungti savo visas veiklas, nuolat derinti pomėgius ir darbą, tad domėjimasis lietuvybe svetur man ir darbas, bet labai malonus“, – tikina pašnekovė.

Daugybė įdomybių

Amerika – didžiulė valstybė, todėl startavęs projektas kol kas apsiribojo šiaurės rytų pakrante. Ekspedicija aplankė 11 valstijų, kuriose lietuvių pėdsakai ryškiausi. Iš čia jie parsivežė net trigubai daugiau garsių ir lankytinų objektų, negu tikėjosi projekto pradžioje.

Objektai žemėlapyje skirstomi į tris pagrindines grupes: tikėjimas, gyvenimas ir atmintis. Pagal piktogramų ryškumą galima atskirti, ar tai itin reikšminga, kiekvieną lietuvį galinti sudominti vieta, kurią lanko net amerikiečiai, ar vieta, kurioje išlikę vos lietuvybės pėdsakai, o galbūt tai ne visai lietuviška vieta, tačiau turėjusi didžiulę reikšmę tuomet ten gyvenusiems mūsų tautiečiams.

„Kokios vietos įdomiausios? Net nežinau, nuo ko pradėti pasakoti! Sudariau 15 ir 100 įspūdingiausių lietuviškų vietų JAV sąrašus, o apie tai, kas įsimintiniausia, būtų galima parašyti ne vieną straipsnį“, – džiugiai kalba A. Žemaitis.

Žemėlapyje sužymėtos didingos maždaug prieš 100 metų statytos lietuvių bažnyčios, klubų rūmai, kapinės, muziejai, vietovardžiai ir net paminklai garsiems lietuviams. Projekto komanda atliko didžiulį darbą ir dabar kiekvienas, spustelėjęs ant jį sudominusios piktogramos, gali pamatyti vietovės nuotrauką ir paskaityti išsamesnės informacijos, kuo šis objektas reikšmingas ir kodėl pateko į interaktyvųjį žemėlapį.

Vien idėjos negana

Kilnus projektas netruko susidurti su pirmaisiais sunkumais. Anot pašnekovo, sudėtingiausia buvo gauti finansavimą projektui įgyvendinti. „Nors turėjome Lietuvos ambasados JAV užtarimą, tai užtruko ilgai, rašėme ne vieną projektą (iš pradžių nesėkmingai), o finansavimas padengė tik buvimo JAV išlaidas. Tuo metu darbas, įskaitant tinklalapio programavimą, buvo savanoriškas. Šiaip ar taip, finansavimo ieškojimo srityje neturėjome jokios patirties“, – teigia A. Žemaitis.

Jam pritaria ir A. Žemaitienė, drauge pasidžiaugdama, kad vis dėlto viskas pavyko ir projektas sulaukė įvertinimo Vyriausybės konkurse „Šimtmečio iniciatyvos“.

Įtempta kelionė

Pašnekovas prisimena įdomiausią projekto dalį, kai per 16 dienų reikėjo surinkti visą informaciją naujajam projektui. „Turėjome aplankyti, nufotografuoti, sužymėti, aptarti su Amerikos lietuviais per 300 lietuviškų vietų 105 miestuose. Tačiau aplankyti 11 valstijų nebuvo taip sunku, nebent tik fiziškai, nes trūko miego, bet man įprasta keliauti aktyviai, rinkti informaciją apie užsienio šalis, todėl šią patirtį lengvai pritaikiau ir projektui „Tikslas – Amerika“. Programuodamas internetinį žemėlapį, jau rėmiausi savo patirtimi iš kitų tinklalapių kūrimo. Buvo nelengva, bet viskas gerokai aiškiau“, – prisimena A. Žemaitis.

Linki negaišti laiko

Idėjos bendraautorė A. Žemaitienė visiems, kurie turi idėjų, linki nedvejoti. „Negalvokite, kad turite viso pasaulio laiką. Taip nėra ir, jei kažką galite padaryti dabar, tai ir darykite“, – skatina pašnekovė.

Jai pritaria ir A. Žemaitis, remdamasis savo patirtimi ir skatindamas pradedančiuosius pagaliau patikėti savimi. „Negalvokite: „Aš juk šito nemoku.“ Užsiimu daugybe skirtingų veiklų: esu teisininkas, bet turiu 19 tinklalapių įvairiausiomis temomis, programuoju, ieškau informacijos apie žmonių kilmę archyvuose, organizuoju Pasaulio viktorinos čempionato Lietuvos etapus, rašau pranešimus spaudai ir t. t. Kiekvienai veiklai kažkada buvo pirmas kartas ir, išskyrus teisę, viso to nesimokiau universitete. Bet tie dalykai pavyko. Iš pradžių šiek tiek pavyko, bet darant trečią, ketvirtą kartą vis geriau. Šiais laikais viską galite sužinoti iš knygų, interneto, patirties toje srityje turinčių pažįstamų. Universitete tiesiog pirštu parodo, kur ir ko ieškoti, bet juk visi šaltiniai yra prieinami kiekvienam, kuris nori ir bando“, – pataria projekto „Tikslas – Amerika“ autorius.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.