...

Smulkios įmonės augimas pagal TOC metodiką

Verslas

2015.06.12

Autorius: Gražina Vincel

Temos: .

Smulkios įmonės augimas pagal TOC metodiką

Smulkios įmonės augimas pagal TOC metodiką Flickr.com nuotr.

TOC metodika, dar vadinama apribojimų teorija, nusako, kaip valdyti žmogiškąsias sistemas. Kitaip tariant, kiekviena įmonė turi tam tikrą apribojimą, neleidžiantį jai uždirbti daugiau pinigų. Šią metodiką taikantis Nerius Jasinavičius, konsultacinės įmonės „TOC sprendimai“ steigėjas, sako, kad pagrindinis smulkių įmonių apribojimas – pats įmonės savininkas, neretai dirbantis kaip barbė devyndarbė.

Kadangi verslo tikslas – uždirbti kuo daugiau pinigų, o esant tam tikram apribojimui šį tikslą pasiekti sunkiau, N. Jasinavičius išskiria kelis pagrindinius žingsnius, padedančius tai pakeisti. Pasak eksperto, taip, beveik nedidinant išlaidų, galima padidinti pardavimą, gamybos mastą ir pan. Kaip ir galima tikėtis, pirmiausia reikia surasti tą apribojimą, tuomet nuspręsti, kaip maksimaliai jį išnaudoti.

„Naudos gauna visos įmonės. Nežinau nė vienos, kuri turėtų neribotą pelną. Jeigu jis ribotas, vadinasi, kažkas ją riboja. Tad kaip tą apribojimą surasti ir jį maksimaliai išnaudoti? Tai ir yra šios metodikos uždavinys.“

N. Jasinavičius

„Viena svarbiausių smulkaus verslo atstovams būdingų savybių – radę apribojimą pirmiausia skuba jį plėsti (perka įrangą, priima žmones). Toks plėtimas dažniausiai susijęs su papildomomis investicijomis, išlaidomis. Bet jei nežinai, koks tavo pagrindinis apribojimas, jo maksimaliai neišnaudoji“, – sako jis.

Svarbiausias apribojimas – pats įmonės savininkas

Kaip tvirtina pašnekovas, pagrindinis smulkiojo verslo apribojimas paprastai yra pats įmonės savininkas. Būtent visi pagrindiniai verslo procesai vyksta jam dalyvaujant, o tai nėra gerai. Tačiau, N. Jasinavičiaus teigimu, jei vadovas nukreipia savo dėmesį nuo tam tikros įmonėje vykdomos srities, galima sulaukti tam tikro progreso.

„Daugelis smulkiojo ir vidutinio verslo savininkų nėra vadovai pagal išsilavinimą. Paprastai jie yra tam tikros srities specialistai, kuriems verslas „atsitiko“ dėl įvairiausių priežasčių. Šie vadovai nemoka arba nežino, kaip sistemingai valdyti, todėl daro, kaip pavyksta. T. y. jie neskiria dėmesio reikalingiems darbams, ir įmonės vystymasis, augimas sustoja. Todėl apribojimų teorija suteikia vieną svarbų dalyką –priemonių, padedančių nustatyti tam tikrus darbus, kuriuos reikia standartizuoti ir atiduoti daryti kitiems darbuotojams. Tuomet verslo savininkas galėtų užsiimti svarbiais reikalingais verslo vystymo darbais“, – dėsto TOC metodikos ekspertas.

Pasak specialisto, net jei vadovas užduotį gali atlikti greičiau ar geriau, reikia nepamiršti, kad įmonėje dirba ir kiti darbuotojai, turintys atlikti tam tikrus darbus. „Kartais vadovas pats greičiau atliks, bet jei taip daro nuolat, jis niekada negalės skirti užduočių kitiems ir neturės laiko vadovauti. Geriau darbuotojui vieną kartą išaiškinti, kaip turėtų būti atlikta tam tikra užduotis.“

Viena didžiausių klaidų – kai vadovas neskiria laiko įmonės vadovavimui. Todėl pirmasis žingsnis – pasiskirti tam tikrą fiksuotą laiką per savaitę, kai bus dirbama vadovu, o ne įmonėje. N. Jasinavičius rekomenduoja, kad tai būtų bent viena diena per savaitę, nors iš pradžių, jei tai per sunku, gali būti ir pusdienis per savaitę: „Dažniausiai smulkiojo verslo vadovas vienu metu sėdi ant kelių kėdžių. Jis ir pardavėjas, ir programuotojas ar dizaineris, ir įmonės vadovas. Paprastai pats vadovas yra barbė devyndarbė: daro viską, išskyrus tai, ką reikia. Jis turi pasiskirti laiką, kai dirbs vadovo darbą, nes dažnai kitos pareigos turi daugiau „gaisrų“ ir suvalgo tą laiką.“

Tam tikros srities specialistai – prasti verslininkai?

Pašnekovas teigia, kad neretai gero tam tikros srities specialisto verslas klostosi prastai. Kodėl? Nes jis pats moka daryti ir, užuot ieškojęs, galvojęs, kaip paskatinti kitus darbuotojus daryti gerai, galiausiai padaro pats. O jei pats nemoka, pradeda galvoti, kaip iš to sukurti sistemą.

„Ne veltui sakoma, kad tinginiai yra progreso variklis. Kai tingi, sugalvoji, kaip tai būtų padaryta nedarant pačiam. Tam tikra prasme blogi specialistai yra verslo progresas. Jie galvoja, kaip pasamdyti kitų žmonių, kad padarytų už juos. Turiu omenyje, tam tikros srities specialistai. Pavyzdžiui, vienas yra blogas programuotojas, bet gali būti geras programavimo įmonės vadovas. Nes jei jis yra labai geras programuotojas, dažniau pats programuos, nei vystys verslą. Norint sukurti ir valdyti verslą, reikia tam tikrų žinių, įgūdžių ir šiek tiek kitokio požiūrio nei specialisto“, – aiškina N. Jasinavičius.

Kad įmonė pajustų pirmuosius ryškius finansinius rezultatus, gali praeiti ir vienas mėnuo, ir 4–5 mėnesiai. Ar tinka visoms įmonėms? TOC ekspertas tvirtina, kad tai tas pats, kaip klausti, ar visiems žmonėms tinka sveikas gyvenimo būdas: „Man yra tekę matyti įvairaus tipo įmonių: kirpyklų, kaimo turizmo, logistikos, gamybos įmonių ir pan. Visiems, kas padarė, pavyko. Vieniems daugiau, kitiems mažiau. Skirtingi žmonės kelia skirtingus tikslus. Kaip ir eidami į sporto salę: vieni nori numesti 2 kg ir jiems to užtenka, kiti trokšta tapti sportininkais. Naudos gauna visos įmonės. Nežinau nė vienos, kuri turėtų neribotą pelną. Jeigu jis ribotas, vadinasi, kažkas ją riboja. Tad kaip tą apribojimą surasti ir jį maksimaliai išnaudoti? Tai ir yra šios metodikos uždavinys.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.